OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Oświęcimki

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Nisza
Data wydania: 2015-01-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-62795-35-2
Liczba stron: 94
Dodał/a książkę:czytam
Oświęcimki Wojciecha Albińskiego to zbiór krótkich impresji będących powidokami wojny i Holocaustu. Nie trzeba bezpośrednich związków z wojennymi wydarzeniami, aby słyszeć ich echo także i dzisiaj. Wystarczy wspólnota doświadczeń.

Krótkie historie, zanotowane w bezpretensjonalnym tonie, dotykają wielu przestrzeni współczesnego świata, które pomimo upływu kilkudziesięciu lat nie są wolne od wojennych skojarzeń. Wojciech Albiński, trzydziestosześcioletni mężczyzna, próbuje te skojarzenia uchwycić prostym, a miejscami poetyckim językiem.

- Wojna i jej historie nigdy nie interesowała mnie bardziej niż statystycznego przedstawiciela mojego pokolenia. Kiedyś zasłuchani w opowieści dziadków naświetlani socjalistyczną telewizją nigdy nie przepuszczającą okazji, żeby dołożyć „germańskim najeźdźcom” po czasie, dojrzewając, zapomnieliśmy. Niemniej temat – wraz z dorosłością, dziećmi i pytaniami o własną przeszłość wrócił. Nie jako pełnoprawna wielka historia, ale wydawałoby się drobny refleks, światło z telewizora odbijające się przez półprzymknięte drzwi na ścianie dawnego dziecięcego pokoju. Wraz z nim dalej żywe, jak się okazuje, wrażenia – opuszczenia, tajemnicy, niewiedzy i swoistych bólów fantomowych – mówi Wojciech Albiński.

Spisane impresje spięte m.in. tytułami: Ikea, Pomidorowa, Zabawa w chowanego, Dym z komina, Nurofenowe dzieci, Rodzaj wyższości, Opener, czyli co się nosi nad morzem odnoszą się zarówno do tych osobistych, codziennych doświadczeń, jak i współczesnych, wspólnotowych przeżyć. Wojenne skojarzenia nie mają tu formy natręctwa, one po prostu są, wciąż aktualne, a ich spisanie to także próba oswojenia i zmierzenia się z tym, co nie zawsze jest chętnie wypowiadane.

***
Wojciech Albiński – przez dziesięć lat pracował w reklamie, z której w końcu przeniósł się do biblioteki. W 2012 roku wydał zbiorek opowiadań “Przekąski, zakąski”, a także coś na kształt poradnika “Jak czuć się dobrze, gdy cię wywalą”. Ma 36 lat, rodzinę, mieszka pod Warszawą, pisze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Oświęcimki Sztuczki
Joanna Lech
Okładka - Oświęcimki Rejwach
Mikołaj Grynberg
Okładka - Oświęcimki Przypowieść o skrybie i inne opowiadania
Agnon Szmuel Josef
Okładka - Oświęcimki Kuchnia Dantego
Alfredo Boscolo, Leonardo Masi
Okładka - Oświęcimki Polemira. Niesłusznie zapomniana
Hanna Faryna-Paszkiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów