Okładka książki - Ten słynny kostium

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Edyta Kosik

Bluzka miała zostać wykonana ze szczególnego rodzaju jedwabnej szarmezy. Tkanina była niezrównanie miękka, toteż trzeba było zszyć ją za pomocą czarów i nadziei. Kostium był niewiarygodnie delikatny i dekadencki. Wszystko w nim było luksusowe i zmysłowe – i na tym polegała jego tajemnica. Kopia czy nie, uszycie czegoś takiego było niewyobrażalne. Cudownie niewyobrażalne. Kate wiedziała, jakie zachwyty wzbudzi ten piękny strój, kiedy ubierze go Jackie Kennedy. Pierwsza Dama była ikoną stylu, każda kobieta chciała wyglądać tak jak ona. Kate znała jej ubrania na pamięć. Każda pliska, każdy szew, każda haftka przechodziła przez jej ręce. To ona uszyła legendarny różowy kostium à la Chanel. N.M. Kelby wyrafinowanym literackim ściegiem zszywa ze sobą losy dwóch kobiet – jednej stojącej w świetle reflektorów, drugiej wiecznie ukrytej za kulisami. Ukazuje od podszewki świat tworzącej się amerykańskiej mody, opisując sieć zmagania nowojorskiego butiku ChezNinon z europejską królową mody – Coco Chanel. Efektem jest powieść niczym kreacja hautecouture – olśniewająca, elegancka, ponadczasowa.

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-01-12, Przeczytałem,

Książka niemalże biograficzna, napisana z perspektywy... różowego kostiumu, który miała na sobie Pierwsza Dama podczas zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych w listopadzie 1963 roku.

Nicole Mary Kelby dokonała ciekawego zabiegu, opisując jedno z najważniejszych wydarzeń w amerykańskiej polityce poprzez prześledzenie losów kostiumu. Podczas kampanii wyborczej rodzina Kennedych wydała majątek na kreacje przyszłej żony prezydenta. Były to sukienki, bluzki, kostiumy sprowadzane wprost z Paryża. Jednak wyborcy żądali, by ich prezydentowa ubierała się u amerykańskich projektantów. Problem tkwił w tym, że odpowiednich kreacji po prostu nie było w ich ofercie. Jedynie nowojorski butik Chez Ninon spełniał standardy elegancji, jednak jego właścicielki bezczelnie kopiowały kreacje francuskich projektantów. Latały za Ocean na pokazy mody haute couture, szkicowały, a potem szyły własne wersje dostrzeżonych strojów. Amerykanki kupowały zatem szyte w Stanach najzwyklejsze podróbki francuskich nowości.

Bohaterką powieści jest krawcowa pracująca dla Chez Ninon. Kate żyje szwami, pliskami i ściegami. Zachowuje zdjęcia wykonanych przez siebie strojów. Wie wszystko o każdym centymetrze ciała Pierwszej Damy, bo to ona jest odpowiedzialna za szycie dla niej strojów w taki sposób, by leżały idealnie. Praca szwaczki splata się tu z kolejnymi krokami Żony, mającymi doprowadzić w efekcie do tragicznego w skutkach wydarzenia. Poplamiony prezydencką krwią kostium trafi potem do Archiwum Narodowego w Waszyngtonie jako dowód i wyjątkowy symbol.

Ale zanim do tego dojdzie, pewnego dnia Jacqueline Kennedy (zwana Lady Bird), składa wyjątkowe zamówienie. Widziała w katalogu nowy kostium autorstwa Coco Chanel i chce mieć taki sam, ale nie może go kupić w Paryżu. Musi być amerykański. Składa więc prezydenckie, niemalże utajnione zamówienie w Chez Ninon. Teraz wystarczy, że właścicielki zdobędą odpowiednie zezwolenie francuskiej projektantki na wykorzystanie jej projektu i będą mogły uszyć go same. Problem w tym, że Coco nie chce się zgodzić...

Ten słynny kostium to opowieść o modzie i polityce, o interesach i wzajemnych zależnościach między - wydawać by się mogło - odległymi sprawami. Szycie kostiumu staje się niemalże symbolem stosunków amerykańsko-europejskich. Stany jawią się jako "młodszy brat", który musi prosić starszą siostrę o zgodę na robienie tego, co ona w dorosłym świecie. A jednocześnie brat nie chce przyznać się do tego, że kopiuje dzieło siostry. Ale to przede wszystkim książka o powstawaniu mody, kreowaniu trendów i wprowadzaniu na rynek nowych krojów. Rzecz dla ludzi, którzy lubią takie historie.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - anim
anim
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
książka jest świetna, bardzo ciekawa i niesamowita historia dzięki autorce możemy przenieść się w czasie, zobaczyć zamach na prezydenta z zupełnie innej perspektywy. Bardzo mi się podobała.
Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem, mam na półce,
Jackie Kennedy - kobieta nieskazitelna, Pierwsza Dama, Żona, ikona mody lat 60. i 70. - zawsze w centrum uwagi, w świetle reflektorów. To jednak nie żona JFK została główną bohaterką książki. Jest nią bowiem jedna z szwaczek pracowni krawieckiej Chez Ninon - Kate. Kate przybyła do Stanów z Irlandii, w której pozostawiła dom rodzinny i ukochanego ojca. Szycie jest całym jej życiem, a szycie dla tak wyjątkowej osoby jaką jest żona prezydenta Kennedy'ego to dodatkowy zaszczyt. Całe życie Kate skupia się wokół pracy, która jest nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim ukochaną pasją. Historia Kate i Jackie Kennedy splata się wraz z zamówieniem Białego Domu, na szczególny kostium dla pani prezydentowej - bowiem na idealną, różową kopię zestawu Chanel. Ten "piękny kostium" - jak mówił o nim agent Secret Service, który własnym ciałem osłaniał Jackie w czasie zamachu w listopadzie 1963, towarzyszy nam przez cały utwór. Szczególnie ulubiony kostium Żony, na którym później zastygły krople krwi prezydenta. Ten słynny kostium - to książka, którą czyta się jednym tchem, która pozwala się zamyślić i rozmarzyć. Historia opowiedziana przez panią Nicole Mary Kelby to fikcja literacka, oparta jednak na faktach i z niewymuszoną elegancją ukazująca kulisy "wielkiego świata". Polecam ją wszystkim miłośniczkom rodziny Kennedych, słynnych domów mody, tym które zaczytują się w literaturze kobiecej i tej opisującej życie słynnych kobiet na przestrzeni wieków, a także wszystkim, którzy liczą na lekturę przyjemną, momentami rozczulającą z odrobiną klasy i elegancji.
Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-01-12, Przeczytałem,

Nicole Mary Kelby dokonała ciekawego zabiegu, opisując jedno z najważniejszych wydarzeń w amerykańskiej polityce poprzez prześledzenie losów kostiumu. Podczas kampanii wyborczej rodzina Kennedych wydała majątek na kreacje przyszłej żony prezydenta. Były to sukienki, bluzki, kostiumy sprowadzane wprost z Paryża. Jednak wyborcom nie bardzo się to podobało, żądali by ich prezydentowa ubierała się u amerykańskich projektantów. Problem jednak był w tym, że odpowiednich po prostu nie było. Jedynie nowojorski butik Chez Ninon spełniał standardy elegancji. Problem jednak w tym, że jego właścicielki bezczelnie kopiowały projekty francuskich projektantów. Latały za Ocean na pokazy mody haute couture, szkicowały, a potem szyły własne wersje. Amerykanki kupowały zatem szyte w Stanach najzwyklejsze podróbki francuskich nowości.

Ale zanim do tego dojdzie pewnego dnia Jacqueline Kennedy, zwana Lady Bird, składa wyjątkowe zamówienie. Widziała w jakimś katalogu nowy kostium autorstwa Coco Chanel i chce mieć taki sam. Ale nie może go kupić w Paryżu. Musi być amerykański. Składa więc prezydenckie, niemalże utajnione zamówienie w Chez Ninon. Teraz wystarczy, że właścicielki zdobędą odpowiednie zezwolenie francuskiej projektantki na wykorzystanie jej projektu i będą mogły uszyć go same. Ale Coco nie chce się zgodzić...

„Ten słynny kostium” to opowieść o modzie i polityce, o interesach i wzajemnych zależnościach między wydawać by się mogło odległymi sprawami. Szycie kostiumu staje się niemalże symbolem stosunków amerykańsko-europejskich. Stany jawią się jako młodszy brat, który musi prosić starszą siostrę o zgodę na robienie tego, co ona w dorosłym świecie. A jednocześnie brat nie chce się przyznać, że kopiuje coś od siostry. Ale to może zbyt daleko posunięta interpretacja, bo tak naprawdę jest to książka o powstawaniu mody, kreowaniu trendów i wprowadzaniu na rynek nowych krojów. Rzecz dla ludzi, którzy lubią takie historie.

Ten słynny kostium
N.M. Kelby0