Puszcza Białowieska. Miniprzewodnik

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Dodał/a książkę:helion

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Puszcza Białowieska

Kompleks leśny rozciągający się na wschodnich rubieżach Polski (i zachodnich Białorusi) jest miejscem fascynującym. To jedna z najbardziej znanych przyrodniczych atrakcji Europy i jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pozostałość pierwotnych lasów, które niegdyś pokrywały europejskie niziny, rangą przyrównuje się do Wawelu.

Choć Puszcza Białowieska nie jest największym kompleksem leśnym Polski, a w XIX w. pocięła ją siatka regularnych linii oddziałowych, przyrodnicy nie mają wątpliwości, co do jej wyjątkowej rangi. Fenomen puszczy wiąże się z tym, że jest to ostatni w Europie nizinny las mieszany o pierwotnym charakterze. Lasy tego typu, porastające żyzne siedliska, w pierwszej kolejności ulegały przekształcaniu w grunty rolne. Mimo dość silnej eksploatacji w przeszłości ocenia się, że ok. 10% puszczańskich uroczysk ma wciąż naturalny charakter.