Uciekinier

4.7
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010-01-01
Dodał/a książkę:dona
Rok 2025. Gra "Uciekinier" jest uwielbianym przez wszystkich wielkim show telewizyjnym. Główna nagroda - niezwykle kusząca – to okrągły miliard dolarów. Uczestnik zdobędzie ją, o ile wcześniej nie dopadną i nie zabiją go łowcy. Transmitowany na żywo pościg angażuje całą Amerykę, co znacznie utrudnia ściganemu ucieczkę. W końcu jednak scenariusz gry ulega zmianie – ofiara staje się katem, a ścigający nie są tak pewni swego. „Zwierzynie” udaje się przechytrzyć „myśliwych”... Zdesperowany Ben Richards, by zdobyć pieniądze na lekarstwa dla 18-miesięcznej córeczki, zgłasza się do udziału w grze Free-Vee. Po przejściu licznych badań pod kątem wytrzymałości ciała i psychiki bohater zostaje skierowany do Windy nr 6, co oznacza przydział do Uciekiniera. Zarówno stawka jak i nagroda są tu bardzo wysokie. Sukces oznacza życie w luksusie, porażka – śmierć. Dotychczas tylko kilku śmiałkom udało się wygrać, a w ciągu ostatnich sześciu lat żaden z uczestników gry nie przeżył. Dopiero determinacja Bena odwróci bieg wydarzeń. Stepehn King napisał Uciekiniera we wczesnym etapie swojej pisarskiej kariery (dokładnie w 1982 r., pod pseudonimem Richard Bachman), tuż po wydaniu takich hitów jak Carrie i Lśnienie. Książka wyróżnia się w dorobku Mistrza, jest melanżem thrillera i powieści z gatunku science-fiction. Bez trudu można odczytać złośliwy komentarz autora do zjawisk społecznych, zachodzących pod wpływem wszechobecnych mediów. Fikcyjne, telewizyjne gry Free-Vee opanowały społeczeństwo do tego stopnia, iż ludzie poświęcają swe życie, by wziąć w nich udział, widzowie natomiast nie odrywają się od ekranów i aktywnie uczestniczą w utrudnianiu zawodnikom osiągnięcia celu. lubimyczytac.pl
kocik83 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Stephen King,
Rewelacyjna,wciągająca książka którą czyta się z zapartym tchem.Opowiada o brutalnej przyszłości w której życie ludzkie niewiele jest warte.Ludzie są podzieleni na bogatych i biednych.Jedną z nielicznych rozrywek są programy telewizyjne w których stawką jest ludzkie życie.To właśnie główny bohater bierze udział w jednym z takich programów aby zdobyć pieniądze na leczenie chorej córeczki.Stawką jest jego życie,od teraz będzie uciekał, ścigany żądnych jego śmierci łowców a wszystko to na oczach telewidzów.Czy uda mu się wyjść z tego cało? O tym przekonacie się czytając tę powieść.Zdecydowanie polecam.
losar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiazki 2016,
Ameryka 2025rok.i gra o życie. Jak do tej pory nikomu się to nie udało, ale Ben Richardson podejmuje wyzwanie by zdobyc pieniadze na uratowani jego malej córeczki Cathy. Niestety przegrana oznacza śmierć.
Mexter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa
romantic-soul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Po "Uciekiniera" sięgnęłam, ponieważ zachęcił mnie opis na okładce. Zamieszczone tam krótkie streszczenie skojarzyło mi się z książką "W pierścieniu ognia". Akcja dzieje się w przyszłości, główny bohater próbuje zdobyć pieniądze dla rodziny, jednocześnie walcząc o życie i próbując wygrać walkę z systemem. Przez te podobieństwa patrzyłam na powieść Kinga przez pryzmat książki S.Collins. I być może "Uciekinier" mnie nie zachwycił, ponieważ porównywałam go do świetnej, moim zdaniem, fabuły "W pierścieniu ognia". U Kinga brakuje mi trochę futurystycznego spojrzenia na świat,opisów wymyślnych sprzętów i wynalazków, jakie zaznaczałyby różnice między klasami społecznymi, które zresztą również mogłyby być nieco bardziej przybliżone. Liczyłam także na interakcję bohatera, Bena Richardsa, z innymi uczestnikami gry, tymczasem pojawiło się o nich zaledwie kilka zdań. Niestety, jest to jedna ze słabszych książek Kinga, spośród tych, które czytałam.
Shatti plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,