Opis ksiązki
Kup Teraz

Tarika

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2012-02-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62247-16-5
Liczba stron: 230
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Tarika
Świat Kalwasa nie zna granic. „Tarika” wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością, ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy – świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub anomimowych, nie całkiem jednak przypadkowo spotkanych. Niektórzy z nich – Schulz, Cortázar, Gombrowicz czy dżinista digambari – zasługują na miano szajchów; idąc po ich śladach, autor pyta o naturę czasu, źródła uniesień twórczych, możliwość rozumienia siebie i innych. Tropi przyczyny sporów kulturowych i socjalnych. Napotykając zło, wybucha najszczerszym gniewem, neutralizuje je szyderstwem, rozbraja śmiechem. Jak zwykle – prowokuje.

Autor o książce:
Tarika w języku arabskim oznacza drogę. To mistyczna ścieżka poznania w islamskim sufizmie. Każdy sufi powinien mieć swoją własną drogę, chociaż niektórzy wolą nauczycieli. Ja nauczycieli nie mam i nie chcę mieć. Ta książka jest moją tariką. Gdybym miał ją krótko zdefiniować, powiedziałbym tak: ty idziesz do fryzjera i się strzyżesz, potem ja idę do fryzjera i też się strzygę, a potem się spotykamy i sobie o tym gadamy, pykając z fajeczki. I to jest właśnie tarika. Albo i nie.

Piotr Ibrahim Kalwas, ur. w 1963 r. w Warszawie, pisarz, eseista, podróżnik, autor pięciu książek: „Salam” (2003), „Czas” (2005, nominacja do Nagrody Nike), „Drzwi” (2006), „Rasa mystica” (2008) i „Dom” (2010). Śpiewał w zespole punkowym, wytwarzał biżuterię z modeliny, żył i pracował w Norwegii, pisał scenariusze filmowe. Od 2000 muzułmanin. Od 2008 mieszka głównie w egipskiej Aleksandrii.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Droga człowiecza

Tarika w języku arabskim oznacza drogę bądź ścieżkę. Słowo to było pierwotnie używane w islamie na określenie sposobu postępowania jednostki o mistycznych skłonnościach.

Tarika to również tytuł najnowszej książki Piotra Ibrahima Kalwasa, pozycji zawieszonej pomiędzy przeszłością a przyszłością, pomiędzy jawą a snem, pomiędzy tym, co realne, a wytworami wyobraźni, a także pomiędzy… liter

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
iankark plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
To nie książka, to Księga. Można z niej wybrać jedno-dwa spośród dziesięciu opowiadań i być przeszczęśliwym, czytając. Dowcipna, pełna napięcia,z dystansem do rzeczywistości. Tropiąca absurdy rzeczywistości, ale dostrzegająca piękno świata. Niewielu jest autorów dziś, którzy tak jak Kalwas potrafią pisać o Zachodzie i o zachodzie słońca, o zwykłym deszczu i deszczu - mistycznej łączności Nieba i Ziemi, o polskich truskawkach czy... dziecięcym polowaniu na muchy jako misji. No i jest to prawdziwa uczta dla fanów Gombrowicza, którego Kalwas wielbi, zna na wylot - łącznie z jego słabościami . jak mało kto!
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Na półkach: Przeczytałem,Sprzedam / wymienię,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Tarika Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel
Janina Koźbiel
Okładka - Tarika Akrobaci
Zofia Mossakowska
Okładka - Tarika Winda
Magdalena Knedler
Okładka - Tarika Przystanek Londyn
Jacek Wąsowicz
Okładka - Tarika Jesień w Brukseli
Katarzyna Targosz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów