Opis ksiązki
Okładka - Nokturny
Kup Teraz

Nokturny

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7359-875-1
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:speedi
Recenzja - Nokturny
Pięć opowiadań psychologicznych nagrodzonego Bookerem autora "Okruchów dnia" i "Nie opuszczaj mnie", połączonych uniwersalnymi tematami - miłości, muzyki i nieubłaganego upływu czasu. Oblewane łagodnym światłem zakątki Wenecji, mieszkanie w gwarnym Londynie, sala w ekskluzywnym hotelu w Beverly Hills stają się sceną wydarzeń, na której pojawiają się kolejne postacie - marzyciele, muzycy, blaknące gwiazdy estrady. Każde z nich znajduje się w przełomowym momencie swojej drogi życiowej. Ishiguro opowiada o życiu i jego wartości, o poszukiwaniu sensu i porządku w przemijającym świecie. Wspólną cechą "nokturnów" jest ich lekkość i humor pod tym względem stanowią prawdziwe perełki. Polak, grający na gitarze na Placu św. Marka w Wenecji, spotyka amerykańskiego śpiewaka, który był bożyszczem jego matki w okresie rządów komunistycznych. Inny muzyk, niedoceniony saksofonista, zostaje zmuszony przez swojego menedżera do operacji plastycznej. Dochodząc do siebie w ekskluzywnym hollywoodzkim hotelu spotyka tam wielką gwiazdę mediów - po podobnej operacji. Nocna wędrówka tej pary obandażowanych upiorów to gotowy fragment komedii filmowej. Młody węgierski wiolonczelista, koncertujący na włoskiej prowincji, ulega przemożnemu wpływowi znacznie starszej Amerykanki pozującej na wirtuoza i bierze u niej lekcje gry.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2011-02-15, Na półkach: Przeczytałem,

Opowiadania o przemijaniu, muzyce, miłości, tęsknocie, życiuKazuo Ishiguro i tym razem nie zawodzi. Pisze pięknie, z łagodnością, lekkimi posunięciami pióra, używając słów jak barwnych, stonowanych, fascynujących dla oka pasteli. W zasadzie to nie tyle pisze, co maluje słowami. Tworzy subtelne, pełne gry światła i cienia obrazy miejsc, ludzi, emocji im towarzyszących, myśli. W tym tomie kilku opowiadań słowom stale towarzyszy muzyka. Muzyka jest motywem, który wiąże je ze sobą i spaja. Bohaterami są jednak tak naprawdę ludzie, ich uczucia i myśli, ich smutki i radości, ich oczekiwania i roz

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,
"Nokturny" to zbiór pięciu opowiadań obyczajowo - psychologicznych, które łączy wspólne ogniwo - motyw muzyki. Dwie z nich są nawet powiązane bardziej, będąc połaczone postacią jednej bohaterki. Historie są dosyć trudne w odbiorze, często nie wiedziałam, co tak naprawdę niektóre z nich miały przekazywać. Np. w "Come Rain or Come Shine" bohater przyjeżdża w odwiedziny do przyjaciela i jego żony. Pobyt gościa ma pomóc małżeństwu naprawić ich relacje, ale tak naprawdę, aż do końca książki zamiast im pomóc, sam zastanawia się jak wybrnąć z głupiej sytuacji, w którą się sam wpakował.

Za to, jako taką ciekawostkę, dodam, że pojawia się motyw Polaka, który w opoiwiadaniu "Uwodzicielski głos" spotyka w Wenecji idola swojej nieżyjącej matki.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Nokturny Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Nokturny Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Nokturny Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Nokturny Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Nokturny Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów