Opis ksiązki
Kup Teraz

Samuraj William

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2004-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7392-068-4
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:andrzej0791
W roku 1612 - pisze znakomity historyk epoki elżbietańskiej, Alfred Leslie Rowse - angielski statek o nazwie "Clove" zawinął do wybrzeży Japonii, gdzie bezpieczny i dostatni żywot wiódł pilot Will Adams. Po desperackiej wyprawie Holendrów przez Pacyfik znalazł się tam w roku 1600 w strasznych tarapatach. Lecz jako świetny żeglarz i budowniczy statków zaskarbił sobie łaski szoguna - budował dlań statki wzorowane na zachodnich, a także nauczył go podstaw geometrii i matematyki. W zamian zyskał posiadłość, licznych poddanych i żonę (choć rodzinę i żonę miał też w Anglii). Wzbraniano mu jednak powrotu, a gdy wreszcie nadpłynął "Clove", by nawiązać wymianę handlową, Adams nie chciał już wracać.

Ciąg dalszy znamy z powieści Jamesa Clavella Szogun, a także z filmu nakręconego w 1981 roku przez Jerry'ego Londona. Giles Milton opowiada jednak, jak się to rozegrało naprawdę, a jego opowieść rozrasta się w pasjonującą panoramę przełomowych czasów europejskiego podboju świata - podboju, który w Japonii skończył się klęską, być może za sprawą kapitana Williama Adamsa. Ta baśniowa, lecz autentyczna historia jest jednym z najbardziej wymownych epizodów epoki wielkich odkryć. Prosty, choć świadom tajników nawigacji żeglarz z podlondyńskiego Limehouse zdobył sobie szacunek największego bodaj z władców nowożytnej Japonii, Tokugawy Ieyasu. Pamięć owego żeglarza po dziś dzień czci się w Japonii, a jego grobowiec wciąż stoi na wzgórzu nad portem Yokosuka. W swym znakomitym reportażu historycznym Milton wykorzystuje niepublikowane nigdy, a nawet nieznane świadectwa angielskie, portugalskie, holenderskie, przede wszystkim zaś - po raz pierwszy - japońskie. Oddając głos fascynującym relacjom, autor stawia nas w samym sercu zderzenia kultur. Wyłania się z nich obraz ówczesnej Europy, rozdzieranej przez religijne, feudalne i gospodarcze antagonizmy, śmiertelnie skłóconej w obliczu majestatycznej, zagadkowej Japonii. Wyłania się też zgoła szokująca kolekcja typów - by nie rzec typków - stanowiących forpocztę europejskiej ekspansji. Na szczęście sam Adams (w filmie Szogun grał go Richard Chamberlain) i monumentalny Tokugawa (w tej roli wystąpił Toshiro Mifune) przywracają wiarę w człowieczeństwo. Giles Milton daleki jest od moralizowania, ale wnioski nasuwają się same. Bezprzykładna porażka portugalskich misjonarzy, nad którą deliberował u nas sam ksiądz Skarga, samobójcza pazerność Hiszpanów, wreszcie upadek handlu angielskiego z Japonią dziś jeszcze mogą dostarczyć tematów do przemyśleń.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nunachopin plusminus Linia koment
Po książkę sięgnęłam wspominając "Szoguna" jakim "zaoglądywaliśmy" się z ojcem, gdy miałam jakieś 10 lat. Dziś nieco bardziej krytyczna ale równie ciekawa prawdziwych losów Williama Adamsa, nie mogłam odpuścić sobie niniejszej lektury.

Książka opisuje nie tylko losy legendarnego już samuraja, ale też sytuację międzynarodową, która na wodach "niczyich" i na ziemiach nowo odkrywanych dla handlu -- miała znaczenie kluczowe. Dostajemy więc interesujący wykład między innymi z dziedziny historii, antropologii, socjologii i stosunków międzynarodowych na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Jest to jednak "lekkostrawne", przystępnie opisane i okraszone licznymi cytatami z dzienników żeglarzy i kupców. Uwaga: są obrazki. Są też smakowite relacje o zderzeniu kultur -- choćby na tle higieny osobistej...

A główny bohater, choć czasem niknie na chwilę z pola widzenia, nieustannie czuwa nad handlem z Japonią i pojawia się we właściwym momencie.
Z czystym sumieniem polecam.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (253) książki w 2014,Japonia,Mam,
Każdy pewnie słyszał czy to poprzez film, czy powieść Jamesa Clavela o "Szogunie": Ale jakie były prawdziwe dzieje Anjin Sama? Dowiedzieć się tego możemy właśnie z książki Miltona, który korzystając ze starych zapisków podróżników uchylił nam kawałek świata pierwszych azjatyckich odkryć Europejczyków. Nie tylko tu mamy Japońskie przygody pilota okrętu, lecz także opisane trudy całej podróży czy sytuację europejskich kupców we wschodniej Azji.

Cytując Wiliama Adamsa, czy mu współczesnych, autor używał ówczesnego słownictwa, co nadaje całości odpowiedniego klimatu. I tu chylę czoła polskiemu tłumaczowi, który musiał to wszystko przetłumaczyć w bardzo niepoprawnej polszczyźnie, bowiem podróżnik miał wielkie problemy ze swoją gramatyką i aż roiło się w jego pamiętnikach od błędów.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gimm1 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Samuraj William Królowa Pomorza
Andrea Camilleri
Okładka - Samuraj William Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Samuraj William Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Samuraj William Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Samuraj William Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów