Opis ksiązki
Kup Teraz

Sprawa Colliniego

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-02-06
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377478172
Liczba stron: 158
Dodał/a książkę:czytam
Ważna powieść autora bestsellerowych opowiadań kryminalnych! Już na pierwszej stronie czytelnik poznaje mordercę, na kolejnej narzędzie zbrodni oraz ofiarę, która na trzeciej stronie ginie. Wydaje się, że na tym historia mogłaby się zakończyć. Jednak von Schiracha dużo bardziej od tego, kto i kogo zabił, interesuje sam motyw, ciekawi go, co pcha ludzi do czynów, do których na pozór nie byliby zdolni. Jaki bowiem cel w zabójstwie osiemdziesięciu kilkuletniego staruszka, przedsiębiorcy, przykładnego ojca i kochanego dziadka, ma młodszy od niego o dwadzieścia lat mężczyzna, wzorowy obywatel? Strona po stronie narrator odsłania kolejne tajemnice sięgające czasów II wojny światowej, uświadamiając nam, że ludzie nie są z gruntu źli bądź dobrzy, ofiara bywa też katem, nieuwaga może dużo kosztować, a prawda to najprostsza rzecz pod słońcem. Sprawa Colliniego stanowi również ważny głos we wciąż żywej dyskusji nad historią. Dyskusji o winie, jaką Niemcy, jako naród, ponoszą za zbrodnie swoich dziadków i ojców...
szara_linia
Opinie
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Do zbrodni, nawet tej najdrobniejszej zdolny jest każdy, nawet wzorowy obywatel jakim jest Fabrizio Collini. Ten miły, uprzejmy staruszek nie skrzywdziłby nawet muchy. Jednak bardzo często pozory są mylne, a w tym przypadku nikt się nie spodziewał, że ten mężczyzna może dokonać tak brutalnego aktu zemsty. Mimo, że książka jest bardzo małych rozmiarów (tylko 156 stron) to nie można się tutaj nudzić i aż dziwi, że na takiej ilości stron można znaleźć naprawdę godną przeczytania powieść. Zacznę od przybliżenia Wam treści fabuły.

 

Caspar Leinen to młody, ambitny i uzdolniony prawnik, który nie boi się żadnej sprawy. Wkrótce ma bronić starszego pana, wzorowego, nigdy nie karanego Włocha, Fabrizio'ego Colliniego, który zostaje oskarżony o zamordowanie Hansa Meyera. Jak się później okazuje młody prawnik miał z zamordowanym kontakt w dzieciństwie. Później pan Leinen prowadząc śledztwo odkrywa, że Hans Meyer należał do SS i wysłał na śmierć rodzinę Colliniego oraz uwięził jego ojca w więzieniu. Ta sprawa ma swój okrutny koniec i odbija się na firmie rodziny Meyerów. Po półrocznym śledztwie odkrywają niewiele, ale młody prawnik prze dalej do przodu i to z pozytywnym skutkiem. Czy Caspar Leinen odkryje prawdę? Dlaczego Collini zabił? Jaką tajemnicę skrywał Hans Meyer? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce...

,,Dwadzieścia minut później mężczyzna był martwy. W jego potylicę zostały wystrzelone cztery pociski, jeden z nich obrócił się w mózgu i wyleciał, rozrywając połowę twarzy"

,,Sprawa Colliniego'' to powieść utrzymana na  wysokim poziomie i jest inna niż inne powieści tego typu. Mimo, że powieść ma tylko 156 stron to autor zwiera na niej szereg znaczących informacji i aż dziwi, że nie zabrakło na nie miejsca. Oprócz opisów rozpraw i opisów śledztwa znalazło się miejsce na wspomnienia z dzieciństwa Leinena. Wiele z tych wspomnień były potrzebne w śledztwie i z wielkim zaciekawieniem zagłębiałem się w historię prawnika.
Sam pomysł na fabułę był świetny, a wspomnienia bohaterów to tło książki i nadaje jej uroku. W czasie rozprawy sądowej mamy szansę przenieść się w czasie w lata II wojny światowej i cieszmy się tym, że nie musimy żyć w tamtych czasach. Opis zbrodni dokonanych przez nazaistów były poruszające dogłębnie.  
Podsumowując. ,,Sprawa Colliniego'' to kryminalno-prawnicza powieść z historią w tle i osoby gustujące w takich klimatach będą zachwyceni, a osoby, które nie czują się zachęcone muszą przeczytać tę książkę, choćby dla zabicia czasu. Gorąco polecam.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Książka na jeden wieczór, ale bardzo ciekawa. Szklanka dobrego pióra, dawka historii, szczypta kryminału i piękne opakowanie - oto przepis na dobrą książkę! Klimatem przypomina trochę "Lektora" - B. Schlinka, choć jest może mniej zaskakująca. Za to pozwala zastanowić się nad współczesnymi Niemcami - spadkobiercami Trzeciej Rzeszy i nad obliczem, a raczej obliczami człowieka. Okazać się może bowiem, że człowiek wydawałoby się przyzwoity to czasem ktoś zupełne inny. Pytanie, który jest prawdziwy?
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Sprawa Colliniego Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Sprawa Colliniego Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Sprawa Colliniego Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Sprawa Colliniego Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Sprawa Colliniego Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów