Okładka książki - Sny

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: izabela81

Kiedy Sasza zostaje wysłana do ośrodka dla trudnej młodzieży nie spodziewa się, że pobyt tam wpłynie na jej całe życie. Dziewczyna dowiaduję się, że potrafi spełniać ludzkie sny i dzięki swojej zdolności została wybrana, aby uratować świat przed zagładą. Z pomocą zakochanego w niej Adriana i, również obdarzonej nadprzyrodzonymi zdolnościami, Klaudii ucieka z ośrodka, by znaleźć kogoś, kto pomoże jej spełnić swoje przeznaczenie. Z pomocą nadchodzi Małgorzata – medium, wraz ze swoim synem Dominikiem. Dziewczyna musi zrobić wszystko, aby zdążyć. Zanim zegar wybije wyznaczoną datę, będzie musiała zmierzyć się ze swoimi uczuciami i zdecydować, czy jej serce należy do Adriana czy Dominika.

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-10-22, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Każdy z nas doświadczył marzeń sennych - obrazów, dźwięków, emocji i innych zmysłowych wrażeń, pojawiających się podczas snu. O niektórych zapominamy zaraz po przebudzeniu, inne wprawiają nas w dobry nastrój, a jeszcze inne napawają strachem i sprawiają, że budzimy się z krzykiem. Części elementów pojawiających się podczas snu przypisujemy znaczenie symboliczne, które może być zwiastunem nadchodzących zdarzeń. Sny nie są dla nas zjawiskiem nadzwyczajnym. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak by wyglądało Wasze życie, gdybyście potrafili spełniać sny?

Sasza to ćpająca, pijąca osiemnastolatka, która przeszła dwie nieudane próby samobójcze. Pobyt w zamkniętym ośrodku dla trudnej młodzieży wydaje się jedyną szansą, aby życie dziewczyny wróciło na właściwe tory. Nastolatka jest gotowa na zmiany. Będąc na miejscu, zawiera nowe znajomości, które nie zawsze kończą się wybuchem sympatii. Odkrywa też, że jest wyjątkowa i posiada zdolność spełniania snów. Okiełznanie zdolności nie jest jednak proste, kiedy nie ma się przewodnika, udzielającego cennych wskazówek, a jedynym źródłem wiedzy jest pamiętnik. Poprzedniczka Saszy popełniła poważny błąd, którego naprawienie spoczęło na barkach nastolatki. A los szykuje dla niej jeszcze więcej niespodzianek.

Autorka stworzyła bardzo ciekawą historię, w której młodzi ludzie muszą stoczyć walkę nie tylko z własnymi demonami, ale też zjednoczyć siły przeciw wspólnemu wrogowi. Nie dość, że ich przeszłość jest skomplikowana, to jeszcze autorka nie pozwoliła im skupić się jedynie na walce z nałogami, stawiając przed nimi poważne wyzwania i pierwsze porywy serca, które dodatkowo komplikują wzajemne relacje. Pomysł na fabułę jest niewątpliwie interesujący, stanowi powiew świeżości w literaturze młodzieżowej i jest miłą odmianą od popularnych tematów.

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Saszy, która odkrywa przed czytelnikami swoje myśli, odczucia i wrażenia, a dzięki jej obserwacjom i spostrzeżeniom poznajemy innych bohaterów. Lekki styl pisania autorki oraz plastyczne opisy pobudzają wyobraźnię.

Konstrukcja fabuły jest przemyślana, a czytelnik w odpowiednim momencie otrzymuje niezbędne informacje. Akcja toczy się dynamicznie, nie brak zwrotów biegu zdarzeń ani zaskoczenia. Z każdą stroną ciekawość odbiorcy rośnie. Nie da się też nie zauważyć wykorzystania znanych i popularnych schematów - takich jak miłosny trójkąt, który dodaje pikanterii całej historii.

Bardzo łatwo identyfikować się z bohaterami, którzy w większości zostali obdarzeni zdolnościami paranormalnymi, dodającymi im mroku i aury tajemniczości. Najmniej sympatii wzbudza główna bohaterka, którą podziwiać można jednak za odwagą i determinację. Jednocześnie irytować może jej  brak zdecydowania w sprawach sercowych. Brakło w powieści miejscami skupienia się na emocjach bohaterów, przez co co odebrać je można jako nieco płytkie i nijakie, nie zawsze wiarygodne.

Ostatecznie jednak powieść zaskakuje raczej pozytywnie. Ujmuje oryginalny pomysł na fabułę i złożone problemy nastoletnich bohaterów. Książka skierowana jest do młodzieży i z pewnością w tej grupie odbiorców znajdzie najwięcej fanów.
Link do recenzji
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Na mnie książka zrobiła pozytywne wrażenie. Autorka ujęła mnie pomysłem na fabułę i skomplikowanie życia bohaterów. Choć sama realizacja nie jest pozbawiona wad, to muszę przyznać, że przygoda z tą lekturą była dla mnie cennym doświadczeniem. Książka skierowana jest do młodzieży i jestem przekonana, że w tej grupie wiekowej znajdzie najwięcej fanów.
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2013 roku,
Pomysł na fabułę uważam za niezwykle trafiony, niestety z realizacją było odrobinę gorzej. Cała historia jest lekko dziwna, pokręcona, nietypowa, momentami nieco chaotyczna. Niektóre wątki sprawiają wrażenie, jakby były zmontowane w pośpiechu. Tymczasem akcja mknęła niczym pociąg ekspresowy. Czasami miałam chęć powiedzieć: dość, ja wysiadam, gdyż momentami od nadmiaru wrażeń odczuwałam zmęczenie. Najbardziej irytowało mnie zachowanie główniej bohaterki. Wydawało mi się, że mam do czynienia z trzynastoletnią, zagubioną, niezdecydowaną dziewczynką a nie z dorosłą, pewną siebie kobietą. Jej chwiejny sposób bycia oraz niestabilne podejście do spraw damsko-męskich wołało o pomstę do nieba. W jednej chwili dziewczyna tuliła się do Dominika, zaś w kolejnej całowała Adriana. Cała ta postawia była krótko mówiąc-infantylna. Język jest prosty, swobodny i konkretny, jednakże niektóre powtórzenia, zwłaszcza ,,namiętne oczy'' budziły irytacje odbierając całą przyjemność czytania. Również przebieg końca świata w moim mniemaniu został nakreślony zbyt powierzchownie. Nie potrafiłam wyobrazić sobie nadchodzącego kataklizmu, w związku z czym nie czułam zupełnie nic. Żadnego strachu, niepokoju czy przerażenia, jakby całe wydarzenie toczyło się poza mną, gdzieś w odległej galaktyce. Jedynie zakończenie przypadło mi do gustu. Dopiero tutaj widać dojrzałość emocjonalną Anastazji. Wszelkie koszmarne wydarzenia, w których wcześniej uczestniczyła ukształtowały jej charakter i wzmocniły wolę życia.
Sny
Anna Frankowska0