Opis ksiązki
Kup Teraz

Wielka księga portretów zwierząt

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Tako
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788362737307
Liczba stron: 44
Dodał/a książkę:elibri

W muzeum, galerii sztuki i na kartach książek oglądamy królów, królowe, rycerzy, hrabiów, wdowy, skąpców, kupców, artystów, pisarzy i zwykłych ludzi. Patrzą na nas z portretów namalowanych przez mniej lub bardziej znanych artystów. Obserwują nas, czasami uśmiechają się do nas, skorzy do pozostania na zawsze w pamięci potomnych.

Tymczasem jeśli chodzi o zwierzęta, uważa się, że żadne ich portrety nie istnieją. Nic bardziej mylnego. Książka ta powstała właśnie po to, by obalić to błędne przekonanie, rozwiać wszelkie wątpliwości co do wartości tych dzieł i tym samym dać świadectwo szczególnemu zainteresowaniu, jakim darzono zwierzęta w różnych krajach i epokach.

***

Postaci zwierząt przedstawione w miejsce ,,bohaterów" wielkich obrazów europejskich malarzy (m.in. Van Eycka, Durera, Leonarda da Vinci, Tycjana, Vermeera van Delft, Rembrandta czy Davida) początkowo intrygują i szokują, potem przywołują pytanie o pierwowzory. W tym momencie artysta wprowadzając niby-naukowe komentarze zaczyna prowadzić ,,grę" z odbiorcą, odwołując się do jego pamięci i spostrzegawczości.

Jerzy Malinowski

***

Jest to podróż po wyjątkowej galerii sztuki wizualnej, o której istnieniu z ironiczną powagą autor zapewnia, a która zawiera wizerunki wyjątkowych postaci (żeby nie powiedzieć osobistości): flaminga, pingwina, łasiczki, krowy, żaby, owcy, nosorożca, pelikana, orangutana i wielu innych ,,włożonych" w konwencję klasycznych arcydzieł malarstwa ery nowożytnej (w znakomitej większości flamandzkiego i włoskiego). Użyte portrety są kulturowymi ikonami malarstwa olejnego, przez co również kamieniami milowymi kultury Zachodu dawnych

epok. Svjetlan Junaković uwspółcześnił je dla dzisiejszych odbiorców, zamieniając w skrótowy, niczym mms, ale bogaty artystycznie, przekaz kultury i sztuki. Wszystko to wydaje się niezwykle dostojne, zwierzęta -- dotąd traktowane symbolicznie i przedmiotowo -- stają się nobilitowane, stają się portretowanymi arystokratami.

Małgorzata Cackowska

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zoooosia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,Mam,
Ta książka jest bardziej do oglądania, niż do czytania, bo to jest album z obrazami. Ale takimi niezwykłymi, bo namalowane są na nich zwierzęta. Mama mi pokazywała w internecie, że tak naprawdę to kiedyś na tych obrazach byli ludzie, a teraz dla zabawy są zwierzęta. Najzabawniejsza dla mnie była łasiczka z łasiczką, zamiast damy z łasiczką.
morgit plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Genialna, absolutnie genialna książka wprowadzająca dzieci w świat sztuki! Z jakże przewrotnym pomysłem - oto wielkie portrety europejskiego malarstwa zostały nieco... odmienione - w miejsce portretowanych pojawiają się bowiem zwierzęta. Ale jak! Mistrzowsko! Jest tu więc Van Eyck, Durer, Leonard da Vinci, Tycjan, Vermeer van Delft czy Rembrandt - tyle, że zamiast portretowanych ludzi jest łasiczka, owca, maciora czy stado żab.
Z ogromną przyjemnością zagłębiłam się z córką w tę książkę. A jeszcze większą radość dało nam później tropienie pierwowzorów tych obrazów.
Aha - na stronie wydawcy doczytałam, że książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. No, to się widzi! Oby więcej takich inicjatyw!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wielka księga portretów zwierząt Nie trzeba słów
Quintero Armando, Somá Marco
Okładka - Wielka księga portretów zwierząt Antonino ze snu w sen
Arjona Juan
Okładka - Wielka księga portretów zwierząt Antonino tam i z powrotem
Arjona Juan
Okładka - Wielka księga portretów zwierząt Pracujące pojazdy Hej, ho!
Miura Taro
Okładka - Wielka księga portretów zwierząt Kukuryk
tekst: Marisa Núñez ilustracje: Helga Bansch przekład: Beata Haniec
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów