Wystarczy, że jesteś

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010-05-13
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Wystarczy, że jesteś

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy o wielkim, wyjątkowym uczuciu oraz księciu, zbyt doskonałym, by mógł być prawdziwy. Idealny chłopak rodzi się w wyobraźni dziewczyny i żyje w świecie wirtualnym, w prowadzonym przez nią blogu.

Czy rzeczywistość może się upodobnić do marzeń?

Najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i bycia kochanym, pierwszych rozczarowaniach oraz trudnej drodze do zrozumienia, co jest naprawdę wartościowe.

Autorka jest laureatką nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść "13. Poprzeczna". W 2009 roku była nominowana do tej nagrody za książkę Wystarczy, że jesteś.

Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Małgorzata Gutowska-Adamczyk książką „13. Poprzeczna” zachwyciła (czego dowodem nagroda „Książka Roku 2008” przyznana przez Polską Sekcję IBBY). Powieścią „Wystarczy, że jesteś” chce chyba przede wszystkim dotrzeć do nieco starszych czytelniczek – a przy okazji i zaskoczyć, bo kompletnie zmienia styl pisania, tematykę i sposoby wywoływania wzruszeń. W pierwszej chwili miałam wrażenie, że korzystając z możliwości poznania przemyśleń nastolatek, dzięki lekturze ich blogów, próbuje przypodobać się temu akurat środowisku – ale to wrażenie mylne

Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Ciekawie napisana powieść. Mimo że o życiu nastolatki, to jednak starsze czytelniczki także znajdą w niej coś dla siebie.
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wyzwanie - Literatura młodzieżowa,
"Wymyśliła go od stóp do głów.
Wymyśliła mu życie i charakter.
Pan W. był po prostu cudowny."
Główną bohaterką książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest licealistka Weronika. Dziewczynie brak pewności siebie a w szkole przypięto jej etykietkę szarej myszki. Będąc bardzo dobrą uczennicą zauważana jest jedynie wtedy, gdy trzeba odpisać zadania. Odkąd sięgnęła po sagę "Zmierzch" zaczytuje się w niej bez końca. Marzy o poznaniu chłopaka, który niczym bohater z ulubionej powieści, chroniłby ją przed całym złem tego świata. Na razie jednak musi wystarczyć jej blog, w którym opisuje większość swoich miłosnych fantazji. Główną rolę gra tam niejaki Pan W...."Wyśniony"... "Wymarzony"... I całkowicie wirtualny. Nie trudno się domyślić, że na bieli ekranu jej związek z Panem W. jest po prostu idealny. Pewnego dnia w pociągu poznaje Filipa, studenta aktorstwa, w którego towarzystwie miło spędza podróż. Dziewczyna pomaga mu w przygotowaniu do kolejnego castingu, a on odwdzięcza się zaproszeniem na przedstawienie, w którym bierze udział. Nagle w życiu Weroniki następują wielkie zmiany. Staje się ono niczym kalejdoskop, pełne różnych kolorów i zmieniających się obrazów. Z jednej strony kocha i marzy o ukochanym, z drugiej, cierpi i czeka aż znajdzie dla niej czas w swoim mocno napiętym grafiku. Choć podświadomie wie, że znajomość z Filipem nie do końca odpowiada jej wyobrażeniom kurczowo się jej trzyma. Na szczęście w życiu dziewczyny znów pojawia się Marek, który kiedyś bezinteresownie jej pomógł. Może dzięki niemu zrozumie, że miłość to nie modna torebka, którą chciałoby się mieć by imponować innym lecz uczucie, do którego najpierw trzeba dojrzeć.
"Wystarczy, że jesteś" jest pozycją, która w prosty sposób opisuje świat dzisiejszej młodzieży. Kultura masowa na każdym kroku wpaja młodym ludziom potrzebę bycia "kimś" w oczach innych. Choć z okładek magazynów spoglądają kobiety, których wizerunki niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, uparcie dąży się do tych "ideałów", czasem wielkim kosztem. Posiadanie chłopaka czy dziewczyny bardzo często podyktowane jest presją otoczenia niż własnym pragnieniem. Jakikolwiek związek ma pomóc w dowartościowaniu i pokazaniu innym, że "ja też mogę być z kimś", też wzbudzam swoją osobą zainteresowanie, nie jestem gorszy od innych. Autorka w ciepły sposób pokazuje, że nie do końca tak jest. Ze zrozumieniem podchodzi do problemów nastolatków. Swoich bohaterów przedstawia w znanych im realiach by to, co chce przekazać było bardziej wiarygodne. Również zachowanie Weroniki, które często wzbudza irytację dowodzi, że autorce nie obcy jest świat młodego pokolenia. Dodatkowo "plusuje" brakiem długich opisów. Śledząc losy bohaterów czytelnik uświadamia sobie, że nie warto szukać szczęścia "na siłę", bo w odpowiednim momencie przyjdzie samo.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,pożyczone ;),
Uwielbiam tą książkę. Z początku myślałam że jest to kolejna książka z cyklu zakompleksiona dziewczyna poznaje księcia z bajki, zakochują się w sobie i żyją długo i szczęśliwie. Książka okazała się jednak bardzo dobrą lekturą którą powinna przeczytać wg mnie każda nastolatka i jej mama. Książkę uważam za bardzo mądrą i jak ja to lubię określać bardzo życiową. Autorka w książce zawarła kilka ważnych "zjawisk". Mamy tu doczynienia z chorobą babci która jest wynikiem samotności, miłością do chłopaka którego bohaterka wyidealizowała sobie, przyjaźnią damsko męską która przeradza się w uczucie, ukrywaniem choroby (padaczki) zabawnie nazywanej Patrycja.
Książkę naprawdę dobrze się czyta chociaż z początku szło mnie to dość opornie.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Typowa książka dla młodzieży. Jednak jestem mamą nastolatki i czasami warto sprawdzić co się teraz czyta, a nawet podyskutować o bohaterach.
Weronika chce przeżyć wielką miłość, ale nieśmiałość czy niewiara w siebie pozwala jej tylko przeżywanie tego uczucia wraz z bohaterami "Zmierzchu". Czy odkryje wartościowych ludzi? Czy spełnią się jej marzenia? Wystarczy przeczytać tę pozycję
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2016 r.,
Mariita Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
mandy Linia koment
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,