Rook

4.5
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2001-01-01
Dodał/a książkę:dona
Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w szkole specjalnej. Wiele lat temu omal nie umarł na skutek powikłań po poważnym zapaleniu płuc. Od tego czasu posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. W niniejszej książce Rook zmierzy się z potężnym czarownikiem voodoo - Umberem Jonesem, wujkiem jednego ze swych uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć.

Wraz z kilkoma uczniami z klasy specjalnej Jim przeżyje swoją pierwszą przygodę i rozpocznie kolejny po Manitou znamienny dla twórczości Grahama Mastertona cykl powieściowy, którego kolejne tomy wciąż powstają i cieszą się niemałą popularnością wśród czytelników!
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles. Posiada wyjątkowe zdolności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. Zdolności te nabył po wypadku, w którym oparł się o śmierć. Jest bohaterem kolejnego cyklu powieściowego napisanego przez Mastertona.

Jim ma 34 lata. Jego podopiecznymi są uczniowie klasy specjalnej, dla młodzieży trudnej i opóźnionej, wymagającej szczególnej uwagi. Rook swój zawód traktuje całkiem serio, jego uczniowie są dla niego najważniejsi. Jeden z nich zostaje brutalnie zamordowany w szkolnej kotłowni, a jedyną osobą która widziała sprawcę jest właśnie Jim.

Rook będzie się musiał zmierzyć z potężnym czarownikiem Voodoo - Umberem Jonesem, wujkiem jednego z uczniów. Jones posiada zdolność opuszczania swojego ciała i dokonywania brutalnych mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie jego działań będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć. Z kilkoma uczniami ze swojej klasy przeżyje pierwszą swoją przygodę i rozpocznie kolejny po "Manitou" cykl powieściowy.

Pierwsza część cyklu wprowadza nas w świat Jima Rooka, pozwala poznać zależności panujące w jego świecie. Klasa, którą uczy może nam się kojarzyć z filmem "Młodzi gniewni", jednak jego bohaterowie nie mieli problemu z siłami nadprzyrodzonymi. "Rook" charakteryzuje się charakterystycznym dla Mastertona klimatem i rozwojem akcji. Jeżeli nie lubisz brutalności, ostrego seksu, morza krwi to warto zacząć przygodę z Mastertonem od tej książki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2014 rok,Mam,
Dziwnie czuję się, gdy po przeczytaniu książki któregoś z poczytnych i cieszących się uznaniem pisarzy mam odczucia zgoła inne od zgoła inne od ich wielbicieli. Miałam już tak po lekturze dwóch książek Murakamiego i jednej Deavera (mam tu na myśli powieść pt. "Mag"). Do tego dość skromnego grona dołącza dziś kolejny autor, który posiada rzeszę fanów na świecie, ale mnie nie porwał i nie powalił na kolana tekstami, które dane mi było czytać. Chodzi tu o Grahama Mastertona. Już ładnych parę lat temu miałam okazję czytać jego Głód. Choć motyw przewodni książki był, według mnie, bardzo dobry, to nie uważam, by autor w pełni i należycie go wykorzystał - czułam pewien niedosyt. W ostatnich dniach znów przyszło mi spotkać się z pisarstwem tego pana i znów nie czuję się usatysfakcjonowana, ale najpierw słów kilka o fabule rzeczonej książki.

Głównym bohaterem powieści Mastertona pt. "Rook" jest Jim Rook - nauczyciel języka angielskiego, pod którego pieczą znajdują się uczniowie szkoły specjalnej. Jest to młodzież niełatwa we współżyciu, często po burzliwych przejściach (które nierzadko wciąż im towarzyszą) i wymagająca nieco większej uwagi w toku nauczania niż reszta ich rówieśników. Pewnego dnia jeden z uczniów tytułowego bohatera zostaje zamordowany. Jako sprawcę wskazuje się nadpobudliwego i podejrzanie zachowującego się chłopaka z tej samej klasy co ofiara. Jednak pan Rook, znając całkiem nieźle podejrzanego, ma poważne wątpliwości, czy to właśnie on jest sprawcą bestialskiego czynu. Samo rozwiązanie zagadki tego tragicznego w skutkach zajścia jest dużo bardziej zaskakujące niż mogłoby się wydawać i sięga tej materii, do której nikt nigdy nie chciałby się zbliżać...

Mroczna odmiana magii, voodoo, zło - to część tego, z czym przyjdzie się zmierzyć nie tylko głównemu bohaterowi, ale także każdemu czytelnikowi nowej książki Mastertona. I przyznam szczerze, że wątek nadprzyrodzony jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tego tytułu. Opisany jest ciekawie, a sceny fantastyczne naprawdę potrafią przyprawić o ciarki na plecach.

Jednakże to jest stanowczo za mało, by uznać tę książkę za choćby dobrą. Powieść jest zdecydowanie zbyt prosta, zbyt banalna i przewidywalna. Pan Rook jest zbyt słodkim bohaterem jak na postać, która ma zmierzyć się z ciemnymi mocami. Uczniowie zadziwiająco szybko pojmują, z czym ich nauczyciel się zmaga i jeszcze szybciej dają temu wiarę. Jim Rook - to taki superman od walki z istotami nadprzyrodzonymi, który bardziej bawi niż wzbudza podziw czy respekt.

"Rook" - to powieść, która zdaje się być skierowana raczej do młodego czytelnika i to takiego, który nie wymaga zbyt wiele od tego typu opowieści. Wbrew pozorom nie jest to opowieść mroczna, która straszy. "Rook" - to powieść niezobowiązująca i - o dziwo - relaksująca, która na letni czas jest jak znalazł.

Graham Masterton po raz drugi mnie nie zachwycił, ale nie poddaję się i nie zamierzam tak łatwo odpuścić. Może kolejne moje spotkanie z jego twórczością pokaże mi, w czym konkretnie lubują się jego fani z całego świata. Który z jego tytułów możecie mi polecić?

Ocena: 3/6

dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
andr Linia koment
Hypnose Linia koment
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Przeczytane:, Na półkach: Masterton,