Tonąca dziewczyna

5.5
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2014-01-15
Dodał/a książkę:elibri

"Spektakularne osiągnięcie literackie... arcydzieło".

- Peter Straub

"Jedna z najważniejszych autorek mrocznej prozy".

- The New York Times

"Ostra jak brzytwa, przepiękna i wykonana z idealną precyzją układanki, 'Tonąca dziewczyna' zapiera mi dech w piersi".

- Holly Black, autorka bestsellerowej "Red Glove"

"To arcydzieło. Zasługuje, by przeczytali je nie tylko miłośnicy gatunku - i by czytali je, i czytali".

- Elizabeth Bear, autorka ksiązki "Grail"

India Morgan Phelps - dla przyjaciół Imp - to schizofreniczka. Nie ufa już własnemu umysłowi, albowiem święcie wierzy, że wspomnienia w jakiś sposób ją zdradziły, zmuszając do zakwestionowania własnej tożsamości.

Zmagając się ze swą percepcją rzeczywistości, Imp musi odkryć prawdę na temat spotkania z bezlitosną syreną albo bezradnym wilkiem, który przybył do niej pod postacią dzikiej dziewczyny - albo może z żadną z tych istot, lecz czymś znacznie, znacznie dziwniejszym...

aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,Mam,
"Czy ludzki, nazwijmy go, umysł, może wpływać na ludzkie, nazwijmy je, ciało? Jeśli tak, mamy do czynienia z osobistymi czarami, albo czarami wewnętrznymi." - Charles Fort, "Lo!"

India Morgan Phelps, nazywana przez wszystkich Imp, jest chora na schizofrenię. Tak samo jak jej matka i babka, które popełniły samobójstwo. Dziewczyna stara się odkryć, które z jej wspomnień jest faktem, bo wspomnienia ją zdradziły i nie może do końca im wierzyć. Czy naprawdę spotkała syrenę, albo wilka, który krzyczał dziewczyna w śnieżną noc w Connecticut?

,,Książka ta jest, jaka jest,
co oznacza, że może nie być książką,
której się spodziewacie"

- tymi słowami autorka rozpoczyna swoją powieść i myślę, że bardzo trafnie określają one "Tonącą dziewczynę".

Jest to powieść ponura i szokująca, nie da się jej czytać jak zwykłej książki. Ja musiałam ją czytać w absolutnej ciszy, dlatego dojście do ostatniej strony trochę mi to zajęło, gdyż czytałam odrobinę, głównie w nocy.
Autorce doskonale udało się opisać, co dzieje się w głowie schizofreniczki - i ani na moment nie da się o chorobie bohaterki zapomnieć. Jej pamiętnik, bo to właśnie pamiętnik czytamy, momentami jest nawet zbyt intymny, czasami przeradzając się w rozmowę dwóch Imp, co rodzi wrażenie, że nasza bohaterka cierpi na rozdwojenie jaźni.
India Morgan Phelps się nam odsłania, a ja czułam fascynację, ciekawość, a czasami nawet i obrzydzenie. Caitlin R. Kiernan udało się wykreować doskonale absurdalny świat!

Znalazłam również w sieci dwa dzieła, o których wspomina India - "Tonącą dziewczynę" i "Fecunda ratis". Ich widok tylko spotęgował wrażenie niezwykłości tej książki.

"Tonąca dziewczyna" nie jest powieścią łatwą, na mnie wywarła niesamowite wrażenie - wszystkim ją polecam.

anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-10-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Simi_48 Linia koment
Calamity_Jean Linia koment
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,X:Uczta wyobraźni,
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,www.owcazksiazka.pl,
bbo Linia koment
jurata Linia koment
Dizzy Linia koment
Przeczytane:2015-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Do zdobycia,Ulubione,