Opis ksiązki
Kup Teraz

Pieśń Lodu i Ognia t. 4. Nawałnica mieczy 2. Krew i złoto

Ocena ( 38 osób )
5.5
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7506-114-7
Liczba stron: 574
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Prawdziwie epicka fantasy rozgrywająca się w świecie o udokumentowanych ośmiu tysiącach lat historii, znajdującym w się obliczu nadciągającej groźnej zimy - która może trwać dziesięć lat - mamionym przez miecze i czary władne wywołać niszczycielskie skutki... Martin urządził wyśmienitą ucztę dla miłośników fantasy o olbrzymim apetycie
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gordian plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Książka zaczyna odbiegać nieco od serialowej adaptacji. Nie są to jednak znaczące zmiany. Główna linia fabularna jest zbieżna z serialową. Kto więc oglądał serial niczym się nie zaskoczy, ale może znaleźć kilka wątków wyjaśniających nieco spłycone przez HBO zdarzenia. Dostajemy opis szczegółowy i bardziej wiarygodny np. wyboru Jona Snow na Lorda Dowódce nocnej straży,
Mmyszunia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Dalsze losy bohaterów "Gry o tron" wciągają i zaskakują. Ta część szczególnie mnie zaskakiwała nagłymi zwrotami akcji. Znów drżałam o losy ulubieńców. Nie każdemu jednak pisane szczęście, a spokój nikomu. Gdy boję się, że coś może się komuś przytrafi to okazuje się, że nie można tego uniknąć. Wciąż coś się dzieje, bez tchu przechodzimy przez kolejne strony.
Jak dotąd ta część spodobała mi się najbardziej.
katniss090 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie-fantastyka 2016,
Pełna niesamowitych emocji, ekspresyjna i wciągająca. Fantastyka na najwyższym poziomie.
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Ok, jak widać: zawsze zaczynam od środka. Na swoje usprawiedliwienie powiem, iż to wszystko przez brata: on mnie wciągnął w serial i on pożyczył książkę... i ta książka sobie tak leżała na półce, bo brat jeszcze jej nie oddał kuzynowi i tak krzyczała "weź mnie, weź mnie" - to jak ja miałam na takie głosy odpwiedzieć, iż "nie, bo najpierw muszę przeczytać "grę o tron"". Nie było takie opcji, dlatego też no przeczytałam...
I matulo moja, jaka ta książka jest świetna. A zakończenie... o jacie, muszę, muszę przecczytać tom piąty
I teraz mam dylemat, pożyczyć tom 5, czy może zacząć od początku?
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-25, Na półkach: Przeczytałem,


Świat nie jest taki jak kiedyś. Wszystko się zmienia... na gorsze. W Westeros walki miedzy królami nadal trwają i nie widać zwycięzcy. A królestwo powinno mieć dobrego króla. W końcu nadchodzi zima – zima, która zmieni wszystko. Minęły lata odkąd ostatni raz prawdziwa zima zawitała w Siedmiu Królestwach. Pytanie brzmi: kiedy nadejdzie? Każdy pragnie szczęśliwie i zwycięsko wrócić do domu. Jednak droga jest długa i kręta. Kto wygra w grze o tron? Kto wróci do domu? Czy w Westeros zawita kiedyś pokój?"Krew i złoto" jest kolejną częścią obecnie bardzo popularnej serii "Pieśń Lodu i Ognia". Seria zyskała sławę wraz z serialem "Gra o tron". Obecnie w telewizji można obejrzeć już pierwsze odcinki piątego sezonu. Liczne reklamy przypomniały mi, że cały cykl czeka na mnie na półce jeszcze nieskończony. Tu już piąty sezon, a ja nadal tkwię w miejscu. Czy druga cześć "Nawałnicy mieczy" okazała się tak samo dobra, jak poprzednie części? Jak najbardziej. Moim zdaniem nawet lepsza niż pierwsza część: "Stal i śnieg". Martin jak zwykle wprowadza nas w niesamowity świat "Pieśni Lodu i Ognia". Od początku zachwycała mnie kreacja tej rzeczywistości. Wszystko tam jest idealne i przestrzenne. Nie jesteśmy w stanie poznać całego świata. Tak samo jak nasz ciągnie się przez wiele kilometrów, gdzie większość z ziem nie została jeszcze odkryta. W dodatku stworzenie Siedmiu Królestw, Muru, wierzeń, zwyczajów, czy samych zamków i ich położenia jest niesamowita. Gdy czytałam, czułam się, jakbym tam była. Nie miałam wrażenia, że to tylko papierowa rzeczywistość, która w każdej chwili może zniknąć. Tam każdy aspekt jest perfekcyjnie dopracowany. Jednak najważniejszą rolę grają bohaterowie, których jest wiele. Podziwiam Martina, że nie myli się, kto jest kim i co najważniejsze o nikim nie zapomina. Każdy ma do odegrania jakąś rolę w tej opowieści. Choćby nawet małą, ale zawsze jakąś. Każda postać ma swój odrębny charakter i historię, o której można by napisać oddzielną książkę. Są oni bardzo dobrze wykreowani. W szczególności fascynuje mnie Jaime. Wiem, że większość osób ma o nim złe zdanie, ale dla mnie jest wyjątkową postacią. Pomijam aspekt moralności i wydarzeń z nią związanych. Jednakże obserwacja jego zachowania jest intrygująca. Nigdy nie mogę przewidzieć jego reakcji i nie do końca rozumiem jego postępowanie. Jest to frustrujące, ale w ten sposób, który motywuje mnie do lepszego poznania go. I to nie jest jedyny bohater, który tak bardzo mąci mi w głowie.


Słyszy się dużo opinii na temat często występującej śmierci w "Pieśni Lodu i Ognia". Podobno zbyt częstej... Nie do końca zgadzam się z tym. Nie mogę zaprzeczyć, że jest jej dużo, lecz poza pierwszym szokiem w "Grze o tron" nic mnie pod tym względem nie zdziwiło. To jest wojna. Ludzie zawsze ginęli w wojnie i będą ginąć. Książka nie miałaby sensu, gdyby nie było ofiar. Śmierć ponoszą niewinni ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z intrygami, walkami, ale również ludzie, którzy przysłużyli się tej sytuacji politycznej. 

Muszę też przyznać, że bardzo fascynują mnie te wszystkie intrygi, knucia, plany. Jest to dla mnie zagmatwane, ale podejrzewam, że od początku taki był zamiar autora. Jestem oburzona, że wyszły na jaw wszystkie kłamstwa, w które od początku wierzyłam. Nie każda prawda okazała się tą prawdziwą prawdą. Często byłam zaskakiwana. Czasami pozytywnie, a czasami wyjątkowo negatywnie. Zdarzało się, że miałam ochotę rzucić książką o ścianę.


Niestety powieść tak jak poprzednie miała wyjątkowo irytującą wadę – zakończenia rozdziałów. Zawsze kończyły się w najlepszym momencie. Uważam, że ogólnie jest to bardzo dobry sposób kończenia książek (w szczególności jak kolejna część leży na półce), jednak nie każdego rozdziału! Niektóre rozdziały poszczególnych postaci były oddzielone dwustoma stronami opowieści o innych bohaterach. Zanim doszłam do tego miejsca, dawno zapomniałam, co tak bardzo mnie zafascynowało. Zajmowałam się historią postaci obecnie czytanej przeze mnie, która kończyła się w najciekawszym momencie. Ten zabieg nie powinien być tak często stosowany. 


Książkę jak i serię polecam wszystkim fanom fantastyki. Jest to obowiązkowa pozycja do przeczytania. Natomiast innym czytelnikom również polecam. Nie każdemu spodoba się ten klimat, lecz niejedna osoba może odkryć w niej wiele dobrego. Ja z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ciązko jest oceniać książkę która jest częścią historii i połową tomu. czytam bo nie umiem i nie chcę przestać.
Vertical plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Znacznie lepsza niż pierwsza część. Czytało się o wiele przyjemniej, a kilka ze scen autentycznie sprawiło, że szczęka mi opadła.Dany irytująca jeszcze bardziej, Sansa biedna, Joffrey równie irytujący (smacznego!), Sam taki dzielny, a reszta... Martin jest zdecydowanie okrutny.
adgam91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Przeczytane 2013,
Najlepsza część całej sagi ! Bardzo dużo się dzieje, niestety żegnamy się też z kilkoma kluczowymi bohaterami. Polecam!
amalka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Podpisuję się pod opinią, że to najlepsza z dotychczasowycz części. Niesamowita książka, choć oczywiście łezka w oku się zakręciła...
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Super! Oczywiście szkoda mi niektórych bohaterów, ale złożoność akcji i wszystko co się dzieje w tej części wciąga bez końca...
kpt_Yossarian plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie najlepsza część Pieśni Lodu i Ognia. Książka jest niemal bez wad.
dredota plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-03-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Druga część tomu trzeciego (dziwnie brzmi, ale to dlatego, że w Polsce tom trzeci sagi Pieśni Lodu i Ognia został podzielony na dwie części). Podtrzymuję zdanie z poprzedniej części - Nawałnica Mieczy to (jak na razie) najlepsza część sagi.
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
redaktor Linia koment
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
AmeliaSz Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Nostrid Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Armagedon Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
StarTrekX Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
burlesque90 Linia koment
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
figuratywna_tm Linia koment
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
drobina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aisling Linia koment
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kalisi Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Pharea Linia koment
Przeczytane:2014-06-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
goster Linia koment
Przeczytane:2014-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ilbunia Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Anaitis Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,Mam,
Kirika Linia koment
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Jagheera Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karolina_c Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
moonwielki Linia koment
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
StArOmOdNa Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
piszek1 Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Na półkach: Przeczytałem,fantasy,Mam,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
iwan Linia koment
Przeczytane:2011-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów