Nauka robotyki z językiem Python

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2016-05-16
Dodał/a książkę:helion
Roboty wkraczają do różnych dziedzin naszego życia, więc robotyka nabiera coraz większego znaczenia. Nauka o robotach, ich budowaniu i programowaniu jest dość złożoną, ale fascynującą dziedziną. Jej opanowanie wymaga wysiłku, jednak aby zaprojektować łatwy do wykorzystania interfejs, wystarczy posłużyć się kilkoma programami narzędziowymi oraz językiem Python. W ten sposób można zaprojektować zachowania robota, określić, w jaki sposób będzie zmierzał do celu, reagował na sygnały otaczającego świata, czy sprawić, by oczekiwał na instrukcje.

Dzięki tej książce można się nauczyć, jak z wykorzystaniem języka Python oraz kilku popularnych frameworków stosowanych w robotyce, takich jak system ROS, budować autonomiczne roboty mobilne. Omówiono w niej również inne frameworki programistyczne, w tym również te dla Pythona. Aby równocześnie pokazać praktyczne wykorzystanie przedstawianego materiału, omówiono krok po kroku proces budowania robota-służącego ChefBot, który na przykład może podawać posiłki w domu, hotelu czy restauracji.

W tej książce przedstawiono:
  • zwięzłe podstawy robotyki i zasady projektowania oprogramowania robotów,
  • aspekty projektowania CAD 2D i 3D z wykorzystaniem programów LibreCAD i Blender,
  • budowanie modeli 3D z wykorzystaniem API Blender dla Pythona,
  • zagadnienia sprzętowej warstwy projektowania robota,
  • zasady obsługi sensorów robotów, w tym programowanie sensorów wizji,
  • obsługę rozpoznawania mowy i syntezę mowy z wykorzystaniem Pythona i ROS,
  • implementację sztucznej inteligencji za pomocą Pythona,
  • zagadnienie testowania i kalibrowania robota.
Przekonaj się, jak fascynujące jest programowanie robotów!
Lentin Joseph — inżynier elektroniki, entuzjasta robotyki i ekspert w dziedzinie systemów wbudowanych. Szczególnie interesuje się robotyką, przetwarzaniem obrazu i zastosowaniem języka Python w programowaniu robotów. Jest również znawcą wielu platform oprogramowania robotów, takich jak system ROS (ang. Robot Operating system), V-REP i Actin. Biegle posługuje się bibliotekami przetwarzania obrazu, w tym OpenCV, OpenNI i PCL. Specjalizuje się również w dziedzinie projektowania 3D i programowania systemów wbudowanych na platformach Arduino i Launchpad Stellaris. Jest właścicielem firmy Qbotics Labs zajmującej się rozwijaniem robotyki i jej zastosowaniami w wielu dziedzinach.