Okładka książki - Oświęcimki

Oświęcimki

Wydawnictwo: Nisza
Data wydania: 2015-01-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-62795-35-2
Liczba stron: 94
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 0 (0 głosów)

Oświęcimki Wojciecha Albińskiego to zbiór krótkich impresji będących powidokami wojny i Holocaustu. Nie trzeba bezpośrednich związków z wojennymi wydarzeniami, aby słyszeć ich echo także i dzisiaj. Wystarczy wspólnota doświadczeń.

Krótkie historie, zanotowane w bezpretensjonalnym tonie, dotykają wielu przestrzeni współczesnego świata, które pomimo upływu kilkudziesięciu lat nie są wolne od wojennych skojarzeń. Wojciech Albiński, trzydziestosześcioletni mężczyzna, próbuje te skojarzenia uchwycić prostym, a miejscami poetyckim językiem.

- Wojna i jej historie nigdy nie interesowała mnie bardziej niż statystycznego przedstawiciela mojego pokolenia. Kiedyś zasłuchani w opowieści dziadków naświetlani socjalistyczną telewizją nigdy nie przepuszczającą okazji, żeby dołożyć „germańskim najeźdźcom” po czasie, dojrzewając, zapomnieliśmy. Niemniej temat – wraz z dorosłością, dziećmi i pytaniami o własną przeszłość wrócił. Nie jako pełnoprawna wielka historia, ale wydawałoby się drobny refleks, światło z telewizora odbijające się przez półprzymknięte drzwi na ścianie dawnego dziecięcego pokoju. Wraz z nim dalej żywe, jak się okazuje, wrażenia – opuszczenia, tajemnicy, niewiedzy i swoistych bólów fantomowych – mówi Wojciech Albiński.

Spisane impresje spięte m.in. tytułami: Ikea, Pomidorowa, Zabawa w chowanego, Dym z komina, Nurofenowe dzieci, Rodzaj wyższości, Opener, czyli co się nosi nad morzem odnoszą się zarówno do tych osobistych, codziennych doświadczeń, jak i współczesnych, wspólnotowych przeżyć. Wojenne skojarzenia nie mają tu formy natręctwa, one po prostu są, wciąż aktualne, a ich spisanie to także próba oswojenia i zmierzenia się z tym, co nie zawsze jest chętnie wypowiadane.

***
Wojciech Albiński – przez dziesięć lat pracował w reklamie, z której w końcu przeniósł się do biblioteki. W 2012 roku wydał zbiorek opowiadań “Przekąski, zakąski”, a także coś na kształt poradnika “Jak czuć się dobrze, gdy cię wywalą”. Ma 36 lat, rodzinę, mieszka pod Warszawą, pisze.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Królestwo potrzebuje kata
Wojciech Albiński0
Okładka ksiązki - Królestwo potrzebuje kata

Zbiór opowiadań Wojciecha Albińskiego przenosi nas do Afryki, w której autor spędził dużą część dorosłego życia. Jednak, choć osadzona w egzotycznej dla...

Antylopa szuka myśliwego
Wojciech Albiński0
Okładka ksiązki - Antylopa szuka myśliwego

"Antylopa szuka myśliwego" to kolejny zbiór opowiadań afrykańskich Wojciecha Albińskiego. Dwa poprzednie - "Kalahari" oraz "Królestwo...

Reklamy