Opis ksiązki
Kup Teraz

Opowieści biblijne

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-04-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-13078-5
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:Dizzy
Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest Biblia dla chrześcijan. Jednak w naszym kręgu kulturowym ten zbiór ksiąg Starego i Nowego Testamentu to dzieło pełne znaczeń nie tylko dla ludzi wierzących. Literatura, teatr, film i sztuki plastyczne wciąż czerpią z niego tak obficie, że bez jego znajomości olbrzymia część dorobku kultury pozostanie niezrozumiała. Co więcej, niejasne będą liczne frazeologizmy, jak choćby: miłosierny samarytanin, syn marnotrawny, plagi egipskie czy? krzyż pański. Nawet same imiona postaci biblijnych - Hiob, Jonasz, Judasz i inne - są przecież dla nas, Europejczyków, symbolami. Dlatego, bez względu na światopogląd, warto zapoznać dzieci z treścią Biblii. Utwory do tego zbioru napisało ośmioro wyjątkowych polskich pisarzy. Każdy autor spogląda na sprawy przedstawione w Starym i Nowym Testamencie w sposób indywidualny. Każdy przybliża młodemu czytelnikowi jeden lub kilka wątków, zgodnie z własną wrażliwością i wyczuciem. Dzięki temu powstała książka różnorodna stylistycznie (jak sama Biblia przecież), pełna świeżych pomysłów. Wzbogacają ją piękne i nowoczesne ilustracje Anny Gensler.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dizzy plusminus Linia koment

na samą okładkę tej książki. Nieco kanciaste, geometryczne ilustracje przyciągają wzrok, a zabawność owieczki nie pozwala przejść obok niej obojętnie. W środku roi się od rysunków, które nie tylko urozmaicają tekst, ale bywają także dla niego wspaniałym, barwnym tłem. Anna Gensler, ilustratorka tego zbiorku opowieści, wykonała kawał świetnej roboty.


Jeśli chodzi o treść książki, sytuacja ma się równie kolorowo. Podzielono ją na dwie części: Nowy i Stary Testament. Teksty napisane są wręcz bajkowo i w przepiękny sposób ukazują "najbardziej istotne" wydarzenia przedstawione w Biblii. Autorzy opisują je w sposób indywidualny, miejscami może nieco zabawny, nie zmieniają jednak wymowy omawianych fragmentów Pisma Świętego. Jest to bez wątpienia fantastyczny pomysł na zapoznanie z Biblią nie tylko malucha, ale i nieco starszego czytelnika. Z doświadczenia wiem, że kościelne kazania i styl, zarówno Nowego, jak i Starego Testamentu, potrafią znudzić młodego człowieka, który często nie potrafi nawet do końca ich zrozumieć. W "Opowieściach biblijnych" sytuacja ma się na odwrót - historie wzmagają ciekawość, pobudzają wyobraźnię i napisane są językiem prostym, zrozumiałym nawet dla najmłodszych.


Myślę, że to przede wszystkim zasługa świetnie dobranych "bajarzy", bowiem pisarzami, którzy podzielili się swoją malowniczą interpretacją Biblii, są Grzegorz Gortat, Grzegorz Kasdepke, Maria Ewa Letki, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Wojciech Widłak oraz Marcin Wroński. Nie trudno zgadnąć, że każdy z nich już wcześniej powiązany był z literaturą dziecięcą, a niektórzy nawet poniekąd są jej ?pionierami?. Moją faworytką tutaj jest zdecydowanie Joanna Papuzińska, która ukazała wydarzenia biblijne z perspektywy innych postaci, a wyszło jej to po prostu niesamowicie! Żałuję tylko, że w "Opowieściach biblijnych" są jedynie dwie napisane przez nią historie. Na uwagę zasługuje tutaj również Marcin Wroński, który ukazał Boga jako artystę.


"Opowieści biblijne" to przepiękna książka, ukazująca wartości, którymi powinien kierować się chrześcijanin. Niektóre wizje ukazane w niej, a nawet same ilustracje, są dość nowoczesne, nie wypaczają jednak idei Pisma Świętego. Jeśli szukacie pozytywnej i wartościowej lektury dla dziecka, będzie ona idealnym prezentem. Moja dziewięcioletnia siostrzenica jest nią zachwycona.


 

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów