Okładka książki - Zabójcza zagadka matematyka

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: edytka222

Adela, Luc i Nico jako jedyni w klasie mają poważne problemy z matematyką. Nie mają głowy do cyfr i tyle! Gdy już wydaje się, że na pewno czeka ich poprawka, pojawia się szansa – mogą jeszcze raz przystąpić do egzaminu. Stawiają się w umówionym miejscu i… nagle widzą ciężko rannego nauczyciela! Mężczyzna przekazuje dzieciom pierwszą z kilku matematycznych wskazówek, które pozwolą znaleźć napastnika. Czy uda im się rozwikłać zabójczą zagadkę?

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-06-16, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Matematyka jest zmorą wielu uczniów. Lubią ją nieliczni, narzeka prawie każdy - a to zadania za trudne, a to nauczyciel "się uwziął", a to "nic nie rozumiem". Podobnie jest z trójką głównych bohaterów książki Zabójcza zagadka matematyka - Adela, Luc i Nico mają ogromny problem z matematyką. Grozi im niezaliczenie przedmiotu i poprawka wrześniowa, co oczywiście wiąże się z perspektywą nieudanych wakacji, pełnych wzorów, zadań i korepetycji. Nauczyciel matematyki Felipe Romero odbywa z nimi poważną rozmowę przed ostatnią klasówką i prosi, żeby przyłożyli się do nauki. Niestety, to nie pomaga - cała trójka kładzie zaliczenie przedmiotu. Romero wpada więc na szalony pomysł i postanawia dać im jeszcze jedną szansę - mają w określonym czasie rozwiązać 15 zadań - 8 matematycznych i 7 logicznych, żeby odkryć, kto nauczycielowi źle życzy. W dniu drugiej szansy idą na miejsce spotkania. Dociera tam też ranny nauczyciel, który przekazuje im pierwsze wskazówki i umiera. Przerażeni, próbują zgłosić postrzelenie na policję, jednak nikt nie bierze ich krzyków na poważnie. Postanawiają więc sami stawić czoła wyzwaniu i dzięki matematycznym oraz logicznym zagadkom odkryć, kto stoi za zabójstwem Felipe Romero.

Zabójcza zagadka matematyka Jordi Sierry i Fabry to powieść detektywistyczna skierowana do młodych czytelników. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią matematyki. Pokazuje zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że matematyka nie musi być żmudna i nudna, a nauka nie musi polegać na wbijaniu do głowy regułek i rozwiązywaniu oklepanych zadań. Autor porównuje naukę matematyki do czytania książek kryminalnych (badanie krok po kroku różnych tropów, które prowadzą do jednego rozwiązania) czy do gier komputerowych (stosowanie algorytmów i myślenie strategiczne). Obok typowych zadań znanych ze szkoły podsuwa zadania niestandardowe w formie zagadek i udowadnia czytelnikowi, że matematyka naprawdę może być wspaniałą zabawą, a do rozwiązania zadania nie jest potrzebna wyłącznie wiedza i odpowiednie wzory - czasami wystarczy dokładnie przeczytać treść zadania i pomyśleć w niestandardowy sposób.

Uczniowie tacy jak Adela, Luc i Nico są w każdej szkole, w każdej klasie. Ta książka pokazuje, że matematyka wcale nie musi być zmorą szkolną i przedmiotem, z którego nie da się zaliczyć klasówki. Zabójcza zagadka matematyka to też idealna lektura dla nauczycieli, którzy nie mają pomysłu, jak zachęcić swoich uczniów do nauki i jak rozwinąć w nich pasję do przedmiotu. W trakcie tej opowieści autor podkreśla, jak ważna jest motywacja - inaczej zachowują się uczniowie na lekcji, inaczej w obliczu wyzwania postawionego przez nauczyciela. Podkreśla też znaczenie współpracy - żeby odnaleźć zabójcę, każdy rozwiązuje inne zadania, korzystając z tego, w czym jest najlepszy. Dzięki temu nie ma rywalizacji, a jedynie wspólne dążenie do jednego celu. Autor też w bardzo pozytywnym świetle stawia przedstawiciela grona pedagogicznego. Romero widzi potencjał w swoich uczniach, postanawia dać im szansę, pomóc w pokonaniu własnych słabości. Nie skreśla i nie podcina skrzydeł swoim podopiecznym.

Książka została napisana w sposób przystępny. Jest przyjemna w odbiorze, ma bardzo dobrze skonstruowaną akcję i mimo matematycznych wtrąceń, czyta się ją jak powieść przygodową. Dodatkowo daje możliwość zmierzenia się z zadaniami, które muszą rozwiązać uczniowie. Każdemu, kto zdecyduje się przeczytać, oferuje kilka godzin naprawdę dobrej zabawy.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - 100 książek na 2017,
Niedługa opowiastka za to fantastycznie przewietrza mózg. Bohaterowie maja do rozwiązanie 15 zadań aby odnaleźć przestępce. Osiem z nich to zadania matematyczne, których wyniki układają się w nazwisko złoczyńcy, siedem pozostałych to wskazówki gdzie znajdą następną zagadkę. Wszystkie zadania są przytoczone więc można się pokusić o samodzielne rozwiązanie łamigłówek.
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Krótka i zabawna książka dla młodszej młodzieży. Pomysłowy sposób na zachęcenie do polubienia matematyki. Troje uczniów kompletnie nie radzi sobie z tym przedmiotem. Ich nauczycielowi bardzo zależy na tym, by zaliczyli matematykę. Aby ich do tego skłonić realizuje szalony plan.
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Matematyka jest zmorą wielu uczniów. Lubią ją nieliczni, narzeka prawie każdy - a to zadania za trudne, a to nauczyciel się uwziął, a to "nic nie rozumiem". Podobnie jest z trójką głównych bohaterów książki "Zabójcza zagadka matematyka" - Adela,Luc i Nico mają ogromny problem z matematyką. Grozi im niezaliczenie przedmiotu i poprawka wrześniowa, co oczywiście wiąże się z nieudanymi wakacjami pełnymi wzorów, zadań i korepetycji. Nauczyciel matematyki Felipe Romero odbywa z nimi poważną rozmowę przed ostatnią klasówką i prosi, żeby przyłożyli się do nauki. Niestety to nie pomaga - cała trójka kładzie zaliczenie przedmiotu. Pan Romero wpada na szalony pomysł i postanawia dać im jeszcze jedną szansę - mają w określonym czasie rozwiązać 15 zadań - 8 matematycznych i 7 logicznych, żeby odkryć, kto nauczycielowi źle życzy. W dniu drugiej szansy idą na miejsce spotkania, dociera tam też ranny nauczyciel, który przekazuje im pierwsze wskazówki i umiera. Przerażeni próbują zgłosić postrzelenie na policję, jednak nikt nie bierze ich krzyków na poważnie. Postanawiają sami stawić czoła wyzwaniu i dzięki matematycznym i logicznym zagadkom odkryć, kto stoi za zabójstwem Felipe Romero.

"Zabójcza zagadka matematyka" Jordi Sierra I Fabra, to powieść detektywistyczna skierowana do młodych czytelników. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią matematyki. Pokazuje zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że matematyka  nie musi być żmudna i nudna, a nauka jej nie musi polegać na wbijaniu do głowy regułek i rozwiązywaniu oklepanych zadań. Autor porównuje naukę matematyki do czytania książek kryminalnych (badanie krok po kroku różnych tropów, które prowadzą do jednego rozwiązania), czy do gier komputerowych (stosowanie algorytmów i myślenie strategiczne). Obok typowych zadań znanych ze szkoły, podsuwa zadania niestandardowe, w formie zagadek i udowadnia czytelnikowi, że matematyka naprawdę może być wspaniałą zabawą, a do rozwiązania zadania nie jest potrzebna jedynie wiedza i odpowiednie wzory - czasami wystarczy dokładnie przeczytać treść zadania i pomyśleć w niestandardowy sposób.

Uczniowie tacy, jak Adela, Luc i Nico są w każdej szkole, w każdej klasie. Ta książka pokazuje, że matematyka wcale nie musi być zmorą szkolną i przedmiotem, z którego nie da się zaliczyć klasówki. Jest to też idealna lektura dla nauczycieli, którzy nie mają pomysłu, jak zachęcić swoich uczniów do nauki i jak rozwinąć w nich pasję do przedmiotu. W trakcie tej opowieści autor podkreśla, jak ważna jest motywacja - inaczej zachowują się uczniowie na lekcji, inaczej w obliczu wyzwania postawionego przez nauczyciela. Podkreśla też znaczenie współpracy - żeby odnaleźć zabójcę każdy rozwiązuje inne zadania - korzystając z tego, w czym jest najlepszy, nie ma rywalizacji, a jedynie wspólne dążenie do jednego celu. Autor też w bardzo pozytywnym świetle stawia przedstawiciela grona pedagogicznego. Pan Romero widzi potencjał w swoich uczniach, postanawia dać im szansę, pomóc w pokonaniu własnych słabości. Nie skreśla i nie podcina skrzydeł swoim podopiecznym.

Książka została napisana w przystępny sposób. Jest przyjemna w odbiorze, ma bardzo dobrze skonstruowaną akcję i mimo matematycznych wtrąceń czyta się ją jak powieść przygodową. Dodatkowo daje możliwość zmierzenia się z zadaniami, które muszą rozwiązać uczniowie. Każdemu, kto zdecyduje się przeczytać, oferuje kilka godzin naprawdę dobrej zabawy.

Cienie w czasie
Jordi Sierra i Fabra0
Okładka ksiązki - Cienie w czasie

Rok 1949. Hiszpania nie otrząsnęła się jeszcze z szoku po wojnie domowej. W zrujnowanej Barcelonie żyje się trudno, ale przynajmniej nie brakuje...

Cztery dni w styczniu
Jordi Sierra I Fabra0
Okładka ksiązki - Cztery dni w styczniu

Styczeń 1939 roku. Tylko cztery dni dzielą Barcelonę od wkroczenia wojsk frankistowskich i ostatecznej klęski. Przegrana republikanów w bitwie nad Ebro...

Top 5 książek
Złodziejka książek