Opis ksiązki
Kup Teraz

Ostatni człowiek

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-09-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788311134065
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:elibri

Na pustynnym odludziu otoczonym wieńcem Wzgórz Judejskich spoczywają ruiny twierdzy Masada. Wznoszące się nad wodami Morza Martwego i kopalniami soli, kamienne pałace króla Heroda górują nad niegościnnym, bezludnym krajobrazem, gdzie w roku 70 n.e. dobiegła kresu żydowska rewolta przeciwko Rzymowi oraz życie 960 ludzi broniących fortecy. Według legendy obrońcy Masady wybrali śmierć od rzymskiej niewoli, popełniając zbiorowe samobójstwo i mordując własnoręcznie swoich najbliższych w noc poprzedzającą ostatni szturm rzymskich legionistów.

David Hall, amerykański inżynier nuklearny, przylatuje do Izraela, by znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie. Jest przekonany, że obrońcy Masady odebrali sobie życie, by zachować w tajemnicy sekret, którego strzegli. Hall zamierza udać się na szczyt góry, na której wzniesiono fortecę i odkryć prawdziwy powód tragicznego końca obrońców Masady. Towarzyszy mu, wbrew własnej woli, izraelska archeolog, Judyta Ressner, atrakcyjna wykładowczyni Uniwersytetu Hebrajskiego. Tajemnicza góra skrywa jednakże niejeden sekret. Na drodze Halla stają niebawem funkcjonariusze izraelskich służb specjalnych, gotowi pokrzyżować za wszelką cenę jego plany. Nie cofną się przed niczym, aby chronić tajemnice Masady przed obcymi.

Ostatni człowiek łączy fascynującą historię ze współczesną opowieścią szpiegowską. Jest pasjonującym i skłaniającym czytelnika do myślenia thrillerem, którego akcja rozgrywa się na Bliskim Wschodzie w czasach obecnych, a także w odległej przeszłości.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Na półkach: Przeczytałem,

Gra z historią w tle


Metsada to starożytna twierdza żydowska, wzniesiona na szczycie wysokiej skały, górującej nad południowym brzegiem Morza Martwego. Prawdopodobnie powstała ona na zlecenie króla Aleksandra Jannaja, zaś Herod Wielki kazał wnieść na jej szczycie pałace, spichlerze oraz otoczyć je murem. W 66 roku, podczas pierwszego powstania żydowskiego, oddział zelotów odbił twierdzę z rąk stacjonujących tam Rzymian, ale kilka la później Rzymianie rozpoczęli ponad dwuletnie jej oblężenie. Kiedy namiestnik, Flawiusz Silwa, wraz z armią rzymską wkroczył wreszcie na teren twierdzy okazało się, że nie była ona broniona – znaleziono tylko zwłoki dziewięćset sześćdziesięciu ludzi. Dotychczasowi obrońcy, zainspirowani przez przywódcę, pochodzącego z rodziny Judy Galilejczyka -Eleazara Ben Jaira, popełnili zbiorowe samobójstwo. Naprawdę jednak, to mężczyźni zabili swoje żony i dzieci, a następnie zebrali się w jednej z sal, by wybrać spośród siebie dziecięciu, którzy „obdarować mieli wspaniałym darem pozostałych towarzyszy”, popełniając samobójstwo. Po ich śmierci, losy ciągnęli kolejny mężczyźni, zaś jeden z nich, poprzez wybór specjalnie oznaczonej tabliczki, stał się „ostatnim z ostatnich”. On to, miał dopilnować, by żaden z towarzyszy broni nie przeżył, by tajemnica istnienia relikwii ukrytych u podnóża gór, nigdy nie została odkryta…


Wiele wieków później, Metsada stała się miejscem wyjątkowym, jednym z ważniejszych dla każdego Izraelczyka. Ta mityczna świątynia, będąca jednocześnie miejscem niebywałej rzezi, fascynuje również przedstawicieli innych narodów. Nic zatem dziwnego, że Amerykanin, David Hall, bezrobotny inżynier nuklearny, stara się o uzyskanie pozwolenia na pobyt na terenie Metsady, gdzie prowadzone są prace wykopaliskowe przez Izraelskie Służby Archeologiczne. Rzekomo, jego fascynacja tym wyjątkowym miejscem, wynika z tęsknoty za zaginioną kochanką. Tak naprawdę jednak jego motywy są zupełnie inne, kieruje nim chęć weryfikacji postawionych przez kobietę hipotez. Tym sposobem P.T.Deutermann stworzył wspólną płaszczyznę dla przeszłości i przyszłości, umieszczając akcję swojej powieści w tym samym miejscu, oddzielonym tylko mijającymi wiekami. Dlatego też „Ostatni człowiek”, opublikowany nakładem wydawnictwa Bellona, to porywająca lektura szczególnie dla tych czytelników, którzy lubują się w odkrywaniu tajemnic z przeszłości.


W zwiedzaniu Metsady, Davidowi ma towarzyszyć oddelegowana przez Uniwersytet Hebrajski Juhdyta Ressner, kobieta o wyjątkowo błyskotliwym umyśle i smutku w oczach. Pięć lat temu, w nieznanych okolicznościach, zginął jej ukochany mąż, fizyk, nadzorujący tajny projekt. Jego śmierć miała coś wspólnego z pracą w Dimonie, nuklearnym ośrodku badawczym, ale Juhdycie nie zdradzono szczegółów, nie pozwolono nawet zobaczyć jego ciała. Pogrążająca się w depresji wdowa niechętnie przystaje na dyspozycje zostania przewodnikiem i opiekunem Amerykanina szczególnie, że interesują się nim zarówno przedstawiciele izraelskich władz i agencji wywiadowczych, w tym pułkownik Maluta Łukjanowicz Skuratow – ten sam, który kilka lat wcześniej przyniósł jej wiadomość o śmierci męża. Wypełnia jednak sumiennie swoje obowiązki nieświadoma, że David nocą, zamiast spoczywać w hotelowym łóżku, eksploruje puste przestrzenie pod Metsadą…


„Ostatni człowiek” gwarantuje nam kilkugodzinną rozrywkę i dostarcza wielu emocji, bowiem nie tylko jesteśmy świadkami sensacyjnego odkrycia, ale naszym podstawowym zadaniem jest przeżyć. A będzie to niełatwe, biorąc pod uwagę, iż naruszamy integralność świętego miejsca, a ponadto jesteśmy wplatani w aferę związaną z planowaną kradzieżą materiałów radioaktywnych przez ludzi, którzy wzorem zelotów pragną bronić państwowości i sprzeciwiaj się ingerencji Ameryki w zarządzanie krajem.


P.T.Deutermann, umiejętnie łącząc literacką fikcję z rzeczywistymi wydarzeniami z przeszłości, podgrzewa atmosferę, pozwala nam puścić wodze wyobraźni i ekscytować się niezwykłym skarbem. Dostarcza nam jednocześnie fałszywych tropów, kierując podejrzenia wciąż na nowe postacie, sprawiając, że gubimy się w tropach i domysłach. Tym samym, sięgając po „Ostatniego człowieka” rozpoczynamy ryzykowną grę, w której stawką jest nie tylko satysfakcja płynąca z lektury, ale i … nasze życie!


 

Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-16, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,

Bliski Wschód.. - kolebka cywilizacji, początek wszelkiego rozwoju ludzkości, czyli  nauki, religii, kultury i sztuki. Miejsce, które ironią losu,  dziś przypomina zapomniane przez Boga i cywilizację średniowiecze, gdzie człowiek i jego życie znaczą Mniej, niż kawałek dachu nad głową..Niemniej to właśnie Bliski Wschód kryje w sobie największe zagadki oraz  tajemnice historii i religii, których to rozwikłanie wciąż rozpala umysły ludzi na całym świecie. Naukowcy, odkrywcy, pisarze i reżyserzy, wciąż udają się do najodleglejszych zakątków Bliskiego Wschodu, by tam kontynuować swoje badania, prowadzić poszukiwania lub umiejscawiać fabułę swoich książek i filmów, by następnie zachwycać nimi miliony na całym świecie..Bliski Wschód, tak długo jak przetrwa szaleństwo religijnych i politycznych waśni, wciąż będzie Nas zachwycał, fascynował, przyciągał i jednocześnie przerażał swoją surowością. Na szczęście nie musimy tam jechać, by choć w pewnym stopniu poczuć się tak, jakbyśmy tam byli i sami odkrywali wszelkie tajemnice tego regionu..Nie musimy, gdyż przecież od tego mamy tę Nasza cudowną literaturę, która zawsze może przenieść Nas w dowolne miejsce świata, byśmy mogli tam spędzić kilka najbliższych godzin lub dni, czerpiąc z tego nie tylko samą rozrywkę, ale także i naukę..Tak też stało się i w przypadku najnowszej mojej literackiej przygody, którą to jest sensacyjna powieść autorstwa P.T. Deutermana, pt.  "Ostatni człowiek", i która to przeniosła Mnie na bezkresne obszary Wzgórz Judejskich..


 


 Książka opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w dwóch epokach - początkach naszej ery, oraz czasach współczesnych. Ten pierwszy okres czasowy przenosi Nas do wydarzeń z roku 70 n.e, w którym to obrońcy twierdzy Masada  odebrali sobie życie, popełniając zbiorowe samobójstwo w noc poprzedzającą ostateczny szturm rzymskich legionistów..


Drugi okres czasowy przenosi Nas do Izraela, gdzie zjawia się amerykański inżynier nuklearny - David Hall. Jego  przyjazd nie wiąże się bynajmniej z jego pracą zawodową, lecz z pragnieniem odkrycia prawdy o końcu obrońców Masady..Wraz z towarzyszącą mu izraelską Panią archeolog - Judyty Ressner, udaje się w miejsce ruin dawnej górskiej twierdzy, by tam na własne oczy potwierdzić swoje przypuszczenia co do tajemnicy tego miejsca. Niestety na drodze dwójki odkrywców staną ludzie, którzy nie cofną się prze niczym, by tajemnica Masady nigdy nie ujrzała światła dziennego..


 


 Powieść P.T. Deutermana to znakomita historia o tajemnicy, odkrywaniu prawdy, namiętności i zdradzie, która oferuje czytelnikowi długie godzinny emocjonującej i pasjonującej rozrywki. Obok rozrywki zmusza także do pewnych refleksji i stawiania własnych pytań o to, dokąd zmierza współczesny świat i czy aby przypadkiem raz jeszcze nie dochodzimy do tego samego punktu, w którym znaleźli się Nasi przodkowie przed tysiącem lat..Ktoś mógłby zapytać, czym różni się owa pozycja od dziesiątek innych jej podobnych, które w ostatnim czasie trafiły na półki Naszych księgarń..? Otóż w odróżnieniu od większości tych książek, ta powieść skupia się nie tylko na sensacji i akcji, lecz także na dramacie historii, za która kryją się ludzkie losy, ból, rozpacz i  tragedia. Jeśli miałabym tutaj użyć jakiegoś prostego określania, to chyba najtrafniejszym było by to, określające niniejszą powieść jako przykład ambitnej powieści sensacyjnej..


 


 Fabuła książki niesie sobą to, czego moglibyśmy się doskonale spodziewać po tego typu pozycji,  czyli archeologiczną wyprawę dwójki bohaterów, ich liczne przygody na drodze do poznania odpowiedzi na wszystkie pytania o tajemnicę Masady, oraz, jakże by inaczej, konfrontację z czarnym charakterem, którym w tym przypadku jest dawny rosyjski agent - pułkownik Skuratov. I wiecie co..? W tym miejscu muszę podziękować autorowi, że trzymał się ściśle tych głównych punktów gatunkowych powieści sensacyjnej z archeologią w tle, gdyż dzięki temu naprawdę świetnie się bawiłam przez całą lekturę książki. Jak to mówi mądre przysłowie - diabeł tkwi w szczegółach, a tym samym sukces tkwi w szczegółach opowieści. Otóż Deuterman połączył te główne punkty niezwykle zawiłą, zaskakującą i inteligentną nicią literackiej narracji, która to krok po kroku potęguje napięcie opowieści, doprowadzając do spektakularnego finału. Czytając tę powieść przychodziły Mi na myśl skojarzenia z najlepszymi fragmentami sagi filmowej o Indianie Jonesie, czy też chociażby wspomnienia do dziecięcych lat spędzanych z książkami o Tomki Wilmowskim ..To chyba najlepszy komplement, jaki może spotkać autora powieści sensacyjno - przygodowej z ust polskiego czytelnika:)


 


Książkę tę można w zasadzie oceniać w dwóch kategoriach - pod względem osi fabularnej oraz literackiego  ujęcia historii i piękna geograficznego Izraela  i sąsiadujących z nim rejonów. Pierwsza z nich, jak już sygnalizowałam powyżej, wypada naprawdę dobrze i nie ustępuje w niczym najlepszym pozycjom tego gatunku. Akcja pędzi w zawrotnym tempie, bohaterowie są wyraziści i intrygujący, czytelnik co chwila zaszczycany jest niespodziankami i zwodzącymi go na manowce wątkami, które po chwili okazują się być jedynie przebłyskiem inteligencji autora i elementami gry intelektualnej z czytelnikiem. Jest rozmach, bogactwo wątków, emocje i przygoda, której nie jesteśmy w stanie się oprzeć:) Natomiast druga kategoria oceny, czyli piękno historii starożytnej ujętej w równie pięknych ramach geograficznych, to już naprawdę niezwykły popis autora i jego pisarskiego talentu. Czytając ów książkę nie sposób jest nie wyobrażać sobie tych skalisto - pustynnych przestrzeni, tak pociągających ale i przerażających swoją surowością jednocześnie. To trochę jakby uwierzyć, że naprawdę tam się jest i naprawdę wącha ten zapach pustyni, czuje ten chłodny wiatr i ciepło pustynnego piasku pod stopami..Podobnie ma się sytuacja ze świadomością tego, jak niezwykła ale i dramatyczna była historia tego regionu i żyjących tam ludzi, i to nie w  odniesieniu do fikcji literackiej, ale do prawdziwych wydarzeń z życia ówczesnych autochtonów. Dla Mnie historia wpięta w nici literackiej opowieści, zawsze będzie miała w sobie jakąś magię, niezwykły klimat, tajemnicę..


 


 Oczywiście jak w każdej książce sensacyjnej czy też przygodowej, tak i w tym przypadku znajdziemy pewne fragmenty, które możemy uznać za zbyt naiwne, naciągane, oderwane od realności. No bo nawet już sam fakt, że uczciwy inżynier - David Hall, musi mieć u boku piękną kobietę po przejściach i  którym to  na drodze do szczęścia, zarówno tego naukowo - zawodowego jak i osobistego, staje okrutny, bezwzględny czarny charakter (rosyjski nota bene), wydaje się być bardzo sztampowy, wręcz nadęty do granic wytrzymałości. Podobnie ma się sprawa z tym, że owi pozytywni bohaterowie wychodzą cało nawet z największych opresji, z których na zdrowy rozsądek wyjść nie powinni..Niemniej wszystko to tak naprawdę nie ma tutaj żadnego znaczenia, gdyż stanowi to jedynie pewne przyjęte powszechnie elementy tej konwencji literackiej, stanowiąc tylko kilka kroków do celu, jakim jest naprawdę ciekawie opowiedziana fikcyjna historia literacka. Tak po prostu było, jest i zawsze już będzie, a to, co obok tego, to właśnie to jest tym, za co kochamy tego typu książki i pasjonujemy się nimi przez długie godziny.


 


 Mocną stroną "Ostatniego człowieka" są występujący tutaj bohaterowie. Naturalną siła rzeczy, na pierwszy plan wysuwają się On, Ona i  zły przeciwnik. On jest przystojnym, inteligentnym, intrygującym i oddanym w pełni swojej pasji mężczyzną, na którego zawsze można liczyć w potrzebie. Przy tym wszystkim Hall kryje w sobie pewną tajemnicę z przeszłości, która wpływa na jego obecne poczynania w Izraelu..Ona - Judyty Ressner, to oddana sprawie izraelska Pani archeolog, która pełni rolę i towarzysza, i nadzorcy ale także i swoistego szpiega. Równie piękna co On, choć zdecydowanie bardziej doświadczona przez los. Kobieta samotna, poszukująca szczęścia i miłości, co być może będzie jej dane odnaleźć przy boku Davida. Wbrew pozorom, nie stanowi Ona tylko "piękniejszego" tła u boku pierwszoplanowego głównego męskiego bohatera, lecz stanowi raczej  jego równoprawną partnerkę, dopełnienie. I wreszcie ten zły i okrutny przeciwnik - Malyuta Skuratov, pełniący obowiązki szefa ochrony w ośrodku badań nuklearnych. Złe, bezwzględny, przebiegły i godny tego, by być przeciwnikiem wyżej wymienionej dwójki głównych bohaterów.  Postacie te naprawdę są interesujące i nietuzinkowe, na czym bardzo korzysta cała opowieść. "Ostatni człowiek" to książka, która przeniesie Nas w odległe obszary Bliskiego Wschodu, by tam uczestniczyć w niezwykłej przygodzie archeologiczno - sensacyjnej. Książka, która oferuje sobą zdecydowanie więcej, niż tylko przemoc, konfrontację dobrych ze złymi i efektowne sceny walki. Czytelnicy znajdą w niej bowiem ten niezwykły powiew tajemnicy sprzed wieków, która to rozpala wyobraźnię i każe stawiać pytania o to, co było i tak nagle upadło..Przygoda, sensacja, historia i romans - wszystko to czeka na każdego kto sięgnie po niniejszą powieść,  i da się jej porwać bez reszty..:)

pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów