Opis ksiązki
Kup Teraz

Równoumagicznienie

Ocena ( 17 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-74-69257-X
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:szczepanik
Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co.

Przedstawiona historia nie pretenduje do odpowiedzi na wszystkie te pytania, może jednak pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Gandalf nigdy się nie ożenił i dlaczego Merlin był mężczyzną. Jest to również opowieść o seksie, choć nie w sensie atletyczno-gimnastycznym, czy też w sensie "policz wszystkie nogi i podziel przez dwa". Chyba że postacie całkowicie wyrwą się spod kontroli autora. I to jest możliwe.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie infinitum - fantastyka,
Trzeci Genialny Pratchett.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
"Równoumagicznienie" to trzeci tom o magicznym świecie Dysku. Poznajemy w nim nowe postaci i nowych głównych bohaterów, których szalone przygody śledzi się z zaciekawieniem. Wyjątkowy świat magii, zabawne opisy i przygody pełne akcji zachwycą niejednego fana fantastyki. Tym razem magowie, czarownice i stwory z innych wymiarów spotkają się na Niewidocznym Uniwersytecie. Nastał czas, w którym długowieczne tradycje są zagrożone. Czy kobieta może być magiem? Odpowiedź ta to pytanie poznajemy właśnie w tym tomie.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Esk za sprawą drobnej pomyłki zyskuje magiczne moce. Problem tkwi jednak w tym, że w świecie Magicznego Dysku nigdy jeszcze nie było kobiety maga. Dziewczyna staje się obiektem licznych drwin i żartów pod swoim adresem, ale postanawia spełnić swoje marzenie. Pomagać jej w tym będzie starsza ciałem, ale bardzo młoda duchem Babcia Weatherwax.
Lubię od czasu do czasu, zwłaszcza jakoś w okresie zimowym sięgnąć po jakąś książkę tego autora. Jest on znany ze swojego bardzo specyficznego humoru. Stworzył cykl, w którym wszystkie książki dzieją się w magicznym Świecie Dysku. Jest on podtrzymywany na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoją na ogromnym żółwiu.
Jeśli chodzi o tę historię to jest bardzo ciekawa, ale jak dla mnie odrobinę za krótka. Pozostawia po sobie pewien niedosyt. Tak jakby autorowi zabrakło już pomysłów i urwał historię, która świetnie się zapowiadała. Esk nie jest postacią, którą polubiłam najbardziej. Tutaj z pewnością pierwsze skrzypce gra urocza staruszka. Babcia Weatherwax miała cięty język i potrafiła poradzić sobie w absolutnie każdej sytuacji. Humor autora można tutaj zauważyć, ale nie pokazał w pełni na co go stać i bardzo nad tym ubolewam. Okładka jak zawsze ciekawa, przyciąga wzrok, dużo się na niej dzieje.
Opinia pojawiła się też na moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Wiadomo, że na Niewidocznym Uniwersytecie mogą studiować wyłącznie mężczyźni. Taka jest tradycja. Po prostu. Problem pojawia się, gdy na skutek pośpiechu czy pomyłki spadkobiercą laski umierającego maga zostaje dziewczynka. Wprawdzie ósma córka ósmego syna, ale jednak dziewczynka. Przeciwni jej magicznej edukacji są początkowo wszyscy, nawet babcia Weatherwax, która usiłuje skierować drzemiącą w Eskarinie moc na zioła i głowologię, charakterystyczne w działalności wielu czarownic, a Babci w szczególności. Przychodzi jednak moment, że nawet ta doświadczona czarownica musi przyznać, że potrzeba tu innego nauczyciela, więc wyrusza z Esk i jej laską do Ankh-Morpork.

W "Równoumagicznieniu" pierwszy raz spotykamy wiedźmy, moje ulubione bohaterki Świata Dysku. Najlepiej scharakteryzowana jest oczywiście Babcia Weatherwax, jeden (jedna?) z trzech filarów wśród czarownic. Początek jej drogi z Ramtopów do wielkich wydarzeń w Ankh-Morpork nie jest łatwy. Jak każdy krok w nieznane i ten musi Babcia okupić sporą dawką samozaparcia, przełamać własne wątpliwości i obawy i wykorzystać znajomość ludzkiej psychiki, aby przedrzeć się tam, gdzie tradycja nie pozwala, przez sztywne i bezmyślne jej przestrzeganie. A potencjał niewątpliwie posiada. Gdzie trzeba, stosuje głowologię, a jeśli to nie wystarcza, sięga po bardziej wybuchowe, magiczne środki. Bo to mądra kobieta jest. Zna się na psychologii człowieczej, chociaż słowo ,,psychologia" nie jest jej zapewne znane. Umie też pomanipulować mężczyznami, żeby osiągnąć cel niemożliwy do osiągnięcia wprost. Mimo że ci mądrzy mężczyźni, magowie, są hmm, mądrzy. Bo Równoumagicznienie jest też o wiedzy. Tej nabywanej w toku studiów, która potrafi wiele wytłumaczyć, i tej intuicyjnej, którą się ma w sobie, jak magia na przykład. I ich wzajemnym przenikaniu się i trudnych relacjach. Tak bywa.

Jest w tej powieści to, czego u Pratchetta zwykle nie brakuje, czyli przedni humor (parskałam wiele razy), w miarę interesująca akcja (chociaż nie tak dynamiczna jak w dwóch pierwszych częściach) i to, co sprawia, że jego książki chcą być czytane wielokrotnie (pewnikiem jakieś czarowanie), czyli ponadkulturowe problemy podane w formie strawnej i dającej do myślenia. Ogólnie: jest magia w codzienności i codzienność w magii, a od nas tylko zależy, co z niej zaczerpniemy i jak bardzo wykorzystamy.

(Ocena: 5/6)
Magrum plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Polecam,
Nareszcie ktoś postanawia zmienić Tradycję. Podział na magów mężczyzn i czarownice kobiety. Aby powstał ten precedens potrzebna jest pewna mała, naznaczona magiczne dziewczynka Esk, oraz Babcia, bardzo rozsądna czarownica. Wprowadzają one spory zament w uporządkowanym świecie magów, ale wszystko dzięki temu nabiera właściwych proprcji. Jak zawsze z dużym poczuciem humoru i rozmachem wręcz magicznym lądujemy w świecie dysku na grzbiecie A'Tuina. Świetna rozrywka
pasulj Linia koment
Przeczytane:2006-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2015-12-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
whisky Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kanka Linia koment
Przeczytane:2014-04-12, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jagheera Linia koment
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Katarzyna1987 Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,
koral Linia koment
Przeczytane:2009-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zetka_Siedlce Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2007-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
brygiida Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Hypnose Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów