Wielkie Jeziora Mazurskie. Miniprzewodnik

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Dodał/a książkę:helion

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Wielkie Jeziora Mazurskie - kompleks Mamr

Północna część Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Najbardziej znaną jego część stanowią powiaty giżycki i węgorzewski z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej popularnymi Mamrami i Niegocinem. Kompleks Mamr, na który składają się połączone ze sobą zbiorniki wodne: Kisajno, Dargin, Dobskie, Kirsajty, Mamry północne i Święcajty, to drugi pod względem powierzchni akwen w Polsce. Ale nie sama woda przyciąga tu turystów. Bogactwo lasów, mnóstwo szlaków rowerowych i pieszych, małe wioski, często z piękną, typowo pruską architekturą sakralną... Region Wielkich Jezior Mazurskich przez cały rok tętni życiem.

Niemiecka i polska
Do XVI w. dzieje krainy odzwierciedlały historię Warmii i Mazur - przed XIII stuleciem tereny te zajmowały pogańskie plemiona pruskie, które po podbiciu przez Krzyżaków zupełnie się zasymilowały. Po sekularyzacji zakonu i wejściu obszaru w skład państwa pruskiego, będącego lennem Rzeczypospolitej, zaczęli tu masowo napływać osadnicy z terenów północnego Mazowsza. Polonizowali się także miejscowi chłopi, a nawet szlachta. Na przełomie XVIII i XIX w. ludność polskojęzyczna stanowiła już blisko 75% ogółu.
Po ostatnim rozbiorze nastąpił jednak odwrót od polskości. Duże znaczenie miała tu odmienność religijna mieszkańców Mazur, którzy prawie w całości byli ewangelikami. Centrum życia religijnego stanowiła więc nie Warszawa czy Gniezno, a Berlin. W XX w. Polakami czuła się tylko garstka osadników, ok. 5%. Koło historii sprawiło, że w 1945 r. Mazury weszły do Polski, a ludność niemiecką wysiedlono.