Opis ksiązki
Kup Teraz

Szeptucha

Ocena ( 11 osób )
4.4
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2016-02-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788328026629
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:elibri

Porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiara i obrzędy przodków są cały czas żywe. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu... Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia - kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście - nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka! Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła? Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim - solidna dawka humoru!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
To pierwsza książka z cyklu "Kwiat paproci". Kolejną będzie: "Noc Kupały". Informację tą znalazłam na końcowych stronach publikacji.

Książkę powinno zakwalifikować się do gatunku fantastyki i zapraszam do jej lektury przede wszystkim zainteresowanych ezoteryką, nie wybrednych czytelników, nie obytych w historii naszego Narodu.

Bardzo dobry i świetny pisarz, to ten, który używa słowa niczym iluzjonista, czyniąc w naszych umysłach magię. W tej książce magią jest, ale w atmosferze. Inne "sztuczki" niestety były na tyle nieudolne, że nie dałam się nabrać. Dla czego? Bo kiedy sięgamy do czasów zaszłych, jak tu, przed Chrztem Polski, nie możemy używać porównań znanych nam współcześnie, a obcych żyjącym w tamtych czasach. Miało być niczym jak w "Wiedźminie" i można było pozamieniać co nieco słowa. Było by "staro- słowiańsko", trochę trudniej do przeczytania, ale wia-ry-go-dnie. Nie wiem, może wydawca zmienił co nieco w tekście, aby "dzisiejszy" czytelnik łatwiej wizualizował sobie to co opowiada narrator? A może autorka nie jest pasjonatką historii tamtych czasów i tylko chciała napisać ciekawą opowieść osadzoną w wyimaginowanym świecie, w którym mogła tworzyć co tylko chciała, bo to świat stworzony i tworzony przez autorkę?

Koncepcja napisania tej książki była ciekawa, ale niezwykle trudna. Książka nie miała więc szukać odbiorcy "oczytanego" w historycznych księgach, poszukiwacza źródeł prawdy, ale miała trafić do kogoś, kto szuka iluzji świata równoległego= fantastyki. Nie lubuję się w tym gatunku i dla tego książka mnie nie ujęła. Lubię literaturę faktu i brakowało mi naśladownictwa języka tamtych czasów. Ale domyślam się, że inaczej stać się nie mogło.

Mnie książka nie rozbawiła, a atmosfera lekko zmroziła. Jest dosyć upiorna, demoniczna. POLECAM ZAFASCYNOWANYM EZOTERYKĄ. Odważę się nawet takim swobodnym porównaniem- zainteresowanym czarną magią, polskim wu-du.
Spodziewałam się obyczaju z elementami fantastyki, a jest na odwrót:-).
Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Ciekawa historia z cyklu "Co by było, gdyby..."
Gratulacje dla Autorki za dużą dozę wyobraźni i umiejętność skłonienia czytelnika do pewnych refleksji w trakcie czytania. Polecam.
Dorot21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-25, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Po lekturze tej książki po raz pierwszy poczułam nieprzepartą chęć napisania negatywnej recenzji. Żal mi było takiego potraktowania tematu, gdyż pomysł Autorki na stworzenie alternatywnej historii Polski - pogańskiej monarchii - był skądinąd bardzo ciekawy. Sięgnięcie do słowiańskiej mitologii, do dawnych zwyczajów, do słowiańskich imion wreszcie zadziałało na plus, jednak nie uratowało powieści. Nie sposób choćby polubić (ani nawet zrozumieć) głównej bohaterki, która okropnie irytuje, wciąż powtarza, że "nie wierzy", "nie chce być szeptuchą", "boi się kleszczy". Styl powieści również nie zachwyca, akcja czasami po prostu stoi w miejscu. Jednak wszystkie te zarzuty mogę zrzucić na karb swojego gapiostwa. Po prostu sięgnęłam po nieodpowiednią lekturę - wybrałam książkę, która zwyczajnie nie mogła spełnić moich oczekiwań. Jednak to, co najbardziej zirytowało mnie podczas lektury, to zwykłe oszustwo ze strony wydawnictwa W.A.B. Nigdzie na okładce, na grzbiecie, w opisie książki na stronie wydawnictwa, na kartach tytułowych, nigdzie (gdzie powinna się znaleźć) nie pojawiła się informacja, że mamy do czynienia z pierwszą częścią historii. Wierzę, że są czytelnicy, zaczynający lekturę od ostatniej strony - ja niestety do nich nie należę. Kończąc książkę, zupełnie nie spodziewałam się komunikatu "W przygotowaniu tom drugi cyklu...". Wydaje mi się to zwykłym naciąganiem czytelnika - mówię tu o czytelnikach, którym książka przypadła do gustu, i choć nie wiedzieli, że kupują tom pierwszy, to po jego lekturze kupią tom drugi, bo są ciekawi, co będzie dalej. Instytucję wydawnictwa zawsze darzyłam dużym zaufaniem, ale takie chwyty marketingowe zupełnie to zaufanie zawodzą. Jestem pewna, że trzy dodatkowe znaki (t. 1) na okładce lub stronie tytułowej nie zaburzyłyby projektu, tym bardziej nie wpłynęłyby na koszty wydruku książki. Z pewnością jednak ich zamieszczenie byłoby uczciwsze wobec czytelników.
Flusz plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Rewelacyjna książka! Przeczytałam ją jednym tchem i już nie mogę się doczekać ciągu dalszego. Genialny pomysł na ukazanie alternatywnej historii gdzie Mieszko nie przyjmuje chrztu i nadal wierzy się w słowiańskie bóstwa. To jest tego typu książka, gdzie gdybym miała taką możliwość, to w każdej sekundzie zamieniłabym się z główną bohaterką na życia!
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,obyczaj,przygoda,
Gosia jest po studiach lekarskich. Właśnie ma dostać przydział praktyk u szeptuchy. Jak się okazuje wyjeżdża do Bielin w tym celu, które sa jednocześnie rodzinnymi stronami bohaterki. Jak się okazuje, że nie dość, że nie chce być szeptuchą to jeszcze Gosia posiada dar widzenia. Dotyczy od on możliwości zerwania kwiaty paproci. Z tego powodu mimo, że nie wierzy w rzeczy nadprzyrodzone to będzie musiała w końcu zmienić zdanie. Książka ta z duża dozą humoru schowanego w tekście, jest także swoistą książką obyczajowo-przygodową dla dorosłych.
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,
A gdyby tak Polska nigdy nie przyjęła chrztu, słowiańscy bogowie istnieli naprawdę i chodzili sobie wśród śmiertelników? Co jeśli istoty z legend są prawdziwe i tylko czyhają, by nas dopaść? Co tam wampiry! Toć Polacy nie gęsi i też swoje upiory i demony mają :) Wystąpi tu cała ich plejada: wąpierze, strzygi, pomocne, aczkolwiek nieco upiorne ubożęta, będą też utopce, rusałki, płanetnicy...
Pobieżnie znam mitologię słowiańską, garść informacji zapamiętałam jeszcze z zajęć. Dzięki lekturze nieco mogłam odświeżyć sobie pamięć. Ponadto dowiedzieć się, co na zwykły katar, ból głowy lub bałaganiarstwo poradziłaby szeptucha, która chyba jest najbarwniejszą postacią, jest niemalże bezcenne. Mimo iż "dziwów" tu nie brakuje, to jednak bardzo szybko można się zorientować kto jest kim.
Główna bohaterka jest irytująca, w kilku momentach bezmyślna. Jej głównym celem życiowym jest chyba znalezienie sobie faceta... A większość czasu spędza na rozpływaniu się w pochwałach nad idealnym Mieszkiem, który jak się później okaże, nie jest zwykłym człowiekiem...
Autorka planuje drugą część, zapewne po nią sięgnę. Ale nie spodziewam się, by pisała w sposób dojrzalszy. Nie zrozumcie mnie źle, książkę czyta się szybko i gładko. Jest humor, choć wydaje mi się, iż powieść napisana jest "na jedno kopyto" - bowiem główna bohaterka pomimo swej kleszczowej fobii, podobna jest do Wiktorii z trylogii "Ja, diablica"... Moim zdaniem to nieco ryzykowne. Przecież można się pokusić o stworzenie nietuzinkowej postaci, której jeszcze nie było?
Szczerze powiedziawszy domyślam się jak zakończy się druga część i komu przypadnie upragniony kwiat paproci (póki co, bezbłędnie przewidywałam przebieg wypadków chyba w każdej książce pani Miszczuk, którą do tej pory przeczytałam). Z niecierpliwością zatem będę czekać na kolejną część, by się przekonać o swej (nie)omylności. :)
barwinka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,


Na pewno nie raz zastanawialiście się "Co by było gdyby...". Autorka również myślała nad tym pytaniem. Co by było, gdyby Mieszko nie przyjął chrztu. Jak wyglądałaby Polska w dzisiejszych czasach nadal będąc państwem pogańskim? I odpowiedziała na to pytanie pisząc "Szeptuchę". XXI wiek. W Polsce nadal trwa monarchia piastowska, jest to kraj liczący się na arenie światowej. Gosia, a właściwie Gosława, wychowana w Warszawie, zupełnie nie wierzy w bogów i inne nadprzyrodzone zjawiska. Miasto jest bardzo nowoczesne, więc i wszystkie obchody są tu raczej tradycją niż prawdziwą wiarą. Dziewczyna po studiach medycznych, żeby zostać lekarzem, musi przejść roczną praktykę u szeptuchy. Wyjeżdża do małej wioski w okolicach Łysej Góry, żeby przemęczyć się i wrócić do upragnionego zawodu. Ten rok zmieni jednak wiele jej poglądów i nauczy wierzyć w siły nadprzyrodzone. Gosia jest bardzo irytującą postacią - na początku. To dziewczyna, która zupełnie nie wierzy w sferę duchową, boi się przyrody, co widać jej ciągłą paranoją dotyczącą kleszczy, jest hipochondryczką, a wszystkie wydarzenia próbuje wyjaśnić naukowo. Początkowo. Po przybyciu do Bielin Gosia poznaje ucznia wróża, który robi na niej niesamowite wrażenie. Okazuje się również, że dziewczyna jest wybrana. Tylko ona może wypełnić pewien cel, którego wynik jest ważny zarówno dla bogów jak i ludzi. Od tej chwili dziewczyna powoli zaczyna się zmieniać, niektóre paranoje jej przechodzą, staje się sympatyczną młodą dziewczyną. Styl autorki ma w sobie to "coś", co pozwala mi go odróżnić. Czytając "Szeptuchę" odnajdywałam w niej echo trylogii o Wiktorii Biankowskiej. Może to kwestia języka, może jakieś elementy wspólne bohaterek, coś z pewnością łączy te cykle. "Szeptucha" pisana jest w pierwszej osobie, to Gosia jest tu główną postacią, to razem z nią przeżywamy przygody, poznajemy historię, odkrywamy wierzenia, które do tej pory znała jedynie z lekcji historii. Bohaterka jest bardzo nieufna w stosunku do szeptuchy, która każe nazywać się Babą Jagą. Jej dziwne zabiegi traktuje jak gusła i nie może zrozumieć, jak ludzie mogą się na nie nabrać. Jest jednak obowiązkowa, więc zaciskając zęby wypełnia polecenia, które dostaje od swojej mentorki. Parokrotnie w swoich wyprawach natrafia na Mieszka, tajemniczego ucznia wróża, który nie pozwala o sobie zapomnieć. Zresztą mężczyzna chowa tajemnicę, która skołuje Gosie i każe jeszcze raz przemyśleć swoje podejście do życia. Książka to prawdziwy leksykon stworzeń. Pojawiają się rusałki, utopce, upiry, leszy, płanetnicy i cała masa innych istnień, które znamy z pogańskich wierzeń. Będą i bogowie: Świętowit i Wieles, pan życia i śmierci, światła i ciemności. Od wieków rywalizujący i niezwykle niebezpieczni, bo nigdy nie myślą o ludziach, którzy są dla nich jedynie nic nieznaczącym pyłem. Zderzenie współczesnego świata z dawnymi wierzeniami, a więc i obchodami świąt, jest bardzo ciekawym zabiegiem. Z jednej strony miasta, które niewiele różnią się od tych dobrze nam znanych, a z drugiej małe miasteczka i wsie, gdzie obchodzi się święta na przesilenia, Dziady i wiele podobnych. 


Jeśli lubicie tego typu książki, to "Szeptucha" z pewnością spełni Wasze wymagania. To świetna lektura, która wciąga i nie pozwala się oderwać do ostatniej strony. Poznajcie Polskę za panowania dynastii Piastów, współcześnie. 

szulikmonia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Wyobrażacie sobie Polskę, w której Mieszko I nie przyjął chrztu? Ta książka idealnie przedstawia taką możliwość. Ludzie nadal wierzą w polskich bogów, stare obrzędy i zabobony, no może poza Gosią. Dziewczyna chce zostać lekarzem, lecz zostaje wysłana na roczne praktyki do szeptuchy, czyli ludowej uzdrowicieli. W Bielinach, Gosława musi zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami i uwierzyć w to, czemu zaprzeczała tyle lat. Jeśli jest się ściganym, przez upiory i wąpierze ciężko zaprzeczać faktom, tym bardziej, że bogowie bardzo pragną przeciągnąć Gosie na swoją stronę.

Czytając tę książkę uzmysłowiłam sobie, jak niewiele wiem o polskich legendach i bóstwach. Garściami czerpiemy z hollywoodzkich filmów, bądź greckiej mitologii, a co wiemy o swoim dziedzictwie? Niewiele. ,,Szeptucha" jest w każdym calu oryginalna i to ze względu na jej niepowtarzalność oddałam się lekturze bez reszty. Wszystkie wierzenia i sposoby leczenia, które często Gosia wyśmiewała, były interesujące, lecz to bogowie zrobili na mnie największe wrażenie.

Główna bohaterka jak najbardziej odpowiada moim preferencją. Uwielbiam takie dziewczyny. Sceptyczna z licznymi fobiami, a do tego z niewyparzonym językiem. Niektóre sytuację były przekomiczne, jej konstruktywne oraz sarkastyczne uwagi, bawiły mnie do łez. Jestem wielką zwolenniczko stylu autorki, lecz to humor, którym pałają jej książki sprawia mi największą radość. Czyta się w zastraszającym tempie i już zacieram ręce na myśl o kolejnej książce. Barwnych bohaterów nie brak, więc przygotujcie się na liczne, wybuchowe spotkania.

,,Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat" taka informacja znajduję się na okładce i to głównie ze względu na nią skusiłam się na przeczytanie tej powieści. Co dziwne romansu było tu niewiele i choć to uczucie bardzo mi się podobało to nie tłamsiło ono innych wątków. To, co dostałam znacząco przewyższyło moje oczekiwania i bardzo się z tego powodu cieszę. Widać, że autorka spędziła dużo czasu nad stworzeniem tej historii i jest to widoczne. Dopracowana w każdym calu, ujmuje swoją nieprzewidywalnością i złożonością. Ogromy plus dla pięknych i klimatycznych gór Świętokrzyskich oraz wykorzystanie legend.

Zabawna, wciągająca, umiejąca wzbudzić strach, lecz przede wszystkim niezwykle ciekawa, jednym słowem obłędna. Tak, dla ,,Szeptuchy" można stracić głowę i bez opamiętania się w niej zaczytać. Polecam!
5+/6
katibe Linia koment
Przeczytane:2016-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016 r.,
bibliotekarkaB Linia koment
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Barbarra Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,przeczytane,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szeptucha Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Szeptucha Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Szeptucha Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Szeptucha Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Szeptucha Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów