Opis ksiązki
Kup Teraz

Sabat Czterdziestek

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 2016-04-25
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7551-473-5
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Sabat Czterdziestek
Gdy ma się czterdziestkę na karku, a za sobą nieudane małżeństwo, pora na urlop od dotychczasowego życia. Tak decyduje Ewa, a w tym życiowym oddechu towarzyszyć ma jej dawna koleżanka Kamila, obecnie mieszkająca w Barcelonie. Zanim jednak kobiety wyruszą w podróż dookoła świata, muszą załatwić sprawy spadkowe w małej wiosce, w której w dziecięcych latach spędzały wakacje. Przyjazd w to miejsce uruchomi dawne wspomnienia, spotkania po latach skłonią do porównań i refleksji nad dawnym życiem - wszystko jednak z humorem i spora dozą kąśliwej ironii, bohaterki są bowiem osobami dalekimi od sentymentalizmu. Pojawi się także ta trzecia - nielubiana towarzyszką dziecięcych zabaw, konieczna do załatwienia sprawy spadku. Pojawi się w towarzystwie przystojnego mężczyzny w luksusowym samochodzie, wzbudzi zazdrość i zniknie, a to zmusi bohaterki do poszukiwań. Prowadząc prywatne śledztwo wśród dość malowniczych mieszkańców wioski, uruchomią serię nieoczekiwanych zdarzeń, które wplączą je w prawdziwą intrygę kryminalną.
Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2016-05-24, Na półkach: Przeczytałem,

Świeżo rozwiedziona czterdziestoletnia Ewa postanawia odświeżyć swoje życie, nabrać dystansu i ułożyć wszystko od nowa. W tym celu postanawia zrobić sobie wraz z przyjaciółką z Barcelony tak zwany gap year – roczną przerwę w życiorysie, poświęconą na podróże bez celu po świecie. Ewa nie ma żadnych zobowiązań rodzinnych. Nie ma dzieci, a pracuje w rodzinnym pensjonacie w Pucku. Nic więc się nie stanie, jeśli na jakiś czas odpuści. Kamila, jej przyjaciółka z dzieciństwa, inaczej ułożyła sobie życie. Wyszła za przystojnego i bogatego Hiszpana, z którym wychowała nieślubnego, teraz już dorosłego syna

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,Wyzwanie - książki na lato 2016,
Gdy ma się na karku czterdzieści lat, nieudane małżeństwo i rozwód, to najlepszym lekarstwem na smutki jest wyjazd w daleki, nieznany świat. Najlepszym kompanem podróży jest przyjaciółka, matka dorosłego syna, rozwódka, która to o rozwód wystąpiła z zaskakującego powodu. Zanim jednak Ewa i Kamila wyruszą na podbój świata, muszą spotkać się w małej wiosce na Dolnym Śląsku. Tam właśnie Kamila musi uregulować sprawy spadkowe. Wydawałoby się, że jest to tylko formalność, ale nic bardziej mylnego. Senna wioska, w której znajdują się przysłowiowe cztery chałupy na krzyż, staje się areną dziwnych i niebezpiecznych akcji.
Książka napisana jest w lekki, zabawny sposób. Perypetie i przemyślenia przyjaciółek wywołują uśmiech na twarzy, a niejednokrotnie powodują niekontrolowany wybuch śmiechu. Nie jest to poważna lektura, książka, którą każdy powinien przeczytać, ale powieść ta świetnie sprawdzi się jako typowy czasoumilacz.
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-25, Na półkach: Przeczytałem,

Czasami trzeba sobie zrobić sobie w życiu przerwę, nie na kilka godzin lub dni, ale "ciut" dłuższą. Kiedy codzienność daje się we znaki i to tak mocno, że jakiekolwiek półśrodki w postaci urlopu lub krótkiej ucieczki od tego co człowiekowi dopiekło są niewystarczające, należy przedsięwziąć odpowiednie środki bez względu na opinie i dobre rady. Każdy ma prawo do mniejszej lub większej dawki szaleństwa w momencie kiedy ma dosyć pewnych spraw, a przede wszystkim osób i zamierza zmienić więcej niż co nie co w swej egzystencji.

Miał być gap year, dla niektórych krytykantów więcej niż lekko spóźniony, lecz gdy czterdziestka wskakuje na kark, a za sobą widać ogon w postaci dość burzliwego życiowego okresu, takie opinie ma się gdzieś i tyle. Nim się rozpocznie czas wolności i poznawania na nowo siebie Ewa odwiedza miejsce, gdzie jako młode i beztroskie dziewczę spędzała wakacje. Towarzyszy swojej przyjaciółce Kamie w tej po trosze sentymentalnej podróży i służy wsparciem przy okazji załatwiania spraw spadkowych. Zadole ma być jedynie króciutkim wstępem do wspólnej podróży po świecie - tym dalekim i pełnym wrażeń. W końcu jeżeli chce się mieć na starość odpowiednie wspomnienia trzeba zadbać o ich źródło. Małą niedogodność w postaci zadolskiej schedy jakoś da się przeżyć, przecież to tylko kilka dni z ponad trzystu. Niestety od początku pojawiają się przeszkody - najpierw w postaci trzeciej towarzyszki niegdysiejszych zabaw, która chyba posiadła jakąś tajemną wiedzę dotyczącą utrzymania wiecznej młodości. Jak by tego było mało u boku ma zabójczo przystojnego faceta, po prostu niesprawiedliwość losu i tyle. Na tym nie koniec trudności na drodze w daleki świat, ponieważ rankiem zostaje odkryte zniknięcie ostatnio przybyłej. Nie dość, że wieczorem była w centrum zainteresowania to jeszcze w kolejnym dniu również się w nim znajduje, zresztą nie jedynie ona. Ewa wraz z Kamą może i zbytnio nie pałały sympatią do Malwiny, ale nie oznacza to, że będą siedzieć z założonymi rękami. Nie takie przeszkody pokonywały, muszą jedynie znaleźć zgubę czyli tę trzecią i dojść do porozumienia w sprawie spuścizny po dziadku Walerym. A wtedy szeroki świat stanie otworem i wymarzoną przerwę będzie można rozpocząć. By to ostatnie mogło wreszcie urzeczywistnić się trzeba przedsięwziąć pewne kroki czyli prywatne dochodzenie dwóch zdeterminowanych czterdziestek. Efekty widoczne są dość szybko i wszystko zmierzałoby ku odpowiedniemu zakończeniu, a w tym przypadku początkowi, gdyby przeznaczenie nie miałoby innego planu dla przyjaciółek.

Co jeszcze może spotkać człowieka w Zadolu? Na pewno nie tego czego się spodziewał, niespodzianka czeka nie tylko Ewę, no i jeszcze na jaw wychodzi tajemnica sprzed lat. Na marzenia jednak należy uważać ponieważ czasem spełniają się w dość nieoczekiwany sposób.

Komedia z wątkiem sensacyjnym sprawdza się jako sposób na relaks, pomaga kiedy za oknem jest za zimno, na plaży również jest mile widziana, a na poprawę humoru jest wprost idealna. "Sabat czterdziestek" ma w sobie wszystkie te elementy, które sprawiają, że podczas czytania uśmiech gości prawie ciągle, a kryminalna intryga ciekawi. Anna Kleiber napisała książkę, dającą okazję na odpoczynek od codzienności i spędzenie mile czasu z niebanalnymi postaciami. Zderzenie planów i marzeń z rzeczywistością oraz nostalgicznymi wspomnieniami to pomysł na interesującą historię oraz źródło na wiele perypetii, co bohaterki wykorzystują nie raz. Na ich przykładzie czytelnicy poznaje co może się przydarzyć kiedy chce uciec od swego dotychczasowego życia tak przed czterdziestką jak i gdy już jej oddech człowiek poczuje.

izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
"Gdy się jest po czterdziestce i oczekuje... to chciałaś tego, babo, czy nie - starości dać się nie możesz, a wszelkie głupoty same z głowy wylatują, bo nie ma na nie czasu."

W książce pewno dowcipnych i prawdziwych dialogów. Zagadki, tajemnice, intrygi, to wszystko znajdziemy w tej powieści. Autorka bardzo dobrze przedstawiła prowincjonalne problemy i dylematy osób mieszkających na wsi. Ciekawe jest też spojrzenie bohaterek na miłość, przyjaźń, mężczyzn, doświadczenia życiowe i ogólnie na otaczający je świat. Obserwujemy ich radości i porażki. Pojawia się również ciekawy wątek kryminalny i miłosny.

Główna bohaterka jest bardzo energiczna, do tego posiada cięty język i spory dystans do swojej osoby. Ale mimo to nie potrafi zaakceptować swojego wieku, upływającego czasu i urody, pojawiających się pierwszych zmarszczek, niespełnionej młodzieńczej miłości i zmarnowanego życia u boku niewiernego męża.

"(...) w tej chwili żyjesz, tu i teraz, a nie jutro i tam. No i życie nie tylko wokół zmarszczek się kręci. Można być szczęśliwym wbrew wiekowi, wbrew temu, co mówią inni, wbrew zdrowemu rozsądkowi!"

Książka napisana bardzo lekko, humoru jest w niej tyle, że co chwila można wybuchnąć śmiechem.

Powieść, która bawi, daje pozytywnego kopa, intryguje i pokazuje co jest tak naprawdę w życiu ważne. Polecam nie tylko czterdziestkom jako zabawną, niezobowiązującą lekturę na lato. Nabierzcie tak jak bohaterki tej lektury wiatru w żagle i po prostu żyjcie pełnią życia!
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Gdy się jest po czterdziestce i oczekuje... to chciałaś tego, babo, czy nie - starości dać się nie możesz, a wszelkie głupoty same z głowy wylatują, bo nie ma na nie czasu."

Lekka, sympatyczna, z przymrużeniem oka i nieco przekornie napisana książka. Bardzo szybko chwytamy przyjemny nastrój towarzyszący nam do końca przedstawianej opowieści. Trzeba przyznać, że autorka wykazuje się dużym poczuciem humoru, jeśli tylko potrafimy wpasować się w niego i nadawać na tych samych falach, lektura zapewni nam kilka godzin dobrego zaczytania z uśmiechem. Perypetie głównych bohaterek, ich spojrzenie na świat, przyjaźń, miłość, mężczyzn, bolesne doświadczenia życiowe, a także towarzysząca im wielka pomysłowość, ciekawość i dociekliwość, powodują, że chętnie przyglądamy się ich zabawnym przygodom i dialogom. Pozytywnie zakręcone kobiety, którym ani wiek, ani bolesne doświadczenia życiowe nie przeszkadzają, aby przez kilka letnich dni, ponownie poczuć się nastolatkami, złapać wiatr w żagle i cieszyć się życiem.

Ewa i Kamila, czterdziestolatki świeżo po rozwodach próbują nabrać zdrowego dystansu do przeszłości, zerwać z przykrymi wspomnieniami, zebrać siły na kolejne lata. A nie jest to łatwe, gdy ma się niskie poczucie wartości, niewystarczającą wiarę w złapanie szansy na prawdziwe szczęście, spore trudności z pogodzeniem się z upływającym czasem i urodą. Zdesperowane decydują się wyruszyć w daleki świat w poszukiwaniu nowych miejsc, ludzi, przygód i inspiracji. Zanim udadzą się w upragnioną podróż na drugi koniec świata mają jeszcze do załatwienia ważną sprawę w maleńkiej wsi Zadole. Przybywając do niej nieświadome są czekających na nie zaskakujących zdarzeń i ciekawych zbiegów okoliczności. Dlaczego tak mocno angażują się w tylko z pozoru spokojne wiejskie życie? Jakie znajomości nawiążą z wydawałoby się życzliwymi mieszkańcami wsi? Czy odświeżone wspomnienia potrafią zmienić nastawienie do przeszłości i rzutować na teraźniejszość? Jak bardzo postrzeganie świata zmienia się w zależności od wieku, a może niewiele ma z tym wspólnego? Czyż łapać szczęście i spełniać marzenia nie powinno się nieustannie? Lektura na dobry relaks, oderwanie się od nużącej codzienności, przywołanie dobrego nastroju. Czyta się bardzo szybko, płynnie przechodzimy do kolejnych wątków, a pod koniec powieści angażujemy się w zabawną kryminalną intrygę.

bookendorfina.blogspot.com
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Fajna ,lekka i przyjemna.Książka jest swietnie napisana.Ewa bohaterka po czterdziestce wyrusza w podróż zycia a w niej czeka ja wiele ciekawych sytuacji i tajemniczych spraw do wyjasnienia.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
biedro_nka Linia koment
Przeczytane:2016-10-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ania87 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów