Opis ksiązki
Kup Teraz

Skarbnica Polskich Bajek, Baśni I Legend

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2014-10-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7791-328-4
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę:Uleczkaa38

Legendy, baśnie i bajki zebrane w tej wartościowej i bliskiej naszym sercom książce należą do najważniejszych i najatrakcyjniejszych utworów dla małego Polaka. W książce znajdziecie: I. Legendy o początkach państwa polskiego 1. Podanie o Lechu, Czechu i Rusie 2. O Piaście i Popielu 3. Niewidomy książę Mieszko II. Legendy krakowskie 1. O wawelskim smoku 2. O Wandzie, co Niemca nie chciała 3. Lajkonik 4. Pan Twardowski III. Legendy warszawskie 1. Wars i Sawa 2. Warszawska syrenka 3. Bazyliszek 4. Złota kaczka IV. Legendy góralskie 1. O śpiących rycerzach w Tatrach 2. Janosik V. Baśnie 1. Jak to ze lnem było 2. O dwunastu miesiącach 3. Szewczyk dratewka 4. Szklana góra 5. Waligóra i Wyrwidąb 6. Z chłopa król

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-23, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki dla dzieci 2016",Mam,

  Niemalże każdego tygodnia mamy okazję podziwiać na ekranach kin kolejne premiery bajkowych filmów, które to trafiają do nas z dalekiego Hollywood. Równie często i licznie mamy sposobność poznawać zagraniczne premiery wydawnicze spod znaku książki dla dzieci i młodzieży, jakie to goszczą na półkach naszych księgarni. I  oczywiście nie mam nic przeciwko temu, gdyż bardzo często trafiają się wśród tych propozycji naprawdę dobre opowieści, które niosą sobą nie tylko rozrywkę, ale także i walory edukacyjne. Niemniej..., ubolewam przy tym  nad tym, iż tak bardzo cenimy i chwalimy bajki z dalekiego świata, a zupełnie zapominamy o naszych polskich i pięknych   bajkach, legendach i baśniach, które to bawiły pokolenia moich dziadków, rodziców, moje własne, i które to powinny być dostępne również dla dzisiejszych najmłodszych czytelników. Uważam bowiem, że polska bajka jest absolutnie wyjątkowa, niepowtarzalna i po prostu przepiękna! I niechaj doskonałą okazją ku poznaniu i docenieniu tego wielkiego dziedzictwa polskiej literatury dziecięcej, będzie sięgniecie po przepięknie wydaną książkę pt. "Skarbnica polskich bajek, baśni i legend", której to opracowania dokonała Pani Tamara Michałowska.


 Wydana nakładem wydawnictwa Siesmioróg książka, zgodnie z tytułem zawiera wybór blisko 20 wyjątkowych polskich legend, podań, bajek i baśni, zarówno tych najbardziej znanych i popularnych, jak i tych  odkrywanych zupełnie na nowo... To opowieści pochodzące z różnych okresów czasowych  jak i również odrębnych regionów naszej pięknej Polski, a także bajki i baśnie wielkich polskich autorów, m.in. Marii Konopnickiej. Całość podzielono na kilka kategorii tematycznych: "Legendy o początkach państwa polskiego", "Legendy krakowskie", "Legendy warszawskie", "Legendy góralskie", oraz "Baśnie". Tym samym znajdziemy tutaj wszystko to, co w polskiej bajce i baśni było, jest i zawsze będzie najwspanialsze. I tak oto znajdziemy tu takie perełki jak  "Podanie o Czechu, Lechu i Rusie", wspaniałe legendy "O Piaście i Popielu", "O wawelskim smoku", "Warszawskiej syrence", "Janosiku", a także takie przepiękne baśnie  jak m.in. "Szewczyk Dratewka", "Szklana góra", czy też "Waligóra i Wyrwidąb". To  historie bardzo emocjonujące, intrygujące i podane w niezwykle przystępny dla małego czytelnika sposób, które z pewnością rozbudzą w nim wielką miłość do polskiej bajki...


 Siła tego wydawnictwa tkwi w tym, iż łączy ona w sobie wspaniałą literacką rozrywkę na najwyższym poziomie, z cennymi walorami edukacyjnymi, To bowiem nie tylko przyjemność płynąca z lektura pięknych i bardzo ciekawych opowieści, ale także i nauka o naszej historii, tradycji narodowej, dziedzictwie kulturalnym całego narodu. To bowiem bajki, legendy i baśnie, które mówią wiele o nas samych, naszej ojczyźnie, tożsamości narodowej. Nie chcę używać tutaj górnolotnych słów o patriotyzmie, ale myślę że naprawdę nie ma piękniejszej i lepszej metody uczenia naszych dzieci miłości i szacunku do własnego kraju, aniżeli właśnie  za pomocą bajkowej literatury, z której dowiedzą się np. dlaczego to orzeł jest godłem Polski, skąd wzięła się Warszawska Syrenka, czy też dlaczego Kraków kojarzy się powszechnie ze Smokiem Wawelskim. To nie tylko wspaniała zabawa przy lekturze książki, ale także punkt wyjścia do podjęcia dyskusji z dziećmi o tym, jak pięknym i wyjątkowym krajem jest nasza ukochana Polska:)


 Bardzo silną stroną tej książki jest jej szata graficzna. Otóż ilustracje zdobiące te opowieści są niezwykle kolorowe, plastyczne, szczegółowe i przykuwające wzrok czytelnika już od pierwszych sekund spotkania z tą lekturą To ilustracje autorstwa kilku wspaniałych rysowników: Marcina Południaka, Artura Piątka, Artura Lobusa, Katarzyny Kołodziej i Jarosława Żukowskiego, którzy to wykonali tutaj naprawdę świetną pracę. Dawno już nie widziałam tak pięknie zilustrowanej książki, a skoro ja odnoszę takie wrażenia, to co dopiero najmłodsi czytelnicy, którzy przecież wprost uwielbiają ilustracje na kartach literatury!:) I dzięki temu też książkę tę można nie tylko czytać, ale także i oglądać długimi godzinami, co w przypadku tych dzieci które jeszcze nie opanowały umiejętności czytania, będzie szczególnie istotne.


 Tak jak wspominałam powyżej, większość z zawartych tu pięknych legend, bajek i baśni doskonale znamy z opowieści naszych dziadków i rodziców, jak i również ze spotkań z literaturą w szkolnej klasie, bibliotece, czytelni. Ja jednak pragnę zwrócić szczególną uwagę na te historie, które bynajmniej dla mnie okazały się zupełną nowością  i bardzo przyjemną niespodzianką:) Taką opowieścią jest np. legenda pt. "Niewidomy Książę Mieszko", która opowiada o upragnionym dziecku pierwszych polskich władców - Siemomysła i Gorki, którym to po wielu latach oczekiwania narodził się syn, niestety niewidomy... Mieszko, bo tak miał na imię chłopiec, rósł na mądrego i dobrego człowieka, który to jednak nie widział świata i kraju, jakim miał wkrótce rządzić... Tak było, aż oto pewnego dnia nadszedł czas niezwykłego obrzędu... To mądra i poruszająca opowieść, która w piękny sposób wyjaśnia historię polskiej wiary chrześcijańskiej.... Drugą opowieścią, którą chciałabym tu wyróżnić, jest historia pt. "Z chłopa król". To piękna baśń o małym chłopcu - Gawle, który został wygnany z domu swojego ojca za to, że nie potrafił być pazerny i dzielił się wszystkim co ma, z innymi... Po drodze wydał on ostatnie pieniądze na wykupienie małego kotka i psa, które to chciał utopić w rzece zły młynarz... Biedny, ale za to z towarzystwem wiernych zwierzęcych przyjaciół, odnajduje pewnego dnia zakopany w ziemi tajemniczy pierścień... To bardzo mądra i przepełniona emocjami opowieść o tym, że ofiarowane komuś dobro, zawsze wraca do nas ze zdwojoną mocą...:) To tylko dwie z wielu pięknych historii, jakie mamy okazję tu poznać i się nimi zachwycić.


 "Skarbnica polskich bajek, baśni i legend", opracowana przez Panią Michałowską, to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych pozycji dla najmłodszych czytelników, jaka ukazała się w ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym. To z jednej strony przepiękne baśnie, bajki i legendy, które intrygują, bawią, zapraszają do wspaniałego świata niczym nie ograniczonej wyobraźni, z drugiej strony zaś jest to pozycja ucząca miłości i szacunku do własnej ojczyzny, w sposób idealnie przystosowany do możliwości najmłodszych odbiorców literatury. Piękna szata graficzna, twarda oprawa, przystępna cena i przede wszystkim najlepszy możliwy wybór spośród dziesiątek polskich bajek i baśni, sprawiają że książka ta jest najlepszym pomysłem na prezent dla każdego dziecka! Polecam i życzę wielu nie zapomnianych chwil przy wspólnej lekturze z naszymi pociechami:)


 

Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów