Opis ksiązki
Kup Teraz

Niewypowiedziany

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-03-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788360339619
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:elibri

Brutalne zabójstwo fotografa Henry'ego Dahlströma wyrywa z zimowego odrętwienia mieszkańców Gotlandii. Dahlström jest znanym w okolicy bywalcem parkowych libacji. Zostaje zamordowany po tym, jak wygrywa dużą kwotę pieniędzy na wyścigach konnych, co staje się najbardziej prawdopodobnym motywem morderstwa. Sprawa zbiega się w czasie z zaginięciem 14-letniej Fanny Janson pracującej w miejscowej stadninie. Podejrzenia padają na Amerykanina zatrudnionego w tej samej stadninie, który właśnie opuścił Szwecję. Wszystko się komplikuje,

gdy jej zdjęcia zostają znalezione w ciemni Dahlströma...

Niewypowiedziany to kolejna z siedmiu książek z inspektorem Andersem Knutasem w roli głównej, których akcja rozgrywa się na Gotlandii. Na ich podstawie powstał serial w telewizji niemieckiej, który ogląda regularnie po pięć milionów widzów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Wyjaśnienie morderstwa było jak rozwiązywanie krzyżówki. Rzadko rozwiązanie było widoczne na pierwszy rzut oka... Gdy potem powracał do tego, co odłożył na bok, wyłaniały się nowe możliwości..."

Drugi tom serii mocniej przykuwa uwagę czytelnika, autorka świetnie rozwija w nim kryminalną fabułę, dajemy zaskoczyć się w wielu sytuacjach, dochodzą interesujące wątki, sporo dowiadujemy się na temat prywatnego życia głównych bohaterów. Coraz lepiej odnajdujemy się w klimacie powieści, z jednej strony trwamy w takim pozornym spokoju i trybie niecierpliwego wyczekiwania na rozwinięcie akcji, a z drugiej następstwa zdarzeń potrafią nagle bardzo mocno przyspieszyć i poprowadzić nas nieoczekiwanymi ścieżkami. Nieco mrocznie i duszno, tajemniczo i zagadkowo, ale jednocześnie urzekają nas malownicze opisy zimowej scenerii Gotlandii, jej linii brzegowej, urok turystycznych miasteczek, średniowiecznych zabytków architektury. Podoba mi się również podejmowanie przez autorkę różnych społecznych tematów, które znacząco wzbogacają przedstawiane w powieści wydarzenia. Książkę czyta się bardzo dobrze, szybko i przyjemnie, przez kilka godzin dostarcza ciekawej i zajmującej rozrywki.

Tym razem, szwedzki inspektor policji Anders Knutas rozwiązuje sprawę brutalnego morderstwa fotografa i niezrozumiałego zaginięcia nastolatki. Tropy wydają się prowadzić do miejscowej stadniny i popularnych wśród mieszkańców wyspy wyścigów konnych. Jednak początkowe oczywiste założenia okazują się mylne, intryga staje się coraz bardziej pogmatwana, bardzo trudno jest znaleźć faktyczny motyw zabójstwa, a bez niego nie można liczyć na długo oczekiwany przełom w śledztwie. Przyznam, że zakończenie powieści mocno mnie zaskoczyło i okazało się bardzo satysfakcjonujące. Mari Jungstedt zdecydowała się również dość szczegółowo poprowadzić rozpoczęty w pierwszym tomie intrygujący wątek zawiłości uczuciowych między znanym sztokholmskim reporterem telewizyjnym a nauczycielką, mieszkanką wyspy. Pojawia się w nim wiele pragnień, dylematów moralnych, ciekawych zwrotów akcji. Ponieważ autorka w kulminacyjnym momencie zawiesza tę historię, automatycznie nasuwa się pytanie, jak dalej potoczą się losy Johana i Emmy. Z zainteresowaniem sięgnę po kolejną przygodę kryminalną z tej serii, gdyż drugi tom sprawił mi wiele przyjemnych czytelniczych niespodzianek.

bookendorfina.blogspot.com
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów