Opis ksiązki
Kup Teraz

Wstyd

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-15
Kategoria: Inne
ISBN: 9788378184782
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:elibri

,,Wstyd" to ostra satyra na dyktaturę pakistańską. Jednak powieść ma także wymiar uniwersalny. Malcolm Bradbury pisał o niej w ,,Guardianie", że oprócz realiów Pakistanu Rushdie opisuje zrodzony z przemocy i składający się na współczesną historię wstyd oraz jego brak. Objawienie i mrok zapomnienia, sprawy honoru, kryzys życia erotycznego i otwarta przemoc w życiu publicznym stwarzają tu niezwykły nastrój... Rushdie pokazuje, z jaką fantazją trzeba teraz pisać o historii, jeżeli chcemy ją zgłębiać, a może nawet ocalić, i udowadnia, że jest niezrównanym gawędziarzem i wyczulonym na kwestie społeczne i polityczne obserwatorem. Jak zawsze u niego, powieść tę zaludniają niezwykli bohaterowie, którym zdarzają się w życiu rzeczy nieprawdopodobne.

Książka ta była nominowana do Booker Prize i otrzymała Prix du Meilleur Livre Etranger.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w 1974 roku powieścią ,,Grimus". Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku ,,Dzieci północy", które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się ,,Szatańskie wersety" - jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Spośród utworów Rushdiego REBIS wydał następujące powieści: ,,Grimus", ,,Dzieci północy" - na podstawie których Deepa Mehta nakręciła film wg scenariusza samego autora - ,,Ostatnie westchnienie Maura", ,,Wstyd", ,,Ziemia pod jej stopami", ,,Furia", ,,Śalimar klaun", ,,Czarodziejka z Florencji", ,,Harun i Morze Opowieści", ,,Luka i Ogień Życia", zbiór opowiadań ,,Wschód, Zachód" oraz zbiór esejów i tekstów krytycznych ,,Ojczyzny wyobrażone".

Wspomnienia pisarza z okresu obowiązywania fatwy - zatytułowane ,,Joseph Anton. Autobiografia" - REBIS wydał w 2012 roku, w dniu światowej premiery książki.

Po dwudziestu latach od pierwszej polskiej edycji REBIS opublikował nowy polski przekład ,,Szatańskich wersetów".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów