Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2016-05-20
Kategoria: Ekonomia
Dodał/a książkę:elibri
  • Dlaczego Unia Europejska i wspólny rynek odniosły sukces i stanowią wielką wartość dla Europy?
  • Dlaczego wspólna waluta jest zagrożeniem dla integracji europejskiej?
  • Czy można ,,naprawić" strefę euro i spowodować, aby mogła ona bezpiecznie funkcjonować?
  • Czy  można rozwiązać strefę euro, zachowując UE i wspólny rynek?
  • Jaką strategię powinna przyjąć Polska wobec euro?

Paradoksem jest to, że ,,projekt euro", który miał stanowić ukoronowanie procesu integracji europejskiej, rozsadza go od środka. Uporczywa obrona euro prowadzi do poważnych konfliktów i może spowodować dezintegrację UE i rozpad wspólnego rynku. Autorzy stawiają dramatyczną tezę, że jedynie zorganizowane rozwiązanie strefy euro i wprowadzenie nowego systemu koordynacji walutowej w Europie może uratować projekt integracji europejskiej. Przedstawiają propozycję przeprowadzenia tego procesu w taki sposób, aby zachować największe, epokowe osiągnięcia powojennej Europy: Unię Europejską i wspólny rynek.

Stefan Kawalec - ekonomista, były wiceminister finansów, współtwórca ,,planu Balcerowicza". Był doradcą Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz instytucji rządowych i komercyjnych w kilku krajach. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej i ,,Solidarności", internowany w stanie wojennym. Obecnie prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Ernest Pytlarczyk  - Główny Ekonomista w mBank S.A. Kieruje zespołem nagradzanym za najlepsze prognozy dotyczące polskiej gospodarki. Pracował na Uniwersytecie w Hamburgu, w Banku Centralnym Niemiec (Deutsche Bundesbank) we Frankfurcie oraz w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Uzyskał tytuł doktora ekonomii na Uniwersytecie w Hamburgu.