Opis ksiązki
Kup Teraz

Papierowe marzenia

Ocena ( 28 osób )
5.4
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2291-5
Liczba stron: 294
Dodał/a książkę:dona
Mówi się, że czasami najlepszą rzeczą, jaka nas spotyka w życiu, jest dar drugiej szansy, abyśmy nareszcie zrobili to, co powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem. Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość. Gdyby ktoś mu kiedyś powiedział, że wyrzeknie się tego wszystkiego, nie uwierzyłby. A jednak tak się stało. Podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość. Stare przysłowie głosi, że gdyby nie ciemność, nigdy nie poznalibyśmy światła. Luke na własnej skórze przekonał się o prawdziwości tych słów. Czy kręte i niebezpieczne ścieżki jego życiowych wyborów zaprowadzą go w końcu do domu? "Papierowe marzenia" to nowa powieść Richarda Paula Evansa, uznana przez czytelników za jedną z najlepszych i najbardziej poruszających w jego dorobku. Tym razem autor bestsellerowych "Stokrotek w śniegu" i "Kolorów tamtego lata" opowiada historię o miłości i przebaczeniu, na które nigdy nie jest za późno.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com


Luke Crips jest synem bogatego i znanego właściciela firm kserograficznych. Chłopak ma wszystko; jest bogaty, ma pracę, którą lubi i kochającego ojca, który wychowywał go samotnie. Przyszłość Luka zdaje się być już zaplanowana. Wszystko jednak zmienia wyjazd na studia, gdzie chłopak poznaje nieodpowiednich ludzi, którzy wiedzą, jak wykorzystać jego bogactwo...

"Papierowe marzenia" to książka zainspirowana biblijną historią o synu marnotrawnym. Dla osób, które znają tę przypowieść, wydarzenia przedstawione w tej powieści nie będą żadną niespodzianką, bo z łatwością można odgadnąć jej finał i wszystko to, co wydarzy się w trakcie. Ale to nic. W tym przypadku w ogóle mi to nie przeszkadzało, a ta współczesna wersja syna marnotrawnego, bo tak "Papierowe marzenia" zdecydowanie można określić, zdobyła moje serce. Co prawda postaci nie są jakoś świetnie wykreowane, powieść jest skąpa w opisy i napisana bardzo prosto, bez udziwień, ale najważniejszy jest jej przekaz, który przysłania ewentualne niedociągnięcia.

Przeczytałam też tę książkę w idealnym momencie swojego życia i naprawdę mocno do mnie trafiła; do tego stopnia, że na końcu aż się popłakałam i zaczęłam rozmyślać nad swoim życiem, postępowaniem, relacjami z innymi. Takiej lektury po prostu potrzebowałam. Potrzebowałam takiego kopa, ale i nadziei, którą ta przypowieść daje.

Żałuję tylko, że tak długo przechodziłam obojętnie obok książek Evansa. Teraz na pewno naprawię swój błąd i szybko nadrobię zaległości.
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Luke Crisp - syn bogatego właściciela firm kserograficznych, wychowywany przez niego po śmierci matki. Pewnego dnia za namowami ojca zaczyna studia poza domem, co ma sprawić, że pozna inne życie, usamodzielni się. Luke poznaje nowe towarzystwo, z których najważniejszymi, którzy odegrają role w jego życiu są Candace i Sean. Z dziewczyną Candace połączy go miłość, Sean wydaje się być natomiast najlepszym przyjacielem. Jednak pod jego wpływem w Luke'u zachodzą pewne niepokojące zmiany. Zaczynają się pierwsze zatargi z ojcem, wariackie imprezy zakrapiane alkoholem, oszukiwanie bliskich... Dla mnie wielkim plusem jest narracja utrzymana w pierwszej osobie. Miałam wrażenie, że Luke odbywa spowiedź dosłownie na moich oczach. Widać jego ból i żal po tym, co zrobił. Czy Luke dostanie druga szansę, by naprawić swoje postępowanie?

"Papierowe marzenia" to autentyczna, opowieść o bolesnej lekcji życia i przebaczeniu, na które nigdy nie jest za późno. To powieść o ojcowskiej i synowskiej miłości. Ze względu na liczne dialogi i króciutkie rozdziały książkę czyta się bardzo szybko.
NaWidelcu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2016,Mam,
Od milionera do zera... i z powrotem.
Lubimy czytać o tym jak upadają ci co mają wiele. To jest właśnie książka o upadku (trochę przesadzonym) i powrocie na łono rodziny. Czyta się lekko i przyjemnie, chociaż nie można powiedzieć, żeby wiele w fabule mogło nas zaskoczyć.
P.S. Wbrew okładce, to nie jest książka o zimie :)
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Czy pamiętacie biblijną przypowieść o synu marnotrawnym?
Autor w doskonały sposób zobrazował nam przesłanie jakie niesie przypowieść. Młody, bogaty człowiek postanawia za namową swojego ojca usamodzielnić się, wyjechać do innego miasta do szkoły, aby poznać smak życia. Zachwyca się nowymi znajomościami, pojawiają się używki, szalone imprezy, rozpoczynają się również kłótnie z ojcem, a pieniądze bardzo szybko się kończą, wtedy młody człowiek poznaje ile warci są jego nowi przyjaciele, dlaczego byli przy nim tylko wtedy kiedy mogli bawić się na jego koszt, a co z ojcem? Jak został potraktowany? Czy zasłużył na odtrącenie?
,,Prawda była taka, że bałem się, że mój ojciec mnie odrzuci, więc odrzuciłem go pierwszy".
misia98 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Po okładce pomyślałam - fajne romansidło może z tego być.
Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że pieniądz rozchodzą się szybko, zostajemy sami i jesteśmy w kompletnej marności... Ale co jest najważniejsze ? Dowiadujemy się również komu na nas zależy, kogo tak na prawdę kochamy i ile jesteśmy w stanie z siebie innym dać :) Książka warta przeczytania i dająca sporo do myślenia.
sherminator1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jedna z najlepszych książek Evansa. Fantastyczna historia miłosna. Pokazuję, że pieniądze nie są najważnieszą rzeczą w życiu człowieka. Każdy może znaleźć się na dnie lecz wystarczy, ktoś kto wyciągnie pomocną dłoń by odbić się od tego dna.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
"Papierowe marzenia" to przepiękna powieść, współczesna wersja historii o synu marnotrawnym. Porusza serce, wyciska łzy i jest niezwykle pouczająca. Pokazuje, że człowiek mając wszystko może wszystko stracić, a często nie mając nic może zyskać wszystko. Wystarczy tylko chcieć.
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wspaniała opowieść o sile przebaczenia i ojcowskiej miłości, oraz o wyborach życiowych jakich każdy z nas musi dokonać. Fabuła książki skpia się wokół postaci Luka Crispa- syna bogatego właściciela sieci kser Crisp. Ojciec wysyła Luka na studia i tam jego styl życia diametralnie się zmienia.Co się stanie w trakcie studiów i podróży Luka i jego "przyjaciół" do Europy? Trzeba przeczytać i samemu się przekonać i sięgnąć po książkę.
Bardzo mi się podobała ta pozycja i polecam każdemu twórczość Richarda Paula Evansa, bo są to książki, które poruszają serce i zawierają wiele mądrości życiowej.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie-książki pełne emocji 2014,
Wszyscy popełniamy błędy, nieraz gubimy się w życiu chcąc dobrze a niestety nasze zamiary przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego.Jesteśmy tylko ludźmi,ale zawsze jest jakaś szansa, żeby naprawić to co zostało zniszczone.
Główny bohater tej powieści to Luke Crisp, syn właściciela firm kserograficznych. Po śmierci matki to ojciec zajmował się wychowaniem syna. Marzeniem ojca jest to, aby syn zdobył dobre wykształcenie, które da mu dobrą pracę dlatego Luke zaczyna studia z dala od domu rodzinnego , dzięki temu ma się usamodzielnić, zobaczyć jak wygląda inne życie. Chłopak nawiązuje nowe znajomości,w jego życiu pojawia się Candance z którą połączy go bliższa znajomość i Sean, z którym Luke się zaprzyjaźnia. Jednak ta przyjaźń nie zmierza do niczego dobrego. Pod jego wpływem Luke zaczyna tracić nad sobą kontrolę, upija się do nieprzytomności, chodzi na kontrowersyjne imprezy i lekceważy ojca.
Autor przedstawił historie o synu marnotrawnym, która dzieje się w czasach współczesnych. Dzięki pierwszoosobowej narracji czytelnik może poznać uczucia bohatera. Bardzo dobrze zostało pokazane, jak manipulacja złego towarzystwa potrafi działać na drugiego człowieka oraz kto tak naprawdę jest prawdziwym przyjacielem, kiedy jest się w tragicznej sytuacji.
"Papierowe marzenia" to niezwykle przejmująca opowieść o zdradzie i przebaczeniu. O tym, że życie jest ulotne i jak w jednej chwili potrafi się skończyć. Polecam każdemu kto lubi życiowe książki.
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Szczerze mówiąc po kilku pozycjach pana Evansa nie miałam ochoty czytać następnej. Mimo to wzięłam w bibliotece Papierowe i ...
I była to jedna z lepszych książek jakie czytałam! Coś pięknego, fantastycznego i bardzo mądrego. Morał ,mądrość ,która płynie z tej książki jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Powinien ją przeczytać każdy człowiek ,który jest oślepiony pieniędzmi ,który nie wie co w życiu jest ważne. Być może powinien przeczytać ją każdy z nas ku ostrożności . Może każdy z nas powinien przeżyć takie chwile jak Luke. Byłoby nam łatwiej w życiu ;) Dzięki Panie Evans za cudowną niedzielę!
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Biblioteka,
Książka jest świetna jak wszystkie książki tego autora. Jest to taka współczesna wersja przypowieści o synu marnotrawnym w której ojciec jak w pierwotnej wersji raduje się z powrotu syna. Bohaterem jest Luke wychowywany przez ojca-właściciela potężnej firmy ksero. Luke można powiedzieć żył pod kloszem ojca. Dopiero podjęcie studiów otwiera mu oczy na to jaki świat jest naprawdę. W latach studenckich poznaje grupę przyjaciół którzy jak się okazuje wyciągają od niego kasę co z przyjaźnią nie ma nic wspólnego. Dopiero gdy bohater traci pieniądze i musi zamieszkać na ulicy okazuje się kto jest prawdziwym przyjacielem.
Książka pomimo że ma te swoje kilkaset stron to jest naprawdę miłą lekturą. Losy bohatera może nie są bardzo wciągające ale nie są też nudne.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014",52 książki 2014,
Pewnie większość z nas zna przypowieść o synu marnotrawnym. Posłużyła ona autorowi za kanwę.Czytając miałam wrażenie, że czytam współczesną wersja tej przypowieści.
Luke miał wszystko, lecz poznał niewłaściwe osoby, popełnił kilka błędów, które spowodowały, że stoczył się na dno. Nie śmiał zwrócić się do ojca o pomoc, gdyż uważał, że na to nie zasługuje. Dzięki szansie danej mu przez inne osoby odbił się od dna. Podążał w określonym kierunku i gdyby nie fakt, że na jego drodze pojawiła się dziewczyna, którą pokochał, a nie mógł sam naprawić błędów szefostwa, to by nie pojawił się u ojca, który wybaczył mu wszystko
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Książki na długi wieczór,
Jedna z najlepszych powieści, jakie czytałam w tej kategorii, pokazująca odwieczne dążenie ludzi do życia zgodnie z regułą "carpe diem", bezrefleksyjnego czerpania z tego, co się ma, tendencję do ulegania wpływom bezdusznych manipulatorów i oszustów. Jednocześnie przekonuje o sile rodzicielskiej miłości (bezwarunkowej, wybaczającej, a jednocześnie wymagającej) i prawdziwości powiedzenia, że "prawdziwych przyjaciół..." Współczesna wersja "przypowieści o synu marnotrawnym", zachęcająca do refleksji jak daleko musi zabrnąć człowiek, aby docenić to, co jest mu dane.
kiki94kms plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Papierkowe marzenia pokazują tu jak wiele jest cenne życie i pokazują tu jak bardzo nasze życie zależy od samego siebie. Uświadamiają nam ,że pieniądze nie daję szczęścia a mogą przynieść same kłopoty. Autor R.P.Evans pokazuje na jak bardzo poznajemy się na ludziach ,którzy są tylko zachłanni ma pieniądze oraz pokazuje nam tu wiele uczuć i wiele wątków nad którymi warto pomyśleć. Zawarł też tutaj informacje jak potężna jest siła walki z samym sobą . Ujął tu w tej książce ,że niekiedy warto schować dumę do kieszeni a cieszyć się z życia tego co się ma . Ujął tutaj jak bardzo mając bogactwo ,pozycje i wiele innych przywilejów można stracić je w jednej chwili i jak bardzo można stoczyć się na dnie. Pokazuje tutaj jak bardzo ważna jest bezinteresowna pomoc drugiego człowieka i ,że niekiedy warto podjąć decyzje aby się zmienić
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Historia Luke'a, syna bogatego właściciela sieci zakładów ksero, nie jest może jakąś "wysoką" lekturą, jednak bardzo przyjemnie się ją czyta, choć nawiązania do historii o synu marnotrawnym czynią ją w miarę przewidywalną. A wszystkie kłopoty Luke'a - książkowego "syna marnotrawnego" zaczęły się od spotkań "whartońskiej siódemki", czyli grupy tak różnych przyjaciół ze studenckiego kręgu, jakich tylko da się wyobrazić. Niestety znajomość Luke'a z niektórymi z nich nie okaże się dla niego korzystna, ale dlaczego - o tym przekonajcie się sami. A już na pewno sięgnijcie po książkę, aby przekonać się, jak ważna jest pomoc innym ludziom, szczególnie tym, których los pokarał nieuczciwie, gdyż nigdy nie wiemy, czy to my następni nie znajdziemy się na dnie.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie najlepsza z dotychczas przeczytanych przez mnie książek Evansa! Rewelacyjnie prowadzona akcja, krok po kroku poznajemy wnętrze bohatera, jego system rozterek, poddatnośc na manipulację otoczenia, wpływ złego towarzystwa doprowadzającego do totalnej klęski, stopniowe pięcie się z dna ku światłości... perfekcyjna parafraza Przypowieści o Miłosiernym Ojcu (zwanej potocznie Przypowieścią o synu marnotrawnym), polecam!!!
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Serdecznie polecam jako opowieść o upadku na dno, przebaczeniu, drugiej szansie w życiu oraz o miłości ojcowsko-synowskiej.
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
zaczytanaKlaudia Linia koment
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
delfinn Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
magdalena_emilka Linia koment
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Różne różności,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2013,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów