Okładka książki - Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-07-02
Kategoria: Literatura faktu
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: elibri

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.

W swojej książce ,,Skandaliści w koronach" Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

Andrzej Zieliński - dziennikarz i historyk, autor licznych książek, poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, m.in. ,,Tajemnice polskich Templariuszy", ,,Początki Polski. Zagadki i tajemnice", ,,Przekleństwo tronu Piastów", ,,Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny", ,,Oskarżony Jan Długosz", ,,Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza".

Postępowanie cywilne. Kompendium. Wydanie 15
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Postępowanie cywilne. Kompendium. Wydanie 15

Seria "Skrypty Becka" przeznaczona jest dla studentów wydziałów prawa i aplikantów. Książki z tej serii zawierają najistotniejsze wiadomości z określonej...

Początki Polski. Zagadki i tajemnice
Andrzej Zieliński0
Okładka ksiązki - Początki Polski. Zagadki i tajemnice

Pierwsze stulecie polskiej państwowości pełne było wydarzeń, o których nie zawsze prawdziwie pisali najstarsi polscy kronikarze. Gdyby nie coraz bardziej...

Top 5 książek
Harda