OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Rook

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2001-01-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376742830
Liczba stron: 278
Dodał/a książkę:dona
Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w szkole specjalnej. Wiele lat temu omal nie umarł na skutek powikłań po poważnym zapaleniu płuc. Od tego czasu posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. W niniejszej książce Rook zmierzy się z potężnym czarownikiem voodoo - Umberem Jonesem, wujkiem jednego ze swych uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć.

Wraz z kilkoma uczniami z klasy specjalnej Jim przeżyje swoją pierwszą przygodę i rozpocznie kolejny po Manitou znamienny dla twórczości Grahama Mastertona cykl powieściowy, którego kolejne tomy wciąż powstają i cieszą się niemałą popularnością wśród czytelników!
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles. Posiada wyjątkowe zdolności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. Zdolności te nabył po wypadku, w którym oparł się o śmierć. Jest bohaterem kolejnego cyklu powieściowego napisanego przez Mastertona.

Jim ma 34 lata. Jego podopiecznymi są uczniowie klasy specjalnej, dla młodzieży trudnej i opóźnionej, wymagającej szczególnej uwagi. Rook swój zawód traktuje całkiem serio, jego uczniowie są dla niego najważniejsi. Jeden z nich zostaje brutalnie zamordowany w szkolnej kotłowni, a jedyną osobą która widziała sprawcę jest właśnie Jim.

Rook będzie się musiał zmierzyć z potężnym czarownikiem Voodoo - Umberem Jonesem, wujkiem jednego z uczniów. Jones posiada zdolność opuszczania swojego ciała i dokonywania brutalnych mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie jego działań będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć. Z kilkoma uczniami ze swojej klasy przeżyje pierwszą swoją przygodę i rozpocznie kolejny po "Manitou" cykl powieściowy.

Pierwsza część cyklu wprowadza nas w świat Jima Rooka, pozwala poznać zależności panujące w jego świecie. Klasa, którą uczy może nam się kojarzyć z filmem "Młodzi gniewni", jednak jego bohaterowie nie mieli problemu z siłami nadprzyrodzonymi. "Rook" charakteryzuje się charakterystycznym dla Mastertona klimatem i rozwojem akcji. Jeżeli nie lubisz brutalności, ostrego seksu, morza krwi to warto zacząć przygodę z Mastertonem od tej książki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2014 rok,Mam,
Dziwnie czuję się, gdy po przeczytaniu książki któregoś z poczytnych i cieszących się uznaniem pisarzy mam odczucia zgoła inne od zgoła inne od ich wielbicieli. Miałam już tak po lekturze dwóch książek Murakamiego i jednej Deavera (mam tu na myśli powieść pt. "Mag"). Do tego dość skromnego grona dołącza dziś kolejny autor, który posiada rzeszę fanów na świecie, ale mnie nie porwał i nie powalił na kolana tekstami, które dane mi było czytać. Chodzi tu o Grahama Mastertona. Już ładnych parę lat temu miałam okazję czytać jego Głód. Choć motyw przewodni książki był, według mnie, bardzo dobry, to nie uważam, by autor w pełni i należycie go wykorzystał - czułam pewien niedosyt. W ostatnich dniach znów przyszło mi spotkać się z pisarstwem tego pana i znów nie czuję się usatysfakcjonowana, ale najpierw słów kilka o fabule rzeczonej książki.

Głównym bohaterem powieści Mastertona pt. "Rook" jest Jim Rook - nauczyciel języka angielskiego, pod którego pieczą znajdują się uczniowie szkoły specjalnej. Jest to młodzież niełatwa we współżyciu, często po burzliwych przejściach (które nierzadko wciąż im towarzyszą) i wymagająca nieco większej uwagi w toku nauczania niż reszta ich rówieśników. Pewnego dnia jeden z uczniów tytułowego bohatera zostaje zamordowany. Jako sprawcę wskazuje się nadpobudliwego i podejrzanie zachowującego się chłopaka z tej samej klasy co ofiara. Jednak pan Rook, znając całkiem nieźle podejrzanego, ma poważne wątpliwości, czy to właśnie on jest sprawcą bestialskiego czynu. Samo rozwiązanie zagadki tego tragicznego w skutkach zajścia jest dużo bardziej zaskakujące niż mogłoby się wydawać i sięga tej materii, do której nikt nigdy nie chciałby się zbliżać...

Mroczna odmiana magii, voodoo, zło - to część tego, z czym przyjdzie się zmierzyć nie tylko głównemu bohaterowi, ale także każdemu czytelnikowi nowej książki Mastertona. I przyznam szczerze, że wątek nadprzyrodzony jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tego tytułu. Opisany jest ciekawie, a sceny fantastyczne naprawdę potrafią przyprawić o ciarki na plecach.

Jednakże to jest stanowczo za mało, by uznać tę książkę za choćby dobrą. Powieść jest zdecydowanie zbyt prosta, zbyt banalna i przewidywalna. Pan Rook jest zbyt słodkim bohaterem jak na postać, która ma zmierzyć się z ciemnymi mocami. Uczniowie zadziwiająco szybko pojmują, z czym ich nauczyciel się zmaga i jeszcze szybciej dają temu wiarę. Jim Rook - to taki superman od walki z istotami nadprzyrodzonymi, który bardziej bawi niż wzbudza podziw czy respekt.

"Rook" - to powieść, która zdaje się być skierowana raczej do młodego czytelnika i to takiego, który nie wymaga zbyt wiele od tego typu opowieści. Wbrew pozorom nie jest to opowieść mroczna, która straszy. "Rook" - to powieść niezobowiązująca i - o dziwo - relaksująca, która na letni czas jest jak znalazł.

Graham Masterton po raz drugi mnie nie zachwycił, ale nie poddaję się i nie zamierzam tak łatwo odpuścić. Może kolejne moje spotkanie z jego twórczością pokaże mi, w czym konkretnie lubują się jego fani z całego świata. Który z jego tytułów możecie mi polecić?


Ocena: 3/6

Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/07/rook-graham-masterton.html
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ElzbietaDega Linia koment
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiązek 2016,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Hypnose Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Masterton,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów