Opis ksiązki
Kup Teraz

Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość

Ocena ( 9 osób )
4.4
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-06-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788380751125
Liczba stron: 396
Dodał/a książkę:elibri

Ta miłość nie powinna się zdarzyć.

Porywająca opowieść o losach grupy młodych ludzi na tle bałkańskiej wojennej zawieruchy początku lat dziewięćdziesiątych. Niezwykła historia miłości Chorwatki Jasminy i Serba Dragana. Miłości, która w świecie ogarniętym etniczną nienawiścią nie powinna się zdarzyć.

Współcześni Romeo i Julia mają przeciw sobie wszystkich: nacjonalistycznie nastawionego ojca Jasminy, serbskiego szpiega, a nawet matkę Dragana - Polkę. Katarzyna wprowadza w ich związek zamęt nie mniejszy niż zwaśnieni politycy.  

Ucieczką od wojennej rzeczywistości i nieoczekiwanych splotów zdarzeń staje się dla młodych bohaterów świat teatru i miłość. Czy jednak uda im się przetrwać w mrocznych czasach?

Książka znakomicie ukazuje kontrast między egzystencją w oblężonym Sarajewie pełnym wojennych trudów, lecz też egzotyki i tradycji, a życiem w Warszawie zachłyśniętej otwarciem się na Zachód.

To opowieść o wielkim uczuciu, które potrafi ocalić. Choćby na chwilę...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Nie czas na miłość to dramat wojenny, którego fabuła umieszczona jest na terenach byłej Jugosławii a częściowo także w Warszawie.

Jest rok 1991, na Bałkanach wybucha wojna bratobójcza, i po dwóch stronach barykady wojennej zostają postawieni przyjaciele, których inne są poglądy, inna religia. To co kiedyś ich łączyło może zostać zerwane jak pajęcza nić. Jednak jest grupa osób, które mimo wojny nadal pozostają w wielkiej przyjaźni, ba... łączy ich nawet miłość. Dragan jest Serbem a Jasmina Chorwatką, teoretycznie powinni ze sobą walczyć, ale czy można walczyć z uczuciem silniejszym niż opętanie wojenne? Czy można walczyć z miłością? Można, ale po co, kiedy przynosi ona więcej pożytku niż szkody. Między Draganem i Jasminą to uczucie wydaje się bardzo silne do momentu, kiedy na jaw wychodzą pewne sprawy z przeszłości. Czy przeszłość pokona teraźniejszość? Czy dwoje zakochanych w sobie młodych ludzi przetrwa zawieruchę wojenną i zwalczy demony życia, które wkradły się do ich serc? Czy wszyscy ludzie walczyli z bronią w ręku w tej okrutnej i bezsensownej wojnie? Oczywiście, można zadać jeszcze więcej pytań, ale aby znaleźć na nie odpowiedzi wystarczy sięgnąć po książkę. A uwierzcie mi - naprawdę warto.

Jak wspomniałam na początku, jest to moje drugie spotkanie z twórczością tej autorki i przyznam, że jestem mile zaskoczona. Zamiast długiej opinii o książce mogłabym napisać tylko, że ,,zarwałam" przez nią kilka nocy, wstając do pracy bardzo niewyspaną, i że dwa razy zamiast wysiąść na docelowym przystanku, wysiadłam jeden dalej bo tak się zaczytałam. Takie słowa same mówią za siebie. Jak wiadomo, w kręgach czytelniczych krąży opinia, że ,,dobra książka sama się obroni, a złej nie pomoże najlepsza rekomendacja". I tu muszę przyznać, że TA książka nie potrzebuje chyba zbyt wielu ,,ochów" i ,,achów", bo kto po nią sięgnie przekona się, iż był to wybór jak najbardziej trafny.

Zanim jednak kogoś przekonam do tej lektury uprzedzę, żeby zaopatrzył się w paczkę chusteczek. Autorka nie skąpiła wzruszających scen, zarówno tych smutnych i tragicznych jak i tych budzących nadzieję. To książka trudna, jeżeli chodzi o samą historię, ale czyta się ją dosłownie jednym tchem.

Ta powieść to ogrom emocji towarzyszących zarówno bohaterom jak i czytelnikowi. Wzruszające sceny wojenne przeplatane scenami walki o miłość, niby antagonistycznie ustosunkowane do siebie a jednak... są bliskie sobie a zarazem tak bardzo realne i prawdziwe. Ciekawie wplecione w fabułę, malowniczo ukazane miejsca pięknych terenów a także miejsca wojennych zniszczeń, są tak opisane, że trudno nie uruchomić wyobraźni aby ,,zobaczyć" je.

Sporo włączonych w tekst nazw serbskich, podpartych przypisami przybliża do tej bałkańskiej realności. Nas Polaków, którzy mamy w pamięci historie pierwszej i (głównie) drugiej wojny światowej nie często intrygują sytuacje gdzieś poza naszymi granicami. Przyznam szczerze, że w latach dziewięćdziesiątych byłam zajęta utrzymaniem rodziny i wychowaniem małych dzieci a tamta wojna obiła mi się jedynie o uszy dość ogólnikowo; ale cieszę się, że teraz mogłam przybliżyć sobie tamtą rzeczywistość. To smutne, bo przecież nadal w wielu regionach świata wciąż trwają wojenne zawieruchy.

Te historie ludzi, którym przyszło żyć w tych trudnych latach to przede wszystkim historie otoczone tragedią, śmiercią, bólem i strachem. Ale autorka pięknie ujęła to wplatając w ten okrutny pejzaż, obrazy walki inną niż wojskowa broń, siłę kobiet, które mimo głodu i biedy potrafiły dumnie unosić głowy, dbać o swój wygląd zewnętrzny, dbać o uczucia i... o kulturę. To była ich walka, inna ale udowadniająca, że nie wszystko można zniszczyć.

Tak jak zachwyciłam się samą fabułą tak trochę zdegustowana jestem okładką, jak dla mnie zbyt szablonową. Dziewczyna z okładki w ogóle nie kojarzy mi się z główną bohaterką, a chyba powinna. No i... drobne błędy w tekście, przeoczenia, które z pewnością kilku czytelnikom sprawią lekki dyskomfort w czytaniu. Tu niestety mały minusik dla wydawnictwa. Na szczęście ja, tak bardzo wciągnęłam się w fabułę, że te drobne przeoczenia korektora potraktowałam z przymrużeniem oka.

Najbardziej jednak jestem zniesmaczona faktem, że na dalszy ciąg tej pięknej historii przyjdzie mi czekać nie wiadomo jak długo. Tak bardzo zaangażowałam się w losy Dragana i Jasminy, że czekanie na kolejne części Sagi Bałkańskiej to dla mnie istna katorga. Mam nadzieję, że autorka przez wzgląd na takie czytelniczki jak ja pospieszy się z wydaniem kolejnej części.

Polecam tę lekturę zarówno miłośnikom historii wojennych, jak i innym czytelnikom bez względu na wiek i płeć. W tej pięknej, chociaż nostalgicznej powieści można znaleźć wątek sensacyjny, wątek kryminalny ale przede wszystkim cudowny wątek miłosny. Jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie i z pewnością nie pożałuje decyzji sięgnięcia po tę właśnie książkę.
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
"Niektóre decyzje są jak kamienie milowe, zmieniają nasz los."
Obraz tego jak w obliczu wojny zmienia się zachowanie ludzi, nagle społeczeństwo, które przez wiele lat żyło obok siebie i szanowało swoją wiarę i pochodzenie zaczyna tryskać nienawiścią, uwalniając najgorsze instynkty.
Wojna posiada niszczycielską moc, która rujnuje przede wszystkim więzi i uczucia, kaleczy ludzką psychikę.
Z niecierpliwością oczekuję na kolejny tom...
balkanofilka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-18, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Wtórność, naśladownictwo i niesamodzielność.

Czytam dużo książek o tematyce bałkańskiej. Z zaciekawieniem więc sięgnęłam po publikację A. Walczak-Chojeckiej.
Z przykrością muszę dać książce tylko 1 gwiazdkę.

Niestety, „Nie czas na miłość" reprezentuje WTÓRNOŚĆ w stosunku do wydanej w 2007 r. książki „JESZCZE ŻYJĘ..." Joanny Tlałki-Stovrag.

Jako osoba, która poznała niesamowitą opowieść „Jeszcze żyję..." , z wyłamująca się ze wszystkich schematów fabułą, wywołującą całą gamę różnych emocji, napisaną pięknym językiem, która już od wielu lat jest obecna na polskim rynku literackim, nie mogę przemilczeć WTÓRNOŚCI publikacji „Nie czas na miłość" .

Wtórność ta dotyczy:

- spektakularnego, wyjątkowego WĄTKU NIEZWYKŁEJ MIŁOŚCI młodych ludzi, studentów RÓŻNEGO WYZNANIA (czyli „miłości zakazanej"),

- czasu akcji: POCZĄTEK LAT 90. dwudziestego wieku,

- miejsca akcji: OBLĘŻONE SARAJEWO, WOJNA W BOŚNI, BALKANY, WARSZAWA,

- opisanych wydarzeń mających miejsce w oblężonym Sarajewie i powtórzonych miejsc,

- innych wtórnych szczegółów, których jest bardzo dużo...

Publikacja „Nie czas na miłość" jest NIESAMODZIELNA nie tylko z powodu wyżej wspomnianych WTÓRNOŚCI, ale też świadczą o tym liczne przypisy nawiązujące do książki „W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy" Barbary Demick - nawet wskazujące na posługiwanie się przez p. Walczak-Chojecką konkretnymi opiniami Barbary Demick.

AŻ TAK DUŻA LICZBA PRZYPISÓW w książce „Nie czas na miłość", która rości sobie prawo do bycia TYLKO FIKCJĄ LITERACKĄ, jest co najmniej dziwna. Te informacje, zaczerpnięte z innej książki, o czym informują przypisy, jakby na siłę zapełniają stronice powieści, bo autorka nie ma swoich opinii odnośnie tej tematyki, ani własnej wiedzy czy doświadczeń o opisywanych miejscach, wydarzeniach i czasie.

Z informacji w książce „Jeszcze żyję..." Joanny Tlałki-Stovrag o tym, że do oblężonego Sarajewa przyjechała Susan Sontag i wystawiła z sarajewskimi aktorami „Czekając na Godota" Beketta pani A. Walczak-Chojecka skorzystała w taki sposób, że stworzyła w książce „Nie czas na miłość", wątek dotyczący teatru. Jedynie więc za to mogę dać książce tę 1 gwiazdkę.

Wcześniejsze książki Agnieszki Walczak-Chojeckiej to lekkie powieści o utracie pracy, singielkach, gejach, narkotykach, z erotycznymi wątkami, publikacje pozbawione treści głębszych, związanych z historią (nawet poruszony w jednej książce temat niepłodności został potraktowany pobieżnie i zbyt lekko jak na dramat osób, których ten problem dotyczy), a tu nagle w ostatniej książce taka fabuła. Teraz już wiadomo, skąd została zaczerpnięta.

Przeczytać można, czyta się gładko – bo to kompilacja dwóch świetnych książek.

CZY JEDNAK WTÓRNOŚĆ JEST PORYWAJĄCA?

Emir plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Niestety... rozczarowanie
Niestety...
Imię Jasmina to imię muzułmańskie, które wywodzi się od perskiego jāsämin.

W Bośni żeńskie imię Jasmina (męskie: Jasmin) nadawane jest w rodzinach muzułmańskich. Może się zdarzyć w rodzinach, w których są małżeństwa "mieszane", czyli małżeństwa osób wyznających inne religie, w rodzinach tolerancyjnych, ale na pewno nie w rodzinach nastawionych nacjonalistycznie.

Główna bohaterka "Nie czas na miłość" to Chorwatka, katoliczka. Jeśli jej ojciec jest Chorwatem, katolikiem - dbającym i pielęgnującym tradycje, nastawionym nacjonalistycznie, czyli prezentującym postawę społeczno-polityczną podporządkowującą interesy innych narodów celom własnego narodu, czyli narodu chorwackiego, to nie ma możliwości, by jego córka nosiła imię muzułmańskie Jasmina.

Taki ojciec nadałby córce imię jakiejś świętej, np. Ana, Katarina, Marija, Lucija, Ivana itd.

(Na pewno nie dałby jej imienia muzułmańskiego, jak np. Jasmina, Fatima, Emina, Edina, Emira itd. Chyba że religia nic dla niego nie znaczy, nie jest nacjonalistą... ale ojciec książkowej bohaterki taki nie jest. Jest Chorwatem, katolikiem, nastawionym nacjonalistycznie).

Ktoś powie: to fikcja literacka. Czy jednak wyobrażamy sobie książkę - fikcję literacką, w której jest rodzina żydowska, z tradycjami i syn nosi imię np. Mustafa??? Nie, bo wiemy, że to niemożliwe.

Tak samo jest niemożliwe, by Chorwat, katolik, nacjonalista dał córce imię muzułmańskie. Taka też jest specyfika Bośni.

Aby pisać o Bośni, trzeba Bośnię znać. Bośnia jest zagmatwana, pełna kontrastów, o trudnej historii, o trudnym wizerunku, jest skomplikowana. Nie wystarczy poczytać o niej i pojechać tam dopiero po opublikowaniu książki. Nie wystarczy spędzić w latach 80. kilka lat w Belgradzie (Serbii), aby znać Bośnię. Bośnia i Serbia to niebo i ziemia, to kompletnie inna bajka.

À propos bajek... Znamy bajkę o Aladynie, Jasminie (można czytać: Dżasmina), dżinach, wezyrach, sułtanach..., znamy "Księgę tysiąca i jednej nocy"... Czy bohaterki z tych bajek to katoliczki???
Zgrzyt, i to wielki zgrzyt!

Krótko mówiąc, to nie jest w porządku w stosunku do polskich czytelników, wydawców, recenzentów, którzy biorą do ręki książkę jak dobrą monetę, a ona okazuje się "złamanym dinarem".

Fikcja też musi mieć "ręce i nogi", a nie taki zgrzyt. Tym bardziej fikcja, w której tak dużo nawiązań do wydarzeń i czasu rzeczywistego, który w historii Bośni jest czasem tragicznym.

Zaufanie do autorki Agnieszki Walczak-Chojeckiej znika... jak dżin.

Przed kolejną publikacją proszę więcej poczytać i lepiej się przygotować, bo na razie to velika sramota! (wielki wstyd!) dla autorki, która reklamuje się tym, że studiowała slawistykę.

izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
"Niektóre decyzje są jak kamienie milowe, zmieniają nasz los."

Autorka osadziła historię wielkiej miłości w czasach wojny na początku lat 90-tych w XX wieku, kiedy to w Sarajewie wybucha wojna o charakterze etnicznym. I w tych trudnych czasach możemy poznać wielkie uczucie Chorwatki Jasminy i Serba Dragana, które przypadkiem zostało wystawione na ciężką próbę. Ta zakazana miłość do złudzenia przypomina piękną klasykę Szekspira ,,Romeo i Julia". Sami bohaterowie bowiem wystawiają tę sztukę w teatrze. Jest ona dla nich w pewnym sensie odskocznią od świata wojny, podziałów narodowościowych, huku bomb, rozpaczy po stracie bliskich i głodu. Bo wojna zabrała im nie tylko szczęśliwą młodość, niewinność, ale przede wszystkim ogołociła z przyszłości.

"Dla prawdziwej miłości można przejść na drugą stronę wiatru..."

Na drodze do miłości dwojga młodych ludzi staje nie tylko wojna, ale i rodzina - nacjonalistycznie nastawiony ojciec i brat Jasminy, serbski szpieg, a nawet matka Dragana, która chcąc dobrze, jednak nieświadomie wprowadza do ich związku zamęt.

"Najwięcej przeszkód mieszka w naszej głowie, więc rozwiązań szukaj w sercu."

Autorka nie ocenia stron konfliktu, pozostaje neutralna, a to w moim odczuciu wielka sztuka. Od strony historycznej nie można niczego zarzucić. Tu wszystko jest dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Widać bardzo dobre przygotowanie autorki pod względem historycznym i merytorycznym. Zarówno Jugosławia, jak i Polska (konkretnie Warszawa lat 90-tych) zostały dokładnie nakreślone panujące tam realia. Polskę pokazała jako kraj spokojny, co dało kontrast pomiędzy Bałkanami. Idealnie połączyła fakty z fikcją literacką. I nie ma tu czasu na nudę, to wszystko jest tak wciągające, że ma się wrażenie jakby się tam było, przeżywało to wszystko, co bohaterowie, czuło zapachy, smaki i strach. W taki sposób podaną historię lubię najbardziej.

Podczas lektury towarzyszyły mi wielkie emocje, wzruszenie, łzy, gniew. Zwłaszcza te opisy, w których ginęły niewinne dzieci. A wątek małej Merjem, która zbyt szybko wsiadła do pociągu przysporzył mi nie lada emocji. Natomiast to jak ojciec Jasminy zniszczył makietę z elektryczną kolejką, której elementy Dragan zbierał latami - wprawiło mnie w złość. Wyobraziłam sobie, że ktoś mógłby tak potraktować moje ukochane książki - chyba przeżywałabym to równie mocno jak Dragan.

Zakończenie zaś... Pani Agnieszko, czytając końcową scenę aż poderwałam się. Nie mogę doczekać się tego, jak ta historia się skończy.

Książka napisana z wielkim rozmachem, która boleśnie uświadamia nam, jak trudne jest życie w krajach objętych konfliktem zbrojnym. Skłania do zastanowienia się nad tym, czy zawsze doceniamy to, co posiadamy? Pokazuje że trzeba walczyć o szczęście do ostatniej kropli nadziei, nawet wtedy, gdy to wymaga od nas wielkiego hartu ducha. Skłania również do refleksji nad współczesnym światem i ułomnością ludzkiej natury, ale przede wszystkim nad niezwykłą mocą miłości.

Dałam się porwać bałkańskiej miłości i nie żałuję! Pani Agnieszko, dziękuję za wielkie emocje, wzruszenia, nieoczekiwane doznania.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Autorka po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i sprawiła, że całkowicie oddałam się poznawanej historii! Zanurzyłam się w świecie Bośni, czułam zapachy, smaki i strach jakie towarzyszyły mieszkańcom Sarajewa. Usiłowałam przekonywać Katarzynę do zmianę decyzji i powiedzenia prawdy synowi... To opowieść, która autentycznie przenika przez duszę, serce i umysł czytelnika. Niezależnie od tego czy Agnieszka Walczak-Chojecka zabiera mnie do Włoch ("Włoska symfonia"), Tajlandii ("Dziewczyna z Ajutthai") czy na Bałkany to każdy kraj przybliża w taki sposób, że całą sobą czuję, że tam jestem. Jest to kolejna genialnie dopracowana powieść, widać ogrom włożonej pracy, przestudiowanych materiałów a i przeszłość autorki ma tutaj znaczenie (którego zresztą się nie spodziewałam).

Miłość i wojna to główne wątki pierwszego tomu Sagi Bałkańskiej, który był dla mnie doskonałą lekturą. Szkoda, że tak szybko dotarłam do ostatniej strony i teraz męczy mnie oczekiwanie na dalszy ciąg, bowiem końcówka... ech, Pani Agnieszko! Zakończyć w takiej chwili? Jedno mogę Wam obiecać - podczas czytania powieści przekonacie się czy w trakcie wojny jest czas na miłość, ale przeżyjecie też wiele innych, równie ciekawych momentów. "Nie czas na miłość" - nie czas na nudę!

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/07/agnieszka-walczak-chojecka-nie-czas-na.html
dzagulka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zakończyłam dzisiaj wzruszające, ujmujące i na pewno niezapomniane spotkanie z lekturą naszej znakomitej Autorki Agnieszka Walczak-Chojecka "Nie czas na miłość" i pozwalam sobie od razu jeszcze pod wpływem tych wszystkich emocji napisać kilka słów. Łzy lały mi się strumieniami. Pani Agnieszko! Dziękuję za tak wspaniałą książkę. Czytałam i zaczytywałam się. Po raz pierwszy nie chciałam szybko zakończyć lektury wiedziona ciekawością, tylko celebrowałam każdą napisaną przez panią stronę. To jedna z takich książek, które po prostu należy czytać z należną jej uwagą i spokojem. Każdą jej stronę okrasiłam sporą dawką łez. Urzekł mnie opisywany przez panią bałkański koloryt, przerażało okrucieństwo wojennej zawieruchy, a serce zostało całkowicie zniewolone przez losy bohaterów powieści.Jestem oczarowana, zafascynowana. Czułam wszystko co zostało przez panią opisane każdą, komórką ciała. Dziękuję za te doznania. Dziękuję za wzruszenia. Pięknie pokazała pani nam, czytelnikom, że nawet w najgorszych, najtrudniejszych sytuacjach życiowych warto szukać okruszków szczęścia i nadziei. A miłość jest tak potężną siłą, która pokona wszystko nawet to co wydaje się niemożliwe. Z niecierpliwością będę wyczekiwała dalszych losów naszych bohaterów! Ta historia skradła moje serce na zawsze. Polecam!!
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Niektóre decyzje są jak kamienie milowe, zmieniają nasz los".Romeo i Julia - dwójka kochanków, których historia miłosna rozpala wyobraźnię od tylu już lat. Historia, która pomimo zmieniających się czasów oraz pomimo rozwoju cywilizacyjnego, ciągle zatacza koło, niczym pory roku w przyrodzie. Historia, która wczoraj, dzisiaj i jutro będzie nadal aktualna, bowiem jej uniwersalizm zawsze będzie wzbudzał w nas emocje. Kolejne pokolenia czytelników mogą jedynie odkrywać coraz to nowsze jej odsłony, takie jak najnowsza książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej.

Zadebiutowała powieścią pt. "Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia", która otworzyła jej drzwi do pisarskiego świata. Agnieszka Walczak-Chojecka posiada bardzo bogaty życiorys, gdyż swoją przygodę z literaturą rozpoczęła już w wieku pięciu lat, publikowała swoje wiersze w "Poezji" i "Nowym wyrazie", pisała również słowa piosenek m. in. dla Piotra Rubika. Autorka zagrała jedną z głównych ról w filmie "Grzechy dzieciństwa", a także zajmowała się tłumaczeniami, przekładami słuchowisk, współpracą z radiem czy działalnością biznesową. W 2012 roku porzuciła pracę w korporacji, kocha podróże, jest szczęśliwą żoną i matką.

Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku, w Sarajewie zaczęła się wojna naznaczona etniczną nienawiścią. Dwójka przyjaciół od dzieciństwa, czyli Chorwatka - Jasmina i Serb - Dragan, niczym współcześni Romeo i Julia, starają się zachować swoją miłość. Ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę pod postacią wrogo nastawionego ojca bohaterki, czy też intrygi matki Dragana. "Nie czas na miłość" to pierwszy tom sagi Bałkańskiej.

Miałam okazję być jedną z pierwszych osób, jakie przedpremierowo, w zasadzie jeszcze w surowym stanie, czytały najnowszą książkę Agnieszki Walczak-Chojeckiej i już w trakcie lektury moje zaskoczenie wzrastało wprost proporcjonalnie do ilości przebytych stron. Zaskoczenie jak najbardziej pozytywne, bowiem autorka pokazała swój talent prozatorski w zupełnie nowej odsłonie. Poprzednie powieści pisarki, czyli książki obyczajowe, nie miały aż tak bogato zarysowanego obszaru psychologicznego, nie mówiąc o płaszczyźnie historycznej, o którą pokusiła się autorka. Osadzając historię wielkiej miłości w czasach wojny, trudnej wojny, w której trudno ocenić, kto jest ofiarą, a kto oprawcą, Agnieszka Walczak-Chojecka postawiła sobie bardzo wysoką poprzeczkę. I w moim przekonaniu, zachowując zdrowy, obiektywny stosunek do przyczyn wojny, postarała się ukazać obydwie strony konfliktu oraz racje każdej z nich w temacie oblężenia Sarajewa. Dzięki temu wojna ta nie stała się jedynie mało realistycznym tłem do ukazania perypetii miłosnych głównych bohaterów - wojna bowiem stała się bohaterką drugoplanową, równie istotną jak wątek przewodni tej powieści.

Akcja pierwszego tomu sagi dzieje się jednak nie tylko w Sarajewie, ale także w Polsce, w szalonych latach dziewięćdziesiątych, gdzie matka Dragana stara się ściągnąć swojego syna. Interesującą dla mnie okazała się tutaj płaszczyzna obrazu naszej ojczyzny tamtych lat, bowiem Agnieszka Walczak-Chojecka przemyca do fabuły wiele szczegółów, które charakteryzują tamten specyficzny okres. Powstanie pierwszych, prywatnych telewizji, dostęp do wielu zachodnich dóbr materialnych, czy też zmieniające się nastroje społeczne. Poza tym, widoczny kontrast pomiędzy życiem w wolnej Polsce, a wojenną zawieruchą na Bałkanach, jeszcze dosadniej obrazuje realia życia w pokoju oraz na wojnie.

Oczywiście, to miłość stanowi główną fasadę powieści autorki. Miłość, która wzrusza, wywołuje rozczulenie, łzy, ale także złość i konsternację. Uczucie Dragana i Jasminy niczym uczucie legendarnych Romea i Julii, wystawione zostaje na ciężką próbę i to nie tylko jeden raz. To bowiem współcześni kochankowie, którzy odgrywając swoje role w teatrze, muszą również grać poza nim, by utrzymać swoją drogocenną miłość. Żałuję, że książka "Nie czas na miłość" to dopiero pierwszy tom sagi, gdyż chcę jak najszybciej dowiedzieć się, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Niestety pozostaje mi tylko czekać na kolejną część.

"Nie czas na miłość" to powieść napisana z rozmachem, pełna bałkańskiego kolorytu i ludzkich namiętności. Agnieszka Walczak-Chojecka w nowej, znakomitej odsłonie!

"Bo gdy Wszechmocny zakrywa twarz marsową maską i wkracza na scenę odziany w zbroję, ludzie dostają w jego spektaklu wyłącznie role statystów".

atena Linia koment
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
praca zbiorowa
Okładka - Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość Francuski piesek
Marta Obuch
Okładka - Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość Oblivion
Jennifer L. Armentrout
Okładka - Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość Słodkich snów
Rachel Abbott
Okładka - Saga bałkańska (Tom 1). Nie czas na miłość Dziecko znikąd
Rachel Abbott
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów