Opis ksiązki
Kup Teraz

Opowiadaj mnie zawsze od nowa

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2015-07-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7942-837-3
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę:czytam
„Opowiadaj mnie zawsze od nowa” to debiut literacki Aleksandry Rychlickiej, młodej pisarki i scenarzystki, obecnie doktorantki Wydziału Slawistyki University College London, która od ponad dekady mieszka poza granicami kraju.

Powieść Rychlickiej wykracza poza utarte ramy gatunków literackich. Opowiada historię Jana i Idy - dwojga młodych, samotnych ludzi, która mogłaby wydarzyć się wszędzie. Jan, bezczelny i niepokorny, wyrusza w nieznane, aby dokończyć książkę zaginionego przed laty ojca. Ida, skryta i pełna tajemnic, żyje spokojnie u boku babci. Marzy, by na przekór swojej naturze, całą sobą chłonąć otaczającą ją rzeczywistość. Spotykają się na pograniczu, „pomiędzy nocą a dniem, pomiędzy snami a rzeczywistością, tym, co już miało miejsce, i tym, co dopiero się wydarzy”. Na ich drodze pojawia się tajemniczy kot.

Czerpiącą z poetyki dzieła urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano „The Book of Embracess” powieść przesiąka realizm magiczny. Obrazy teraźniejsze mieszają się z przeszłością, a jaźń z fantazjami. Język powieści - surowy, prosty, momentami potoczny - chowa się za galopującymi wydarzeniami i sprawia, że książkę czyta się jak poetycki scenariusz, w którym siła obrazu niepostrzeżenie wkrada się do wyobraźni czytelnika, jednoczeście pozwalając każdemu nakręcić swój własny film.

***
Aleksandra Rychlicka - scenarzystka, pisarka, copywriterka. Maturę zdała we Włoszech, dyplom magistra obroniła w Ośrodku Badań nad Historią i Kulturą na Uniwersytecie w Utrechcie, a obecnie kończy pracę doktorską na University College London. W Polsce pracowała w reklamie, jednocześnie szlifując warsztat pisarski w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Stypendystka Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i holenderskiego programu stypendialnego Huygens Excellence. Pasjami opowiada historie, niektóre uda jej się zapisać. „Opowiadaj mnie zawsze od nowa”, debiut literacki, jest właśnie jedną z nich. Od 5 lat mieszka w Londynie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów