Opis ksiązki
Kup Teraz

Z mgły zrodzony

Ocena ( 8 osób )
5.2
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-080-8
Liczba stron: 632
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Z mgły zrodzony
SPRZEDAŻ OD 20-03-2008! Przez tysiąc lat popiół zasypywał kraj, nie kwitły kwiaty. Przez tysiąc lat skaa wiedli niewolnicze życie w nędzy i strachu. Przez tysiąc lat Ostatni Imperator, „Skrawek Nieskończoności” rządził władzą absolutną i ostatecznym terrorem, niezwyciężony jak bóg. A kiedy nadzieja została porzucona już tak dawno, że nie pozostały z niej nawet wspomnienia, pokryty bliznami pół-skaa ze złamanym sercem odkrywa ją na nowo w piekielnym więzieniu Ostatniego Imperatora. Tam poznaje moce Zrodzonego z Mgły. Znakomity złodziejaszek i urodzony przywódca, wykorzystuje swoje talenty w intrydze, która ma pozbawić tronu i władzy samego Ostatniego Imperatora.
Recenzja
gocha Linia koment
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,

W powieści Z mgły zrodzony Sanderson znów rzuca czytelników w sam środek opowieści, nie ułatwiając poznawania świata. Od pierwszej strony zarzucani jesteśmy pojęciami, faktami, skomplikowanymi zasadami rządzącymi magią itd. Amerykański pisarz ufa swoim czytelnikom, ich ciekawości i determinacji w zgłębianiu tajemnic kolejnego uniwersum. To cudowna odmiana po książkach, których autorzy prowadzą czytelników za rączkę przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stron; paluszkami wręcz pokazując, co i jak, by nie pogubili się w meandrach rzeczywistości przedstawionej

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26_ksiązek_2016,Fantastyka_2016,
Ostatni Imperator rządzi twardą ręką. Zabijanie skaa jest na porządku dziennym. Nie wszyscy jednak to akceptują. Zabicie Boga przy użyciu nieznanego dotąd 11 metalu wydaje się być dla Keislera i jego ekipy ciekawym wyzwaniem.
nichols plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki wyzwanie 2016,
Majstersztyk. Tyle na początek.
Po przeczytaniu dwóch tomów "Archiwum Burzowego Światła" stwierdziłam, że Brandon Sanderson postawił sobie bardzo wysoką poprzeczkę. A ja, czyli żądny przygód mól książkowy, zdecydowałam, że znajdę książkę, która będzie lepsza od tych wyżej wspomnianych.
Czy przypadkiem jest to, że trafiłam na powieść tego samego autora? Nie sądzę.
Brandon Sanderson króluje na drugim miejscu moich ulubionych autorów fantasy (pierwsze miejsce od dwóch lat jest zajęte przez Brenta Weeksa).
Przejdźmy teraz do konkretów.
Ogromnym plusem jest doskonale wykreowany świat. Czerwone słońce, popiół i zepsute miasto. Niewolnicy skaa i rozpustna szlachta. A nad tym wszystkim pieczę trzyma Ostatni Imperator.
Od tysiąca lat rządzi ziemiami Ostatniego Imperium, bezwzględnie niszcząc wszelki rebelie i powstania. Aż w końcu napotyka na wyjątkowo trudną do pozbycia się przeszkodę: Kelsiera. Złodziejaszka, Ocalałego z Hathsin. Złamanego. Zrodzonego z Mgły.
Także bohaterowie, nie ważne czy główni, czy nie, zasługują na wzmiankę. Zacznę od Kelsiera, który jest jedną z najlepiej stworzonych postaci, jakie napotkałam w całej swojej czytelniczej przygodzie. Charyzmatyczny, silny, opryskliwy, sarkastyczny, przebiegły, okrutny, potężny Zrodzony. Czego chcieć więcej? Postać idealna, mimo że ma wady. Zaskakiwał mnie. I to bardzo. Za każdym razem. Ale nie będę wam spoilerować. Aby pojąć wspaniałość Kelsiera, trzeba najpierw się z nim spotkać.
A na drugim miejscu jest Vin. Biedna szesnastolatka. Zagubiona, samotna neurotyczka. Jednak należało jej podarować choć trochę miłości, by stała się silną młodą kobietą. Potężną Zrodzoną z Mgły. Vin irytowała mnie bardziej niż Kelsier. Przede wszystkim denerwowała mnie jej ciekawość, która czasami przeradzała się we wścibskość. Brr. Valette, moja droga, nie słyszałaś nigdy, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła? Pewnie zadajecie sobie pytanie: "Valette? Jaka Valette?". Musicie przeczytać powieść, aby się dowiedzieć.
Kolejną znaczącą zaletą jest nierzucający się w oczy wątek miłosny. A właściwie dwa wątki. Właściwie kibicowałam pewnej parze, aż sama siebie nie poznawałam. A co do drugiego... Czuję żal i głęboki smutek. To aż dziwne jak można przywiązać się do losu postaci.
Jedyną wadą rzucającą mi się w oczy jest objętość powieści. Licząca prawie 680 stron powieść w mniej niż tydzień zdobyła moje serce.
Reasumując: zdecydowanie i z czystym sercem polecam "Z Mgły Zrodzonego". Wybitna lektura dla wielbicieli fantasy. Odradzam jednak tę lekturą początkującym czytelnikom tego gatunku. Sądzę, że jest to pozycja dla osób obeznanych w fantastyce. Jednak zawsze warto spróbować, a ja przecież nikomu niczego nie odradzam, jedynie ostrzegam i daję dobre rady. Tak czy inaczej, molu książkowy, mam nadzieję, że kiedyś weźmiesz się za czytanie tej "perełki".
xrosemarie plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Brandon Sanderson to autor, którego wielbicielom fantasy nie trzeba nawet przedstawiać. Napisał on m.in "Drogę królów", której choć nie miałam okazji przeczytać, to o której słyszałam wiele pozytywnych opinii. Jako, że sama jestem wielbicielką gatunku, którym się szczyci Sanderson, byłam bardzo podekscytowana, gdy Wydawnictwo MAG wznowiło wydanie "Z mgły zrodzonego". Jesteście ciekawi, czy zaliczam swoje pierwsze spotkanie z twórczością tego wybitnego pisarza do udanych? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak!

Przez tysiąc lat Ostatni Imperator rządził twardą ręką swoim wielkim Imperium. Nikt nigdy nie był zdolny, aby mu się przeciwstawić - przecież on był bogiem, prawdziwym i niezwyciężonym, rządzącym terrorem i siejącym strach. Jednak pewnego dnia pojawia się pewien mężczyzna, Zrodzony z Mgły, który chce położyć kres krwawemu panowaniu, gdzie skaa są niewolnikami szlachty. Zaczyna on intrygę, w której pomaga mu wiele osób, a wszystko po to, aby obalić władzę Ostatniego Imperatora... Czy mu się to uda, czy jego wysiłki są skazane na wierutną porażkę?

"Z mgły zrodzony" to powieść, która liczy sobie prawie siedemset stron. Nie jest to zresztą nic dziwnego i zaskakującego, w końcu mamy tutaj do czynienia z prawdziwą fantastyką w swej najlepszej formie i wydaniu. Co zadziwiające - w trakcie lektury tego dzieła w ogóle nie odczuwałam, że jest to książka o takiej objętości, bo gdy przysiadałam do czytania, to oderwanie się przychodziło mi z ogromną trudnością. To w dużej mierze zasługa pomysłowości Sandersona, bowiem stworzone przez niego Ostatnie Imperium naprawdę mrozi krew w żyłach i wywołuje gęsią skórkę. Podobnie jest z popiołem spadającym z nieba i obecnością przerażającej mgły, gdy tylko zapada noc. Kwitnące kwiaty i zielone rośliny są niczym więcej jak mistyczną legendą, w którą wierzy niewielu ludzi. Jednak zdarza się, że budzą one nadzieję na lepsze jutro... Taką też nadzieję zaczyna budzić Kelsier, który chce wywołać w ciemiężonych skaa chęć do buntu i zawalczenia o swoje dobre życie. O to, aby przestać niewolniczo służyć szlachcie.

Napisałam co nieco o pomysłowości autora, to dzięki niej pokochałam "Z mgły zrodzonego", jednak na całą, świetną całość nie składa się jedna rzecz. Na całokształt składa się kilka czynników, takich jak obrazowy warsztat pisarski, który przemawia do wyobraźni czytelnika, a także szczegółowa kreacja bohaterów. Styl pisania Sandersona jak wyżej napisałam, jest obrazowy, dzięki czemu przyswojenie wielu szczegółów związanych ze światem przedstawionych nie sprawiło mi żadnej trudności. Jednocześnie jest on też lekki i przystępny, a pisarz starał się, aby nie było w nim za dużo niepotrzebnych i nudnych informacji. Dlatego też myślę, że ta książka idealnie nadaje się dla laików, dla osób, które pozornie nie gustują w fantastyce. "Pozornie", ponieważ są to czytelnicy, którzy po prostu jeszcze nie mieli okazji przeczytać coś tak dobrego i tak dopracowanego.

Bohaterowie zostali naprawdę dobrze wykreowani. Widać gołym okiem, że autor chciał tchnąć życie w papierowe postaci, chciał nadać im realności i udało mu się to w stu procentach. Najbardziej oczywiście intryguje Kelsier i jego chęć obalenia Ostatniego Imperium. Jego wola walki o zaprzestanie ciemiężenia skaa wzbudziła we mnie podziw. Kibicowałam temu celowi, miałam nadzieję, że mu się uda. Jeśli chodzi o główną postać, Vin, także nie umniejszam jej kreacji, bowiem przeszła ona sporą metamorfozę. Na początku lektury poznałam ją jako dziewczynę, która choć odważna, boi się zaufać komukolwiek. Tym bardziej jej przemiana na końcu jest godna podziwu. Zafascynował mnie także Ostatni Imperator, którego pobudek i chęci nie do końca potrafiłam zrozumieć. To osobowość, która została przed autora przedstawiona w sposób bardzo tajemniczy, wręcz mistyczny. Jestem ciekawa, czy w kolejnej części będę miała okazję dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Brandon Sanderson zabiera czytelnika w niesamowitą podróż, w podróż jedyną w swoim rodzaju. Podróż, gdzie wszystko może się zdarzyć i niczego nie można być pewnym. Podróż pełną niespodziewanych zwrotów akcji i wydarzeń, które powodują szybsze bicie serca. Tak, jak się zapewne zorientowaliście, bardzo podobała mi się ta historia. "Z mgły zrodzony" to pierwszy tom cyklu Ostatnie Imperium, który zachwyci każdego. Nie ma tutaj miejsca na utarte schematy. Akcja jest wartka i dynamiczna, a czytelnik błyskawicznie wsiąka w świat stworzony przez pisarza. Gorąco polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Max Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
eteru Linia koment
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
pierzu2 Linia koment
Przeczytane:2015-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium-fantastyka,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów