Opis ksiązki
Kup Teraz

Wszystkie życia Heleny P.

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2013-07-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62405-29-9
Liczba stron: 298
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Wszystkie życia Heleny P.

Opowieść inspirowana jest losami polskiej aktorki, którą, jak to się mawia „przerosła kariera”. Helena (imię zmienione) zaczęła wstępować przed kamerą jako młoda dziewczyna, był czas, gdy żaden kinowy hit nie mógł się bez niej obejść.

Kiedy wyszła za mąż za kolegę z planu, aktora i reżysera, zaczęła się jej droga w dół. Toksyczne małżeństwo, stres, ciężar popularności sprawiły, że zaczęła uciekać w alkohol. I... uciekła bardzo skutecznie.

Po latach życia wśród kloszardów zaświtała szansa wyrwania się z tego zaklętego kręgu, lecz gdy wszystko zaczęło się układać, zachorowała na raka i po krótkiej, acz nierównej walce zmarła.

Tak wyglądały losy aktorki, tak też wyglądają w mojej powieści, ale tu historia Heleny przeplata się z fikcją, elementami thrillera, a nawet kryminału. Wbrew pozorom książka nie jest ponura, są w niej momenty zabawne, jest też miejsce za zadumę i refleksję.

Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Obyczajowe,

Na ludzkie życie składa się szereg mniej lub bardziej niesamowitych zdarzeń. Można o nich mówić z patosem i wymalowaną na twarzy powagą, można także okrasić je szczyptą humoru i dzięki temu opisywać z lekkością i ze zdrowym do nich dystansem. Ten drugi sposób opisywania świata stosuje w swoich pełnych błyskotliwych żartów powieściach Danuta Noszczyńska. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki autorki, we wciągających i zaskakujących Wszystkich życiach Heleny P

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Wszystkie życia Heleny P. to historia opierająca się na losach słynnej aktorki, którą przerasta życie gwiazdy i która popada w alkoholizm, ląduje na ulicy jako osoba bezdomna, a na końcu przegrywa walkę z chorobą.
To jedna wersja podana do opinii publicznej, mamy również drugą, w której aktorka żyje, występuje na scenie jako zadbana i w świetnej formie kobieta a my poznajemy jej tragiczne losy z jej własnej opowieści.
Oczywiście jak w większości opowieści pani Noszczyńskiej mamy tutaj dużą dawkę fikcji, ale fikcji przedstawionej w taki sposób aby czytelnik dał się jej ponieść, jest przeplatana z realnością, aby trudno było oddzielić te dwa światy.
Osobiście najbardziej podobał mi się opis bezdomności, pozwolił mi głębiej zastanowić się nad tym problemem, zobaczyć go z innej strony dlatego przytoczę cytat, który obrazuje również moje odczucia:
"Upaść może w zasadzie każdy, bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy osiągnięcia zawodowe i prywatne. To tylko kwestia paru sprzyjających zbiegów okoliczności. Bo nikt nie zagląda do kieliszka z zamiarem stoczenia się w przepaść. Jednego to dopada przy okazji obowiązków zawodowych, inny próbuje topić smutki, jeszcze inny oswoić lęk czy ukoić samotność(...)w tym miejscu znajdzie się parę krytycznych głosów twierdzących, że oto staję w obronie pijaństwa i pijaków. Nie, absolutnie! Ale rozumiem jedno, i drugie, bo jeszcze do niedawna sama nie miałam krztyny wyrozumienia dla brudnych, chwiejących się na nogach lumpów, plączących się w większych skupiskach ludzkich i żebrzących o parę groszy. Dziś gdy miałam możliwość spojrzenia na problem niejako "od środka", wiedziałam, że za każdym takim przypadkiem stoi ogromna ludzka tragedia. Naprawdę. Alkoholizm zaś to sprawa wtórna."
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KaMax Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Obyczajowe,
break
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów