OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Trzecie królestwo

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-01-14
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788378184690
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:elibri

Terry Goodkind swoim świetnie znanym i mającym wielu fanów cyklem ,,Miecz Prawdy" stworzył całkowicie nową jakość w literaturze fantasy. Teraz w doskonałym stylu wraca do tamtego intrygującego świata i jego bohaterów: Richarda Cyphera, Kahlan Amnell, czarodzieja Zedda i innych. Trzecie królestwo to kontynuacja Wróżebnej machiny.

Łaknąca krwi Zaszyta Służka, która uwięziła Kahlan, została zabita przez Richarda. Przedtem jednak zdążyła ich oboje naznaczyć zabijającym powoli dotknięciem śmierci. Biskup Hannis Arc i opat Dreier, zabawiając się proroctwami i czarną magią, wskrzesili straszliwe zło i zburzyli mur, za którym je zamknięto. Uwolnione potwory grasują po świecie, polując na ludzkie dusze. Porwały także dziadka i przyjaciół Richarda, którzy mieli uzdrowić jego i Kahlan. Richard, pozbawiony magicznego daru, mając tylko Miecz Prawdy, własny spryt i niezwykłą towarzyszkę, młodą uzdrowicielkę Samanthę, musi odnaleźć przyjaciół, nim śmiertelna skaza zabije jego i Matkę Spowiedniczkę. Nie wie, że zagraża jej także opat, który pragnie, by w chwili męczeńskiej śmierci wypowiedziała ona ważne proroctwo...

,,Majstersztyk opowieści o hipnotycznej sile oddziaływania".

                                                                          ,,RT Book Reviews"

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ruda_Wiedzma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Choć literaturę fantasy czytam od ładnych kilkunastu lat, to nazwisko Terry'ego Goodkinda pozostawało dla mnie obce. Nie czytałam żadnej jego książki, nawet o nim nie słyszałam. Co więcej, kiedy cofnę się pamięcią do czasów, kiedy większość książek pożyczałam z biblioteki, niż ich kupowałam, to nawet tam nie widziałam żadnej powieści tego autora...
Cóż, było - minęło i kiedy nadarzyła się okazja do lektury najnowszej powieści Goodkinda, zatytułowanej Trzecie królestwo, z chęcią z niej skorzystałam. I, będę szczera, żałuję, że nastąpiło to dopiero teraz.

Fabuła Trzeciego królestwa rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach przedstawionych w poprzednim tomie, tj. Wróżebnej maszynie. Richard zabił Zaszytą Służkę i tym samym uratował Kahlan. Jednakże w wyniku tego starcia oboje ucierpieli, bowiem krzyk Jit pozostawił na duszach małżonków skazę śmierci, którą usunąć można jedynie w Pałacu Ludu, w Ogrodzie Życie, gdzie znajduje się pole ograniczające. Przybyli na ratunek Richardowi i Kahla, ich przyjaciele, decydują się jak najszybciej udać się do Pałacu.
Jednakże w drodze przez Mroczne Ziemie, konwój zostaje napadnięty przez nieznanych napastników. Niedługo po tym na miejscu pojawia się grupa ludzi z pobliskiej osady o nazwie Stroyza. Jedynymi ocalałymi okazują się przykryci płachtą na wozie małżonkowie, zaś wszędzie wokół widać ślady stoczonej walki. Los ich przyjaciół pozostaje nieznany.
Czas płynie, a skaza śmierci tkwiąca w Richardzie i Kahlan, przybiera na sile. Lord Rahl decyduje się wyruszyć na poszukiwania zaginionych towarzyszy, bowiem tylko oni są w stanie uleczyć jego i Matkę Spowiedniczkę.
Okazuje się, że przyjdzie mu stawić czoła przeciwnikowi o wiele straszniejszemu i potężniejszemu niż dotychczas, i to w momencie, kiedy jego dar przestał działać...

Zaszyta Służka nie żyła, toteż uznał, że walka się skończyła. Okazuje się zaś, że dopiero się zaczęła. Działo się coś jeszcze. Coś, czego nie pojmował.

Muszę przyznać, że moja nieznajomość poprzednich tomów serii Miecz Prawdy - a nawet samej powieści Wróżebna maszyna, której bezpośrednią kontynuacją jest Trzecie królestwo - utrudniała mi lekturę najnowszej powieści Goodkinda. Obawiałam się, że pozostaje tak aż do momentu zakończenia przeze mnie czytania, że rzuciłam się na zbyt głęboką wodę, ze względu na to, że nie znałam opowiadanej przez pisarza historii od samego początku.
Moje obawy okazały się nie do końca pokrywać z prawdą, bowiem zagłębiając się w kolejne rozdziały, dowiadywałam się o wydarzeniach wcześniejszych, a co ciekawsze, autor opisał je w tak naturalny sposób, że nie odczuwałam z jego strony jakiegoś przymusu. Historia była ciągła, zaś wspomniane retrospekcje w harmonijny sposób się z nią komponowały.
Nie wiem jak sprawa wyglądała w przypadku innych powieści z serii Miecz Prawdy, ale dzięki temu, co przeczytałam, mogę ze spokojnym sumieniem powiedzieć czytelnikom, którzy chcieliby poznać prozę Terry'ego Goodkinda tak jak ja, tj. od lektury Trzeciego królestwa, żeby niczego się nie obawiały i sięgały po tą powieść, bowiem bardzo szybko wszystkie elementy zaczną układać się na swoje miejsce.

Choć akcja od początku powieści jest dynamiczna, scen walk dużo, przez co trup ściele się gęsto, to praktycznie przez ponad połowę powieści, czytelnik zmuszony jest zadawać sobie pytanie czym jest tytułowe trzecie królestwo. Być może osoby obeznane z prozą autora samodzielnie wpadną na rozwiązanie tej zagadki, bo mi się to nie udało.
Na dobrą sprawę pierwsza połowa Trzeciego królestwa stanowi opis rozmyślań Richarda nad zastałą sytuacją oraz ewentualnymi możliwościami jej rozwiązania oraz wspomniane już sceny walki, głównie z hordami półludzi i... żywych trupów. Jednakże w żadnym wypadku zabieg ten nie nudzi, a wręcz przeciwnie, nadaje powieści dodatkowej głębi.
Przełomową chwilą okazuje się rozmowa z córką czarodziejki ze Stroyzy, Samanthą, która prowadzi lorda Rahla do tajemnej komnaty, która od początków istnienia miasta była w posiadaniu czarodziei. To właśnie tam Richard dowiaduje się czym jest rzeczone trzecie królestwo oraz w starożytnych tekstach wyczytuje o istnieniu kolejnej przepowiedni wiążącej go ze wspomnianym królestwem. Od tego momentu akcja gwałtownie przyspiesza i trzyma w napięciu do samego zakończenia książki, które zapowiada kolejny, równie interesujący tom serii.

Zło stale się odradza i próbuje zniszczyć dobro i pokój, jakie nastały, cały wypracowany dobrobyt. Przypuszczał, że od początków ludzkości zawsze się trafiali i będą trafiać tacy, którzy uważają, że wizja ich ,,lepszego świata" wymaga wymordowania wszystkich stojących im na drodze.

Piętnasty tom Miecza Prawdy to powieść wielowątkowa i niezwykle wciągająca. Wielopłaszczyznowość historii wyczuć można już praktycznie od pierwszych stron powieści, zaś odczucie to nasila się w momentach, gdy wspominane są wydarzenia z poprzednich tomów, takie jak straszliwa i wyniszczająca wojna między Starym a Nowym Światem, która okazuje się mieć w Trzecim królestwie niezwykle istotne znaczenie.
Ponadto powieść cechuje wartka akcja, pełna szeregu zwrotów akcji, z ciekawie skonstruowanymi postaciami, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowymi, doskonale wyważonymi i harmonijnymi. Choć ze względu na to, że nie miałam wcześniej styczności z serią Miecza Prawdy i nie znałam Zedda, Nicci, Cary czy Bena, bowiem głównymi bohaterami w recenzowanej powieści są Richard i Kahlan, to w trakcie lektury odczułam bliskie relacje wiążące te postacie. Ponadto ich sylwetki wydają się - przynajmniej z mojego punktu widzenia - przesuwać z pierwszego na drugi plan, w zależności od przedstawianej historii... Mogę się mylić, to oczywiste, ze względu na moją niewiedzę, lecz muszę przyznać, że jest to jeden z powodów, który sprawia, że z wielką chęcią sięgnę zarówno po kolejny tom Miecza Prawdy, jak i z przyjemnością zapoznam się z początkiem tego cyklu. Bo widzę, że naprawdę warto.

http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/02/terry-goodkind-trzecie-krolestwo.html
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014,Mam,
Glonek Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mayene Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Trzecie królestwo Wyznania łgarza
Philip K. Dick
Okładka - Trzecie królestwo Na terenie Miltona Lumky'ego
Philip K. Dick
Okładka - Trzecie królestwo Możemy cię zbudować
Philip K. Dick
Okładka - Trzecie królestwo Labirynt śmierci
Philip K. Dick
Okładka - Trzecie królestwo Druciarz Galaktyki
Philip K. Dick
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów