Okładka książki - Wybieraj wystarczająco dobrze

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: elibri

Przeprowadziliśmy się z piekła do piekła, choć wydawało nam się przez chwilę, że jesteśmy w raju. Z epoki niedostatku trafiliśmy do świata nadmiaru. Jak w nim żyć, żeby nie zwariować?

Agnieszka Jucewicz, współautorka bestsellerowych książek ,,Żyj wystarczająco dobrze" i ,,Kochaj wystarczająco dobrze" wraz ze swoimi rozmówcami pomagają nam przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe nam nieustannie wybierać. Wychowanie, związki, praca, polityka, zdrowie, seks, codzienne zakupy - w każdej z tych dziedzin musimy rozpatrywać dziesiątki możliwości, z których każda wydaje się optymalna i każda opatrzona jest równie skutecznym komunikatem reklamowym. Jednak nie musimy poddawać się temu terrorowi, który tak naprawdę coraz mniej ma wspólnego z wolnością wyboru. Jeśli chcemy świadomie wybierać, musimy uwolnić się spod wpływu namolnego marketingu, uzależniającej reklamy, stereotypowego myślenia o karierze i życiowym sukcesie. Jak? Wystarczająco dobrze.

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-04-19, Przeczytałem,

Najpierw, wraz z Grzegorzem Sroczyńskim, Agnieszka Jucewicz wypytywała polskich specjalistów z dziedziny psychologii o receptę na wystarczająco dobre życie. Później przyszła pora na rozmowy o związkach i miłości (Kochaj wystarczająco dobrze). Teraz, już w pojedynkę, podejmuje trudny temat dokonywania wyborów.

Bez dłuższej zwłoki podjęłam decyzję (!), że muszę przeczytać kolejną książkę autorki i tego wyboru czytelniczego na pewno nie będę żałować. Dla tych, którzy znają schemat, na jakim autorka oparła swoje wywiady z psychologami, struktura książki nie będzie zaskoczeniem. Autorka dokładnie drąży każdy z poruszanych tematów, czasem uciekając się nawet do małych podstępów, by uzyskać jeszcze ciekawsze wyjaśnienia ludzkich zachowań.

Agnieszka Jucewicz rozmawia z psychologami o tym, jak godzić się niełatwymi decyzjami, jak zrywać toksyczne przyjaźnie, wybierać rozsądnie, bezpiecznie i zdrowo. Po raz kolejny pojawia się temat doświadczeń z dzieciństwa i najważniejszych w życiu każdego człowieka relacji - z rodzicami, które odpowiadają za skłonność do podejmowania określonych decyzji. Specjaliści na przykładach z terapii czy popkultury opowiadają o zrywaniu ze złymi nawykami, z decydowaniem impulsywnym, nieprzemyślanym, a więc często - bardzo szkodliwym. Jeden wniosek nasuwa się co parę stron - każdy powinien analizować własne wybory w szerszym kontekście całego dotychczasowego i przyszłego życia.

Wystarczająco dobra trylogia jest świetną serią dla ciekawych tajemnic i zakamarków ludzkiej psychiki. Najnowszy w serii tytuł (podobnie jak wcześniejsze) to żaden pseudoporadnik, jakich sporo jest na naszym rynku książki. Próżno szukać tu gotowych recept na wyleczenie choroby zwanej nabieraniem mądrości przez doświadczenie. Sami musimy dotrzeć do tego, jak rozsądnie wybierać w życiu. Książka Agnieszki Jucewicz odsłania jedynie zależności między powodami, które kierują ludźmi u progu zmian a konsekwencjami ich wyborów. Dobrze jest poznać i zrozumieć czynniki wpływające na nasze zdolności decydowania zarówno o rzeczach błahych, jak i o tych najważniejszych. Wybieraj wystarczająco dobrze to niezwykle mądra i ciekawa lektura.

Autorka bloguje na book-loaf.blogspot.com

Link do recenzji
Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-04-19, Przeczytałem,

Najpierw, wraz z Grzegorzem Sroczyńskim, Agnieszka Jucewicz wypytywała polskich specjalistów z dziedziny psychologii o receptę na wystarczająco dobre życie. Później przyszła pora na rozmowy o związkach i miłości ("Kochaj wystarczająco dobrze"). Teraz, już w pojedynkę, podejmuje trudny temat dokonywania wyborów.

Bez dłuższej zwłoki podjęłam decyzję (!), że muszę przeczytać tę książkę i tego wyboru czytelniczego na pewno nie będę żałować. Ponieważ znam już trochę schemat, na jakim autorka oparła swoje wywiady z psychologami, struktura książki nie była dla mnie zaskoczeniem. Należę do ludzi, którzy czasem przesadnie analizują świat i zależności między ludzkimi zachowaniami - stąd moje pozytywne przyjęcie tej iście detektywistycznej metody wypytywania mądrych głów. Autorka dokładnie drąży każdy z poruszanych tematów, czasem uciekając się nawet do małych podstępów, by uzyskać jeszcze ciekawsze wytłumaczenia ludzkich zachowań.

Agnieszka Jucewicz  rozmawia z psychologami o tym, jak godzić się niełatwymi decyzjami, jak zrywać toksyczne przyjaźnie, wybierać rozsądnie, bezpiecznie i zdrowo. Po raz kolejny pojawia się temat doświadczeń z dzieciństwa, i najważniejszych w życiu każdego człowieka relacji  - z rodzicami (lub braku takowych), które odpowiadają za skłonność do podejmowania określonych decyzji. Specjaliści na przykładach z terapii czy popkultury opowiadają o zrywaniu ze złymi nawykami, z decydowaniem impulsywnym, nieprzemyślanym, a więc często bardzo szkodliwym. Jeden wniosek nasuwa się co parę stron - każdy powinien analizować własne wybory w szerszym kontekście całego dotychczasowego i przyszłego życia.

Wystarczająco dobre trio jest świetną serią dla ciekawych tajemnic i zakamarków ludzkiej psychiki. Najnowszy w serii tytuł (podobnie jak wcześniejsze) to żaden pseudoporadnik, jakich sporo jest na naszym rynku książki; próżno szukać tu gotowych recept na wyleczenie choroby zwanej nabieraniem mądrości przez doświadczenie. Sami musimy dotrzeć do tego, jak rozsądnie wybierać w życiu. Książka Agnieszki Jucewicz odsłania jedynie zależności między powodami, które kierują ludźmi u progu zmian, a konsekwencjami ich wyborów. Dobrze jest poznać i zrozumieć czynniki wpływające na nasze zdolności decydowania zarówno o rzeczach błahych, jak i o tych najważniejszych. "Wybieraj wystarczająco dobrze" to niezwykle mądra i ciekawa lektura.

book-loaf.blogspot.com

Wybieraj wystarczająco dobrze