Opis ksiązki
Kup Teraz

Za zakrętem

Ocena ( 5 osób )
6.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2010-11-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62222-162
Liczba stron: 150
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Za zakrętem

Dwie kobiety, wielkie emocje, wspomnienia i współczesna Rosja w tle – to elementy składające się na najnowszą książkę wydawnictwa Papierowy Motyl. Powieść „Za zakrętem” Mariki Krajniewskiej pojawi się w księgarniach na początku grudnia.

Kilka lat ogromnego bólu i wspomnień. Wcześniej na wielu rzeczach im zależało, widziały, jak dookoła toczyło się życie. Ale w jednej chwili ich świat rozpadł się na kawałki. Anna i Irina – główne bohaterki powieści Krajniewskiej „Za zakrętem” – przeżyły dramat utraty ukochanych dzieci. Ta tragedia początkowo je podzieliła, zrodziła nienawiść kobiet wobec siebie. Jednak wkrótce okazało się, że tylko one potrafią zrozumieć się nawzajem. Z czasem Anna i Irina stawały się sobie coraz bliższe, a ich niechęć stopniowo przerodziła się w przyjaźń. Wspólne cierpienie stworzyło dziwny, nieraz toksyczny, siostrzany związek obu kobiet, którego nie sposób zrozumieć, nie będąc w ich sytuacji. Jest on dla nich równocześnie zbawienny i zgubny. Czy będą umiały pokonać własne cierpienie i znaleźć wyjście z sytuacji, w jakiej się znalazły?

Najnowsza pozycja wydawnictwa Papierowy Motyl to książka o dramatycznych sytuacjach w życiu i o jego wyzwaniach. Ta niezwykła historia dwóch kobiet jest bogata w emocje i momenty, które zmuszają do refleksji i wzruszeń. Czytelnik patrzy na świat przez pryzmat ekstremalnej sytuacji, w jakiej znalazły się bohaterki książki i zadaje sobie pytania „czy nienawiść może przerodzić się w przyjaźń”, „jak można pokonać ból po stracie dziecka”? Stara się dociec, co czeka obie kobiety za tytułowym zakrętem…

Powieść „Za zakrętem” ma jeszcze jednego głównego bohatera – Petersburg, w którym mieszkają obie kobiety i gdzie rozgrywa się akcja książki. Marika Krajniewska bardzo realistycznie i z ogromną dbałością o detale, które otaczają bohaterów, opisała swoje rodzinne miasto. Pokazała czytelnikowi współczesną Rosję, jakiej nie pozna z pierwszych stron gazet. To kraj samotnych kobiet. Mężczyźni piją, albo giną w wypadkach, zdarza się też, że traci się dzieci… Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się, nie tylko o tym, jak żyje się we współczesnej Rosji, ale też poznać nieco jej kultury, choćby dzięki wizytom głównych bohaterek w Ermitażu – muzeum kultury i sztuki w Petersburgu, największym w Rosji i jednym z największych na świecie.

Marika Krajniewska – pisarka, tłumaczka, dziennikarka, założycielka wydawnictwa Papierowy Motyl i redaktor naczelna portalu literackiego o tej samej nazwie. Urodziła się w Petersburgu, wiele lat mieszkała w Toruniu. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Jest też absolwentką kursu kreatywnego pisania Instytutu Badań Literackich PAN. W ubiegłym roku zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim miesięcznika „Pani” na najpiękniejsze opowiadanie o miłości oraz nagrodę w konkursie Oświęcimskiego Centrum Kultury „Pisanie jest dobre na chandrę”. Wydana w grudniu powieść „Za zakrętem” to jej czwarta książka. Wcześniej ukazały się „Papierowy Motyl”, „Zapach malin” i „Era kobiet”, napisana wspólnie z Marzeną Lickiewicz. Mieszka w Warszawie, z mężem i córką Mają. Pisanie to jej pasja, której poświęca każdą wolną chwilę. Angażuje się w promocję czytelnictwa w Polsce oraz wspiera debiutantów piszących zarówno prozę, jak i poezję. W tym roku włączyła się w organizację pierwszych w Polsce ogólnopolskich pikników poetyckich oraz konkursu poetyckiego „Młodzi na łodzi”.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Nieuchronność przemijaniaCzy może być coś gorszego niż utrata dziecka? Czy może być większy ból niż ból krwawiącego serca matki? Rodząc, kobieta nawet nie spodziewa się, że owoc jej miłości, ciało z jej ciała, sens jej życia może odejść wcześniej niż ona. Tymczasem zdarza się, że tracimy cząstkę siebie, tak, jak miało to miejsce w przypadku Anny i Iriny, bohaterek przejmującej książki Mariki Krajniewskiej. „Za zakrętem” to historia o przemijaniu, śmierci i odwadze, by żyć dalej.Anna i Irina jednocześnie straciły dzieci. Znały się obie od 4 lat, a były to lata wspól

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dimklim plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Nie ma fajniejszego miasta niż Petersburg!
BAGoodman plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Autorka ma u mnie kredyt zaufania :). Janusz
annawojtko123 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Bardzo chce przeczytać, zamówiłam tę pozycję u mojego chłopaka na mikołajki! Czekam na prezent, jeszcze kilka dni!
Aniutek007 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Na tę książkę czekałam, miałam nadzieję, że będzie rownie emocjonalna i poruszająca jak poprzednie autorki, czytam i się wzruszam, polecam bardzo! Emocje jak zawsze gwarantowane!
kingud plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Bardzo ciekawa jestem tego Petersburga... I tych emocji...
Trzeba przeczytac! :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Za zakrętem Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Za zakrętem Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Za zakrętem Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Za zakrętem Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Za zakrętem Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów