Opis ksiązki
Kup Teraz

Niepowszedni. Porwanie

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-445-7
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Niepowszedni. Porwanie

Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi.

Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostały schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łajdackim Krańcu. Wraz z Samborem – Unikiem posiadającym wybitną zdolność walki, Źrenicznikiem Dalko, dostrzegającym najmniejszy szczegół z dużej odległości oraz Wodniczką, wytrzymującą pod wodą przez wiele minut, próbują wyrwać się z łap handlarzy zanim dotrą do miejsca, w którym prawdopodobnie czeka ich śmierć.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2016-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Książki dla młodzieży,

Autorzy kierujący swoje książki do młodych, nastoletnich odbiorców, stają przed szczególnie trudnym wyzwaniem. Oprócz faktu, że muszą przebić się przez setki tytułów wydawanych w tym samym czasie i kierowanych do tej samej grupy czytelników, muszą również ich natychmiast – gdy tylko sięgną już po ich książkę – do swego tytułu przekonać. Wszak młodość rządzi się swoimi prawami, a – jak wiadomo – życie jest zbyt krótkie, by tracić je na przeciętne lektury

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Całkiem udany debiut literacki. Książka dość sprawnie napisana. Autorka za szybko dążyła do happy endu - gdy pojawiała się jakaś przeszkoda na drodze bohaterów do odzyskania wolności, natychmiast udawało im się wyjść z opresji. Zatarłam ręce, gdy [SPOILER] Sambor został wygrany w kości przez Emę i w ten sposób zostaje rozdzielony z resztą, jednakże jakieś trzy strony dalej już dołącza do przyjaciół, bo jakimś cudem udaje mu się uciec.
Momentami denerwowała mnie naiwność - czy to bohaterów, czy miłości Nili i Sambora. Z jednej strony coś się dzieje w książce, z drugiej strasznie męczyłam tę powieść, bo zasypiałam przed niektórymi rozdziałami. Z racji ambiwalentnych uczuć, daję dobrą czwórkę.

A tak przy okazji, w opisie jest błąd - książka nie liczy 300 stron, tylko 408. Niech ktoś to poprawi, bo po co wprowadzać czytelników w błąd? ;)
szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Książki młodzieżowe rozbudziły we mnie pasję czytania i wracam do nich bardzo często. Kiedy ujrzałam zapowiedz książki ,,Niepowszedni. Porwanie" od razu zwróciłam na nią uwagę. Fakt, iż jest to debiut literacki Pani Justyny Drzewickiej, dodatkowo pobudził mój apetyt na tę lekturę i nie pozostał mi nic innego, jak zaczytać się w tej pasjonującej historii.


Niepowszedni, to dzieci obdarzone niezwykłymi zdolnościami i rodzą się bardzo rzadko. Nila wraz z młodszą siostrą żyją w bezpiecznym, odciętym od świata rwącą rzeką, miejscu. Nigdy nie sądziły, że zostaną złapane. Dziewczęta wraz z innym Niepowszednimi, Samborem, Dalko oraz Wodniczką zmierzają na targ niewolników. Pozbawieni nadziei na ratunek, zrobią wszystko, by uciec niebezpiecznej bandzie rzezimieszków.


Tłem dla toczących się wydarzeń są często surowe i nieprzyjazne dla ludzi tereny. Czytając ma się wrażenie uczestniczenia w podróży bohaterów. Piękne widoki, niebezpieczne miejsca i klimat, który pięknie oddziałuję na czytelnika.


Narracja jest trzecioosobawa i skupia się głównie na Nili. Dziewczyna jest sympatyczna, choć trochę płaczliwa. Jest to literatura dla młodszego odbiorcy i widać to również w zachowaniu bohaterów. Są grupą młodych ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Budują przyjaźń, by przetrwać ten trudny czas. Nie zawsze postępują w sposób przemyślany. Są młodzi i popełniają błędy. Niepowodzenia jednak ich nie załamują, a motywują do dalszego działania. Śledząc przygody Niepowszednich byłam szczerze urzeczona ich hartem ducha.


Największe wrażenie wywarł na mnie język, jakim napisana jest powieść. Dopracowany i trudny. Nie wiem jak udało się to autorce, ale pomimo używania słów, które wypadły już z obiegu, książkę czyta się płynnie. Wszystko jest zrozumiałe, jednak dzięki tak skrupulatnie wykorzystanemu językowi, ma się poczucie przebywania w innym świecie lub krainie. Opisy, których jest dużo, są wyważone i nie stopują akcji, która płynie nieprzerwanie do samego końca. Grupa łotrów wprowadza sporą dawkę przemocy. Oczywiście nie znajdziecie w tej książce drastycznych opisów, lecz nie jest to również słodka opowieść.


,,Niepowszedni. Porwanie" to doskonała książka fantasy, która zachwyci niejednego młodego pasjonata literatury. Starszy czytelnik, również odnajdzie się w tej historii. Sama czytałam ją z wielkim zainteresowaniem i niepokojem o los bohaterów. Mam nadzieję, że autorka niebawem napiszę coś dla starszych czytelników, ponieważ umiejętności Pani Drzewickiej zrobiły na mnie ogromne wrażenie i czekam na więcej.

ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mircia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2016-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Książki dla młodzieży,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Heroine Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów