Papież Franciszek. Rozwiązywanie węzłów

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2015-10-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę:wkp

Jest taki obraz Maryi, który przedstawia Ją rozplątującą węzły na wstędze, w towarzystwie dwóch aniołów, otoczoną cherubami i depczącą głowę węża symbolizującego Szatana. Ten właśnie wizerunek stał się wyjątkowo ważny w życiu Ojca Bergoglio – przed oblicze Maryi zanosi wiele węzłów Kościoła i świata.

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
WĘZEŁ ZWIĄZANY Z BOGIEM

Kiedy w roku 2013 nad kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym oznaczający dokonanie wyboru nowego papieża, chyba nikt nie mógł przypuszczać co oznaczać to będzie dla kościoła i całego świata. Ale gdy tylko nowy Ojciec Święty pojawił się po długim oczekiwaniu na balkonie, nie było już wątpliwości, że oto zaczyna się niezwykły pontyfikat. Wystarczyło kilka chwil by papież Franciszek porwał ludzi. I podobnie jest z niniejszą książką – wystarczy kilka stron by porwała czytelnika w sam środek życia Jorge Bergoglio.

Autor, a my wraz z nim, wyruszamy w podróż poprzez blisko 80 lat życia od wczesnego dzieciństwa w ubogiej rodzinie, przez zmieniające jego życie powołanie, po zostanie głową kościoła katolickiego i zmienianie świata. Ojciec Święty Franciszek jak nikt przed nim wychodzi do ludzi i rewolucjonizuje wszystko, z czym się zetknie. Pokazuje siłę miłosierdzia i zdobywa szacunek nawet osób, którzy dalecy są od kościoła czy nawet wiary. Jego bezkompromisowość i wesołość, wręcz swojskość, jaką czuje się niezależnie od warunków kulturowych z jakich ktoś się wywodzi, urzekły rzesze ludzi. Ale skąd wszystkie te cechy wzięły się w Jorge? Jak wyglądało jego życie w ciężkich przecież warunkach i czasach?

Autor przybliża nam te zagadnienia, nasycając lekturę emocjami i swoistymi anegdotami. Scen, które poruszają do głębi, jak i tych, które najzwyczajniej w świecie rozbawiają, jest cała masa. Mnóstwo jest także mało znanych faktów, szczegółów zza kulis konklawe zarówno po śmierci Jana Pawła II jak i rezygnacji Benedykta XVI, jest też kalendarium życia Jorge Bergoglio z odniesieniami do wydarzeń historycznych dziejących się w owych okresach, jest wreszcie po prostu rzetelna, szczegółowa biografia niezwykłego człowieka, napisana z lekkością i zaangażowaniem.

Szukacie znakomitej książki o papieżu Franciszku, ta książka będzie dla Was idealna. Nadaje się znakomicie dla każdego zainteresowanego osobą Ojca Świętego czy to człowieka chcącego poznać jego osobę czy pogłębić swoją wiedzę. Polecam więc gorąco.

Recenzja zamieszczona także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/04/papiez-franciszek-rozwiazywanie-wezlow-paul-valley/