Rajska dolina

Data wydania: 2013-09-12
ISBN: 978-83-241-4620-8
Dodał/a książkę:izabela81
Recenzja - Rajska dolina

Kiedy Daniel dostał list, pomyślał, że chyba śni. Na kopercie widniało pismo jego brata... Daniel nigdy wcześniej nie dostał listu od Maxa. Jednak to nie dlatego drżą mu ręce i coś ściska go za gardło. Zawsze tak się czuł przed spotkaniem z Maxem - jakiś nieokreślony niepokój. A w tym liście brat bliźniak prosi Daniela, żeby go odwiedził - w ekskluzywnym sanatorium dla ludzi „wypalonych”. Położona w malowniczych szwajcarskich Alpach Rajska Dolina przypomina luksusowy hotel, chociaż pacjenci nie mogą jej opuszczać. Ale Daniel jest zachwycony pięknem przyrody i miłą atmosferą panującą w klinice. Do czasu gdy dowiaduje się, że Max musi wyjechać i chce, żeby Daniel na kilka dni go zastąpił… Zanim Daniel zdąży się zastanowić, Max znika. A Daniel zaczyna zdawać sobie sprawę, że Rajska Dolina ma swoje tajemnice. Idylliczne miejsce odsłania przerażające oblicze…

Recenzja
justa21 Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Pokaż swoją twarz, prawdziwą twarz

Osobowość dyssocjalna, osobowość społeczna – to często używane określenia psychopaty. Tradycyjnie psychopatia powiązana była z zaburzeniami odczuwania emocji oraz problemami w kontaktach interpersonalnych, a szczególnie z agresją i przemocą. Współczesna psychiatria niestrudzenie pracuje nad tym zaburzeniem struktury osobowości, starając się odnaleźć źródło choroby i precyzując kluczowe dla diagnozy cechy

RudaRecenzuje plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Na półkach: Przeczytałem,

Mimo że Max i Daniel to bliźniaki jednojajowe, nigdy nie byli ze sobą zbyt blisko. Skomplikowana sytuacja rodzinna oraz niezdecydowanie rodziców sprawiły, że chłopcy wychowywali się osobno, a łączące ich więzi ciężko nazwać silnymi. W zasadzie widywali się tylko raz w roku. Dlatego też, kiedy Daniel otrzymał list od swojego brata, nie zastanawiał się zbyt długo nad otrzymaną w nim propozycją.

Pobyt w Szwajcarii mógł być świetną alternatywą dla nudnej rzeczywistości oraz szansą na urlop, na który nie było go stać. Poza tym Daniel miałby okazję spędzić trochę czasu z jedynym bratem i nieco się do niego zbliżyć. Dlatego też, nie zastanawiając się zbyt długo, podjął decyzję o wyjeździe do odległej kliniki w Szwajcarii, w której leczył się jego brat. Mężczyzna ani przez chwilę nie zdawał sobie sprawy, że propozycja ma faktycznie niewiele wspólnego z urlopem, tym samym szybko stał się głównym elementem zawiłej intrygi.

Rajska Dolina to pozycja dość innowacyjna, jeśli chodzi o rynek powieści skandynawskich. Czytelnik zostaje zaskoczony już samym tytułem, w rzeczywistości przecież tytułowa dolina niewiele ma wspólnego z rajem. Wręcz przeciwnie. Ten szwajcarski zakątek może być szczęśliwą krainą jedynie dla naukowców, którzy z pasją oddają się badaniom nad psychopatami.

Daniel, który (nie)przypadkowo trafił do tego miejsca znalazł się w dużym niebezpieczeństwie, zupełnie niespodziewanie z gościa przemienił się w jednego z mieszkańców. Hermanson zaskakuje nas swoją fabułą, mając świadomość, że trup nie musi ścielić się często i gęsto, żeby powieść mogła się podobać. Zamiast na wyrafinowanych morderstwach skupia się na oddaniu przerażającego klimatu szpitala psychiatrycznego.

To pozycja godna polecenia, zarówno sama w sobie, jak i część tego popularnego obecnie skandynawskiego prądu, spośród którego zresztą wyróżnia się. Ciekawie zbudowane postacie bohaterów, zmienność fabuły oraz logiczność i prostota sprawiają, że nikt nie będzie się nudził z tym utworem. Oczywiście- to nie arcydzieło, ale bardzo przyzwoicie napisana książka.

Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Opis na okładce książki mnie zaciekawił, więc postanowiłam spróbować przeczytać kryminał skandynawskiej autorki. Akcja książki dzieje się w Szwajcarii, w Vip-owskim sanatorium dla osób "wypalonych życiem". Przebywa tam brak bliźniak naszego głównego bohatera Daniela - Max. Bracia chociaż podobni z wyglądu, różnią się od siebie charakterami. Max prosi aby Daniel "zastąpił" go na trochę w sanatorium, wypoczął w górskim klimacie, sam zaś ma do załatwienia "kilka spraw". Daniel w końcu godzi się na podmianę, jednak Max nie wraca w umówionym terminie. Nikt nie chce wierzyć, że Daniel nie jest Maxem, a on sam z dnia na dzień przebywając w ośrodku odkrywa jego mroczne tajemnice. Kim są tak naprawdę pensjonariusze tego sanatorium? Czy ktoś w końcu uwierzy w jego historię? Gdzie podział się jego brat? Czy odkrycie wszystkim tajemnic "Rajskiej doliny" główny bohater nie przypłaci życiem? Doskonały thriller psychologiczny, od którego nie można się oderwać.
Eli1605 Linia koment
Ivy Linia koment