Pozłacana rybka

Data wydania: 2016-07-13
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę:laphi
Recenzja - Pozłacana rybka

Alicja jest rozpieszczoną jedynaczką, którą czeka rozwód rodziców. Jej dorastanie to slalom pomiędzy domem ojca a mieszkaniem swojej zwariowanej mamy. W dniu, kiedy na świat przychodzi Fryderyk, życie młodej dziewczyny przewraca się do góry nogami. Choroba brata, pierwsza miłość, rozwód Rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy, skłaniają do stawiania pytań. To opowieść o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi, o heroizmie codzienności. Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i konkursie Książka Roku IBBY 2007, a także została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka” to powieść dla młodzieży, nagrodzona w konkursie literackim imienia Astrid Lindgren – decyzją jury zajęła autorka pierwsze miejsce. I trudno się dziwić, śledząc losy bohaterów i sposób ich przedstawienia.

Alicja była Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Któregoś dnia niczym grom z jasnego nieba spadła na nią wiadomość o rozwodzie rodziców. Jedyne schronienie daje dziewczynie domek babci na wsi – tylko tam Alicja może naprawdę odpocząć

Nimphelos plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,Z biblioteki,
Alicja ma 14 lat. Kocha fotografować. Jej rodzice są rozwiedzeni, przez co jej dotychczasowe, spokojne i pozbawione wszelkich trosk życie, komplikuje się. Jej ojciec związał się z inną kobietą, ma już drugie dziecko, a mama zatopiła się w świat swojej pracy i zapomniała o Alicji.
Z czasem nastawienie dziewczyny do innych się zmienia. Swojego przyrodniego braciszka Fryderyka mocno pokochała, a kiedy zachorował zaprzyjaźniła się nawet z nową żoną swojego taty, którą przezywała "Miss Lata".
W książce smutek i życiowe trudności zmieniły Alicję. Zmusiły ją do pogodzenia się z mamą, wydoroślenia. Dziewczyna zakochała się w swoim przyjacielu Robercie, a może po prostu zdała sobie sprawę, że od dawna jest w nim zakochana? Wszystko to sprawia, że historia przekazuje nam wiele wartości, pomaga zrozumieć znaczenie trudów jakie spotykają nas w życiu, jednak moim zdaniem jest nieco schematyczna. Dużo jest już książek opowiadających o nastolatkach, które mają rodziców po rozwodzie, czują się samotne i zakochują się w dawnych kumplach. Dlatego oceniam "Pozłacaną rybkę" na czwórkę. Zaletą książki jest także to, że czyta się ją łatwo i przyjemnie.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
"Pozłacana rybka" to książka przeznaczona dla młodzieży i dzieci. Z tego co się orientuję to jest to lektura szkolna w gimnazjach. Po książkę sięgnęłam, bo zachęcił mnie opis i fakt, że autorka jest laureatką I nagrody w konkursie im. Astrid Lindgren.

Główna bohaterka to Alicja. Kiedyś była rozpieszczoną jedynaczką. Wszystko się jednak zmieniło, gdy jej rodzice się rozwiedli i tata wyprowadził się z domu. Wkrótce pojawiła się nowa kobieta taty i na świat przyszedł Fryderyk, zwany przez Alicję Jaszczurką.
Gdy Alicja wraca z wakacji, dowiaduje się, że Fryderyk jest ciężko chory. Jej życie wywraca się do góry nogami, a do tego dochodzą jeszcze inne problemy.

Tematy podjęte przez Barbarę Kosmowską nie są łatwe, ale takie problemy dotykają wielu współczesnych nastolatków i stają się coraz bardziej powszechne. Przykładem może być rozwód rodziców, anoreksja, alkoholizm, śmiertelne choroby. Autorka podjęła bardzo dużo problemów, a to wszystko na niecałych 200 stronach.

"Pozłacana rybka" to bardzo mądra i warta przeczytania książka dla dzieci i młodzieży. I myślę, że takim odbiorom spodoba się najbardziej. Powieść jest miejscami bardzo smutna i wzruszająca, nieźle się przy niej wypłakałam. Ponadto zostałam skłoniona do refleksji, próbowałam też postawić się na miejscu Alicji. Książka na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci i nie wykluczam, że kiedyś przeczytam ją ponownie. Warto przeczytać!

kingaczyta.blogspot.com
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała wzruszająca książka!
Gosiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Barbara Kosmowska jest autorką znanych i nagradzanych książek.Oprócz pierwszej nagrody w literackim konkursie im.Astrid Lindgren w 2007 roku otrzymała główną nagrodę w konkursie"Uwierz w siłę wyobraźni" za powieść dla młodzieży "Buba" , która została też nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003.

Czternastoletnia Alicja – do niedawna „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka” – po rozwodzie rodziców staje przed koniecznością uporządkowania sobie świata na nowo. Powoli dojrzewa do akceptacji nowej partnerki ojca i ułożenia trudnych relacji z matką. W momencie, gdy odzyskuje utraconą równowagę, a w jej życiu rodzi się pierwsza miłość, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o ciężkiej chorobie przyrodniego braciszka. Alicja musi znaleźć w sobie siły, by stanąć oko w oko z najtrudniejszym doświadczeniem. Do końca towarzyszy w cierpieniu małemu Fryderykowi-Jaszczurce i jego mamie, tak nielubianej dotąd Miss Lata. Historia Alicji jest próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu najważniejsze. Jest zarazem piękną i wzruszającą opowieścią o stracie, ale i o miłości, przyjaźni i nadziei.

Najpierw może zacznę od nagród, jakie otrzymała ta książka:
*Książka roku 2007 - nagroda literacka przyznana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki Dla Młodych - Polskiej Sekcji IBBY

* I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w konkursie literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Na pierwszy rzut ok, gdy zobaczyłam okładkę, pomyślałam,że będzie to kolejna pusta historyjka dla młodzieży. Pomyliłam się. Po okładce jednak nie zawsze możemy wywnioskować o czym będzie książka. Autorka opowiada historię dorastającej Alicji, która jak na swój wiek przeżywa bardzo wiele. Najpierw rozwód rodziców, nowa partnerka ojca, narodziny przyrodniego brata i jego niespodziewana, ciężka, nieuleczalna choroba. Dorosłego człowieka te rzeczy potrafiłyby załamać, a co dopiero kilkunastoletnią dziewczynę. Jedyne dobre, co się jej przytrafiło, to Robert - jej pierwsza miłość.

Dziewczyna musi zmierzyć się z bólem,przezwyciężyć strach i być dobrą siostrą dla chorego, małego Fryderyka.
Jest to cudowna książka o miłości, przyjaźni i stracie bliskiej osoby. Autorka uświadamia nas, że w obliczu śmierci, nawet złota rybka na niewiele się zda.

"Pozłacana rybka" nie należy do tych książek,którą po odłożeniu na półkę zapomina się. Jestem pewna, że na długo wryła mi się w pamięć. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz. Czytając zakończenie, płakałam jak bóbr, chociaż wiedziałam doskonale jak się skończy.

Powieść polecam każdemu. Zarówno dwunastolatkom jak i wyżej. Na początku przeżyjecie niesamowite chwile na wakacjach u dziadków Alicji. Potem jednak udowodnicie sobie,że każdy musi być silny, aby mógł przetrwać.
dalekiezblizenia Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,