Smilla w labiryntach śniegu

Wydawnictwo: Novus Orbis
Data wydania: 1996-01-01
Dodał/a książkę:dona

Autor w niezwykły sposób łączy wątek kryminalny z epicką wielowarstwowością. „Smilla” zawiera charakterystyczne elementy książki sensacyjnej: morderstwa, zagadki, przemyt narkotyków. Jednak przede wszystkim stanowi przykład literatury pięknej ze złożonymi psychologicznie postaciami i wyszukanym językiem. Jej największą zaletą jest zmysłowość, rozsmakowanie się w słowach, w opisach śniegu, lodu i doznań bohaterów. Pewnego dnia Smilla Jaspersen dowiaduje się, że mały eskimoski chłopiec zginął, spadając z dachu i na własną rękę rozpoczyna pościg przez labirynt domysłów i przypuszczeń. Próby wyjaśnienia śmierci dziecka przeplatają się z cudownie erotyczną, pełną uczucia „love story” między Smillą a mechanikiem jąkałą, przygodami członków tajemniczej ekspedycji na Grenlandię i wielu innymi wątkami. Czytelnika przechodzi dreszcz emocji, ale i jego intelektualny smak zostaje w sposób wyrafinowany zaspokojony. Powieść Petera Høega jest więc literaturą wysokich lotów: i podniecającą, i zajmującą. „Smilla” stała się prawdziwym bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Przez dwadzieścia lat nie udało się to żadnej książce napisanej przez Europejczyka. „Times” ogłosił tę powieść książką roku 1992. „Newsweek” pisał o „odkryciu roku”.

Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1998-09-13, Na półkach: Przeczytałem,