Opis ksiązki
Kup Teraz

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2013-06-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62122-34-9
Liczba stron: 500
Dodał/a książkę:czytam
„Wszystkie drogi prowadzą do Mekki” to egzotyczny kryminał a zarazem powieść – przewodnik opowiadająca o współczesnym świętym mieście, szukającym swojej tożsamości między szklanymi wieżowcami i dawnymi świątyniami. Raja Alem - jako pierwsza kobieta w historii - została za nią nagrodzona arabskim Bookerem.

Mekka, dwumilionowe miasto w Arabii Saudyjskiej przyciągające pielgrzymów z całego świata. W szczelinie między domami zostają odnalezione zwłoki nagiej, młodej kobiety. Z obawy przed skandalem żadna miejscowa rodzina nie identyfikuje zmarłej. Komisarz Nasir al-Kahtani musi ustalić tożsamość zabitej i odnaleźć jej mordercę. Odkrywa, że w ostatnim czasie w okolicy zniknęły dwie młode kobiety: Azza i Aisza. Która z nich została zamordowana?

Raja Alem, snując kryminalna intrygę, wprowadza czytelnika w samo serce miasta, do którego wstęp mają tylko wyznawcy islamu. Jej książka to spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronika wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podroż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice.

Świat powieści to mikstura historii i dnia teraźniejszego, realności i fantazji. Postacie z krwi i kości mieszają się z wytworami snów. Wyjątkowy styl książki utożsamia narrator – Wielogłowy - duch dzielnicy Abu Alroos, w której koncentrują się wszystkie postaci i wydarzenia kryminalnej opowieści. „Ta powieść to elegia. Napisałam ją ze smutku i rozpaczy nad zmianami, którymi ulega moje miasto” – mówi autorka.

Raja Alem urodziła się w 1970 roku w Mekce. Nosi tytuł „przewodnika duchowego pielgrzymów”, który w jej rodzinie przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jest autorką dziesięciu książek, pięciu sztuk teatralnych i utworów dla dzieci oraz zdobywczynią licznych nagród, w tym prestiżowej International Prize for Arabic Fiction (tzw. arabski Booker) za powieść „Wszystkie drogi prowadzą do Mekki”. Mieszka na zmianę w Paryżu i w saudyjskiej Dżuddzie. Studiowała literaturę angielską. „Jej pozycja we współczesnej literaturze arabskiej jest podobna do pozycji Nabokowa w naszej. Łączy ich styl: mistrzowski, erudycyjny, dowcipny i jednocześnie - w jakiś sposób - niebezpieczny” – mówi jej angielski tłumacz, Tom McDonough.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów