Opis ksiązki
Kup Teraz

Ruchome obrazki

Ocena ( 6 osób )
5.3
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7337-983-5
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku nagle odkrywa magię Srebrnego Ekranu. Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów "Porwanego wiatrem", najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holly Woodu)...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Opinia 32


 

             Tym razem pod ostre pióro Pratchettowskiej parodii trafił świat Hollywoodu, a to, co wyszło na końcu, nadaje się na świetną komedię. Pościgi, miłości, fantastyczni bohaterowie, złoczyńcy i łotry, ogry, a przede wszystkim 1000 słoni i reprodukcja wielkiego pożaru Ankh-morpork, w tej przezabawnej książce akcji niczego nie mogło zabraknąć.             Już na samym początku zachwycają gry słowne: Holly Wood, czyli święty gaj albo pop - corn (w polskiej wersji zapisany jako pukane ziarna). Tu niestety, mam trochę żalu do tłumacza, że nie zostawił nawet odnośnika do oryginalnych nazw, gdyż na to, że typowo kinowe jedzenie jest rozdzielonym popcornem (pop - pukane, corn - ziarna), wpadłam dopiero po dłuższym czasie i dopiero w internecie miałam szansę sprawdzić, że tak właśnie był zapis w książce angielskiej. Nie gniewałam się na niego jednak długo, gdyż smutek przysłonił głęboki szacunek do wspaniałej pracy nad słowem. Muszę przyznać, że spora część z pozoru nieprzetłumaczalnych żartów została oddana przez Piotra W. Cholewę niemalże identycznie jak w tekście autorskim.


             Kolejną rzeczą, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, to było samo działanie kamer. Nie były one stworzoną przez ludzi maszyną, no przynajmniej nie całkiem. Ich praca opierała się na szybko malujących obrazki chochlikach, które siedziały wewnątrz pudła, zachęcane do utrwalania rzeczywistości przez smaganie małymi batami, przytwierdzonymi do korbki z boku urządzenia. Właściwie jest to rozwiniecie pomysłu z pierwszej części cyklu Świata Dysku - Kolor Magii, w której jedna z postaci, Dwukwiat, posiada aparat z jednym malującym chochlikiem.


             Ponadto Ruchome Obrazki są chyba najbardziej obfitującym w przemyślenia tomem autorstwa Terrego Pratchetta, z jakim się spotkałam. Magia filmu jest w nim przedstawiona jako coś skrajnie groźnego, wciągającego ludzi w nałóg i odbierającego im całe życie. Dodatkowo obawy pewnej bohaterki, Ginger, odnośnie tego, że być może nigdy w życiu nie będzie robiła tego, do czego została stworzona, sprawiają, że czytelnik musi przystanąć i zastanowić się nad ich sensem. Podobnie jak w pozostałych przypadkach niżej podanych cytatów:


 


 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


- Wiesz, co jest największą tragedią tego świata? - Ginger wcale nie zwracała na niego uwagi. - Ludzie, którzy nigdy nie odkryli, co naprawdę chcą robić i do czego mają zdolności. Synowie, którzy zostają kowalami, bo ich ojcowie byli kowalami. Ludzie, którzy mogliby fantastycznie grać na flecie, ale starzeją się i umierają, nie widząc żadnego instrumentu muzycznego, więc zostają oraczami. Ludzie obdarzeni talentem, którego nigdy nie poznają.


 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooWewnątrz każdego starego człowieka tkwi młody człowiek i dziwi się, co się stało. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


Całe życie jest jak oglądanie migawki, pomyślał. Tylko zawsze wygląda tak, jakby człowiek przyszedł o dziesięć minut spóźniony i nikt nie chce mu opowiedzieć o co chodzi, więc musi się sam wszystkiego domyślać. I nigdy, ale to nigdy nie zdarza się okazja, żeby zostać na drugi pokaz.


 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


 


             Oprócz dość nietypowych dla autora przemyśleń, (jego teksty są zazwyczaj dość lekko napisaną karykaturą świata), w powieści znajdują się też bardzo typowe elementy, takie jak absolutnie zachwycające postaci, w tym: Nie Nazywam Się Pip Mysz, wzruszająco wierny Gaspode, najleniwszy wśród leniwych, bohater z przymusu, Viktor, zakochana w idei aktorstwa, Ginger oraz ujmujący sprzedawca kiełbasek, Gardło Sobie Podrzynam. A także jak zwykle idealnie dopasowany wątek miłosny, który zachwyca swoją prostotą.


            Mimo nieco rozczarowującej końcówki, w której rozwiewają się sny, książka jest bezsprzecznie godna polecenia, więc: Polecam!


danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,z_Wyzwanie Initium - fantastyka,
W Świętym Gaju nastąpiło pęknięcie. Demony próbują się wydostać z zamknięcia, wydzielając fluidy twórcze i ściągając ludzi do Holly Wood. Zaczyna się era ruchomych obrazków, niezbyt ciężkiej pracy, niesamowitych pomysłów i bardzo dużych zysków. Na ekranach toczą się fabuły i ożywają gwiazdy, wzbudzając tęsknotę za ciekawszym, pełnym emocji i szybkich pieniędzy życiem. Kręci się nowa machina, ,,przewijając rzeczywistość z przyszłości w przeszłość", produkując bohaterów.

Świetny obraz środowiska artystycznego, nastawionego na zyski. Prym wiedzie GSP Dibbler, tryskając energią i pomysłami, które w szybkim tempie rewolucjonizują nową gałąź przemysłu rozrywkowego. Święty Gaj to miejsce, gdzie trzeba nieźle rozpychać się łokciami i mieć sprytnego menadżera, który wynegocjuje wyższą stawkę. Tu każdy chce zabłysnąć, ale ma to swoją cenę: presja środowiska i oczekiwania społeczne sprawiają, że niełatwo jest pozostać sobą. Można też odkryć swoją mniej widoczną naturę. Bardzo dobra powieść, nie tylko dla zafascynowanych sztuką filmową.
blackithilien plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cudowna parodia powstawania Hollywood!
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pegi Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kemotomek Linia koment
Przeczytane:2013-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
brzoza_dg Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2007-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
break
Okładka - Ruchome obrazki Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Ruchome obrazki Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Ruchome obrazki Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Ruchome obrazki Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Ruchome obrazki Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów