OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2003-04-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7391-064-6
Dodał/a książkę:Aramina

Przez całe swe życie Malika Ufkir była więźniem. Najstarsza córka generała Ufkira miała pięć lat, kiedy została adoptowana przez władcę Maroka Muhammada V i odtąd wychowywała się w pałacu królewskim w Rabacie. Przed oczyma figlarnej i przestraszonej księżniczki defilowali dworzanie, niewolnicy i konkubiny. Kiedy dumna potomkini Berberów opuszczała pałac, otaczało ją powszechne zainteresowanie. Próba zamachu stanu przeciwko Hasanowi II, podjęta 16 sierpnia 1972, zmieniła jej los. Dla generała Ufkira oznaczała śmierć, dla jego żony Fatimy i ich sześciorga dzieci, z których najmłodsze nie miało jeszcze trzech lat - więzienie. W pustynnych kazamatach, w celach zamieszkanych przez skorpiony, Malika wychowywała swych braci i siostry, ratując ich od śmierci. W nieludzkich warunkach spędzili piętnaście lat, zanim udało im się uciec. Malika, współczesna Szeherezada, nie zapomniała niczego: lęku w samotne noce, głodu i pragnienia, frustracji kobiety pozbawionej miłości, ale też pogody ducha rodziny, którą chciano skazać na najgorszą z kar - zapomnienie. W książce, którą czyta się niczym baśń z tysiąca i jednej nocy, Malika staje się wreszcie kobietą wolną.

Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Okładka - Uwięziona Nazywam się Cukinia
Gilles Paris
Okładka - Uwięziona Wzgórze psów
Jakub Żulczyk
Okładka - Uwięziona Neandertalczyk
John Darnton
Okładka - Uwięziona Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści. Audiobook
Dębski Łukasz, Gretkowska Manuela, Chutnik Sylwia, Miłoszewski Zygmunt, Kofta Krystyna, Kuczok Wojciech, Plebanek Grażyna, Dukaj Jacek, Twardoch Szczepan, Tulli Magdalena
Okładka - Uwięziona Wątpliwości Salaiego
Rita Monaldi, Francesco Sorti