Okładka książki - Pol Pot. Pola śmierci

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-03-08
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

Była to najbardziej radykalna rewolucja w dziejach ludzkości. W ciągu zaledwie kilku lat unicestwiła jedną czwartą ludności Kambodży - zwanej wówczas Demokratyczną Kampuczą - i wprowadziła w życie idee, które były zbyt skrajne dla wszystkich wcześniejszych reżimów. Celem Czerwonych Khmerów stała się likwidacja wszelkich przejawów indywidualności, zaprzeczenie wszystkiego, co ludzkie.

Realizacji utopijnego celu służyła nie tylko hekatomba ofiar, ale również - a może przede wszystkim - wprost niewyobrażalne okrucieństwo, które zmieniło w koszmar zarówno życie, jak i śmierć mieszkańców Demokratycznej Kampuczy.

Szaleństwo, w jakim pogrążyła się Kambodża, było dziełem jednego człowieka, występującego pod pseudonimem Pol Pot, przywódcy Czerwonych Khmerów, nauczyciela, a niegdyś studenta jednej z paryskich uczelni.

Dlaczego rewolucja Czerwonych Khmerów posunęła się do niepojętej skrajności? Dlaczego tak wielu kambodżańskich intelektualistów zaangażowało się ślepo w ruch, który okazał się tak upiorny? Dlaczego wreszcie wielu dawnych działaczy Czerwonych Khmerów, wykształconych, myślących ludzi, w tym wielu takich, których krewnych zgładzono pod rządami Pol Pota, wciąż utrzymuje, że był on wielkim patriotą, a jego zasługi usprawiedliwiają winy?

W swojej fascynującej książce ,,Pol Pot. Pola śmierci" Philip Short próbuje odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Zbierając informacje do tej książki, autor wykonał tytaniczną pracę, której rezultat to wielki i bardzo ważny krok naprzód na drodze do zrozumienia kambodżańskiej tragedii.

,,The Guardian"

Philip Short przez ponad dwadzieścia pięć lat był zagranicznym korespondentem ,,The Times", ,,The Economist" i BBC na Dalekim Wschodzie. Jest autorem biografii Mao Zedonga. Przebywał w Kambodży w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych.

Kup książkę

Avatar użytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2016-04-03, Przeczytałam,
"Pol Pot. Pola śmierci" może być mylnie zinterpretowana jako biografia, wprawdzie znajdzie się tu informacje na temat samego Pol Pota, bo Philip Short sumiennie oddaje detale biograficzne, jednak jeśli zbierze się to wszystko do kupy, nie zgromadzi się tego zbyt wiele i nie są to fakty, które rozwiną i pozwolą zrozumieć istotę człowieczeństwa. Ostatecznie nie wiem czy wychodzi to z zmysłu autora czy raczej z faktu, że o samym Pol Pocie wiadomo niewiele. Tutaj przedstawiono go jako wypranego z charakteru człowieka, który jako lider ma tylko jeden cel - rewolucja za wszelką cenę, w której imię można poświęcić wszystko. Jeśli jednak spojrzy się na tę książkę z punktu widzenia historycznego i politycznego, to pod tym względem przedstawia ona dogłębnie sytuację Kambodży w drugiej połowie dwudziestego wieku. Philip Short opisuje fakty, zakłada, że czytelnik ma choć trochę rozeznania w cierpieniu Kambodżan, więc nie skupia się na zobrazowaniu tego horroru. "Pola śmierci" to droga Pol Pota i jego zwolenników do przejęcia całkowitej kontroli, władzy i możliwości wprowadzenia swojej własnej ideologi w życie. Short sprawdza i poddaje analizie jego założenia i starania do ustanowienia Kambodży prawdziwie niezależnym i niepodległym narodem. To niezwykle fascynująca książka, dająca dużo do myślenia i przybliżająca zagładę i tragedię Kambodżan. Dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat ...
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-08-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
"Pycha jest grzechem gnębiącym despotyzm na całym świecie." Książka na powolne i wnikliwe śledzenie fragmentu historii, rozłożone w czasie, tak aby jak najwięcej dostrzec szczegółów i zawartych przesłań. Autor zadał sobie mnóstwo trudu docierając do wielu istotnych źródeł, skrupulatnym weryfikowaniu ich i interesującym zaprezentowaniu czytelnikowi. Bardzo trudno emocjonalnie przyswaja się opisy tak mocnych i potwornych obrazów prawdziwej rzeczywistości Kambodży. Przyznaję, że kilka razy musiałam zrobić przerwę w zapoznawaniu się z lekturą, konieczną na złapanie dystansu do sporej porcji przerażających informacji. Przekonałam się, jak bardzo ogólną wiedzą dysponowałam na temat Czerwonych Khmerów zanim wzięłam książkę do ręki. Nieprawdopodobny koszmar ich rządów, wszechobecny terror i okrucieństwo, ludobójstwo na masową skalę, wyeliminowanie od dziesięciu do czterdziestu procent mieszkańców własnego kraju, bezwzględna pogarda dla ludzkiego życia. Krańcowy upór, skrajne uproszczenia, pogrążanie się w galopującym szaleństwie, ekstremalnych skrajnościach, koszmarze niezrozumiałych i nieznajdujących uzasadnienia ideologii, oraz niedostrzeganie przez elity złowieszczych znaków. Przyglądamy się bliżej przyczynom historycznym, geograficznym, kulturowym, politycznym i społecznym, których złowroga mieszanka zaowocowała możliwością powstania tak radykalnego reżimu komunistycznego, całkowitym zlikwidowaniem prawa jednostki, bezwzględnym pozbywaniem się osobowości, nieubłaganym tłumi ...
Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Reżim łączący w sobie cechy stalinizmu, rewolucji francuskiej, buddyjskiej religijności oraz kambodżańskiej mentalności był iście mieszanką wybuchową. Na jego czele stał Pol Pot. Nazwać go ,,Stalinem Kambodży" to mało powiedziane ... Już przy pierwszym kontakcie z książka olbrzymie wrażenie robi mnogość przypisów oraz bibliografia. Dzieło Shorta jest doskonale udokumentowane. Autor oparł swoją pracę na dziesiątkach rozmów przeprowadzonych z byłymi członkami ruchu Czerwonych Khmerów jak i solidnej kwerendzie w wietnamskich, khmerskich, francuskich, chińskich i rosyjskich archiwach. Czytelnik dostaję do ręki pracę, która pozwala zrozumieć fenomen Pol Pota i jego ruchu na wielu płaszczyznach - społecznej, politycznej, kulturowej i - to słowo wydaje się pasować najlepiej - nacjonalistycznej. Short nie koncentruje się wyłącznie na postaci swojego bohatera i na czerwonym reżimie. Dla lepszego zrozumienia życia Pola Pota autor, dokładnie opisał mentalność oraz zwyczaje panujące w Kambodży. Tym samym czytelnik nieobeznany z azjatyckimi realiami szybko zdaje sobie sprawę czym wyróżnia się ,,kambodżańska dusza". Można pójść na skróty i napisać, że główną przyczyną tragedii tego narodu była wyłącznie ideologia komunistyczna. Philip Short udowadnia, że nie jest to prawda. Powstanie reżimu Pol Pota było procesem złożonym, który kiełkował przez dziesiątki lat, aby w odpowiednim momencie uderzyć. Uderzyć i przeprowadzić rewolucję, która kosztowała życie od 10 do 40 procent mieszkańców Kamb ...