Okładka książki - Zabójcza zagadka matematyka

Zabójcza zagadka matematyka

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2016-05-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-653-4505-9
Liczba stron: 160
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: edytka222

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Adela, Luc i Nico jako jedyni w klasie mają poważne problemy z matematyką. Nie mają głowy do cyfr i tyle! Gdy już wydaje się, że na pewno czeka ich poprawka, pojawia się szansa – mogą jeszcze raz przystąpić do egzaminu. Stawiają się w umówionym miejscu i… nagle widzą ciężko rannego nauczyciela! Mężczyzna przekazuje dzieciom pierwszą z kilku matematycznych wskazówek, które pozwolą znaleźć napastnika. Czy uda im się rozwikłać zabójczą zagadkę?

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-06-16, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Matematyka jest zmorą wielu uczniów. Lubią ją nieliczni, narzeka prawie każdy - a to zadania za trudne, a to nauczyciel "się uwziął", a to "nic nie rozumiem". Podobnie jest z trójką głównych bohaterów książki Zabójcza zagadka matematyka - Adela, Luc i Nico mają ogromny problem z matematyką. Grozi im niezaliczenie przedmiotu i poprawka wrześniowa, co oczywiście wiąże się z perspektywą nieudanych wakacji, pełnych wzorów, zadań i korepetycji. Nauczyciel matematyki Felipe Romero odbywa z nimi poważną rozmowę przed ostatnią klasówką i prosi, żeby przyłożyli się do nauki. Niestety, to nie pomaga - cała trójka kładzie zaliczenie przedmiotu. Romero wpada więc na szalony pomysł i postanawia dać im jeszcze jedną szansę - mają w określonym czasie rozwiązać 15 zadań - 8 matematycznych i 7 logicznych, żeby odkryć, kto nauczycielowi źle życzy. W dniu drugiej szansy idą na miejsce spotkania. Dociera tam też ranny nauczyciel, który przekazuje im pierwsze wskazówki i umiera. Przerażeni, próbują zgłosić postrzelenie na policję, jednak nikt nie bierze ich krzyków na poważnie. Postanawiają więc sami stawić czoła wyzwaniu i dzięki matematycznym oraz logicznym zagadkom odkryć, kto stoi za zabójstwem Felipe Romero.

Zabójcza zagadka matematyka Jordi Sierry i Fabry to powieść detektywistyczna skierowana do młodych czytelników. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią matematyki. Pokazuje zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że matematyka nie musi być żmudna i nudna, a nauka nie musi polegać na wbijaniu do głowy regułek i rozwiązywaniu oklepanych zadań. Autor porównuje naukę matematyki do czytania książek kryminalnych (badanie krok po kroku różnych tropów, które prowadzą do jednego rozwiązania) czy do gier komputerowych (stosowanie algorytmów i myślenie strategiczne). Obok typowych zadań znanych ze szkoły podsuwa zadania niestandardowe w formie zagadek i udowadnia czytelnikowi, że matematyka naprawdę może być wspaniałą zabawą, a do rozwiązania zadania nie jest potrzebna wyłącznie wiedza i odpowiednie wzory - czasami wystarczy dokładnie przeczytać treść zadania i pomyśleć w niestandardowy sposób.
 

Uczniowie tacy jak Adela, Luc i Nico są w każdej szkole, w każdej klasie. Ta książka pokazuje, że matematyka wcale nie musi być zmorą szkolną i przedmiotem, z którego nie da się zaliczyć klasówki. Zabójcza zagadka matematyka to też idealna lektura dla nauczycieli, którzy nie mają pomysłu, jak zachęcić swoich uczniów do nauki i jak rozwinąć w nich pasję do przedmiotu. W trakcie tej opowieści autor podkreśla, jak ważna jest motywacja - inaczej zachowują się uczniowie na lekcji, inaczej w obliczu wyzwania postawionego przez nauczyciela. Podkreśla też znaczenie współpracy - żeby odnaleźć zabójcę, każdy rozwiązuje inne zadania, korzystając z tego, w czym jest najlepszy. Dzięki temu nie ma rywalizacji, a jedynie wspólne dążenie do jednego celu. Autor też w bardzo pozytywnym świetle stawia przedstawiciela grona pedagogicznego. Romero widzi potencjał w swoich uczniach, postanawia dać im szansę, pomóc w pokonaniu własnych słabości. Nie skreśla i nie podcina skrzydeł swoim podopiecznym.

 

Książka została napisana w sposób przystępny. Jest przyjemna w odbiorze, ma bardzo dobrze skonstruowaną akcję i mimo matematycznych wtrąceń, czyta się ją jak powieść przygodową. Dodatkowo daje możliwość zmierzenia się z zadaniami, które muszą rozwiązać uczniowie. Każdemu, kto zdecyduje się przeczytać, oferuje kilka godzin naprawdę dobrej zabawy.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2017-02-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie - 100 książek na 2017,
Niedługa opowiastka za to fantastycznie przewietrza mózg. Bohaterowie maja do rozwiązanie 15 zadań aby odnaleźć przestępce. Osiem z nich to zadania matematyczne, których wyniki układają się w nazwisko złoczyńcy, siedem pozostałych to wskazówki gdzie znajdą następną zagadkę. Wszystkie zadania są przytoczone więc można się pokusić o samodzielne rozwiązanie łamigłówek.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-12-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Krótka i zabawna książka dla młodszej młodzieży. Pomysłowy sposób na zachęcenie do polubienia matematyki. Troje uczniów kompletnie nie radzi sobie z tym przedmiotem. Ich nauczycielowi bardzo zależy na tym, by zaliczyli matematykę. Aby ich do tego skłonić realizuje szalony plan.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Matematyka jest zmorą wielu uczniów. Lubią ją nieliczni, narzeka prawie każdy - a to zadania za trudne, a to nauczyciel się uwziął, a to "nic nie rozumiem". Podobnie jest z trójką głównych bohaterów książki "Zabójcza zagadka matematyka" - Adela,Luc i Nico mają ogromny problem z matematyką. Grozi im niezaliczenie przedmiotu i poprawka wrześniowa, co oczywiście wiąże się z nieudanymi wakacjami pełnymi wzorów, zadań i korepetycji. Nauczyciel matematyki Felipe Romero odbywa z nimi poważną rozmowę przed ostatnią klasówką i prosi, żeby przyłożyli się do nauki. Niestety to nie pomaga - cała trójka kładzie zaliczenie przedmiotu. Pan Romero wpada na szalony pomysł i postanawia dać im jeszcze jedną szansę - mają w określonym czasie rozwiązać 15 zadań - 8 matematycznych i 7 logicznych, żeby odkryć, kto nauczycielowi źle życzy. W dniu drugiej szansy idą na miejsce spotkania, dociera tam też ranny nauczyciel, który przekazuje im pierwsze wskazówki i umiera. Przerażeni próbują zgłosić postrzelenie na policję, jednak nikt nie bierze ich krzyków na poważnie. Postanawiają sami stawić czoła wyzwaniu i dzięki matematycznym i logicznym zagadkom odkryć, kto stoi za zabójstwem Felipe Romero.

"Zabójcza zagadka matematyka" Jordi Sierra I Fabra, to powieść detektywistyczna skierowana do młodych czytelników. Zwłaszcza tych, którzy nie lubią matematyki. Pokazuje zarówno uczniom, jak i nauczycielom, że matematyka  nie musi być żmudna i nudna, a nauka jej nie musi polegać na wbijaniu do głowy regułek i rozwiązywaniu oklepanych zadań. Autor porównuje naukę matematyki do czytania książek kryminalnych (badanie krok po kroku różnych tropów, które prowadzą do jednego rozwiązania), czy do gier komputerowych (stosowanie algorytmów i myślenie strategiczne). Obok typowych zadań znanych ze szkoły, podsuwa zadania niestandardowe, w formie zagadek i udowadnia czytelnikowi, że matematyka naprawdę może być wspaniałą zabawą, a do rozwiązania zadania nie jest potrzebna jedynie wiedza i odpowiednie wzory - czasami wystarczy dokładnie przeczytać treść zadania i pomyśleć w niestandardowy sposób.

Uczniowie tacy, jak Adela, Luc i Nico są w każdej szkole, w każdej klasie. Ta książka pokazuje, że matematyka wcale nie musi być zmorą szkolną i przedmiotem, z którego nie da się zaliczyć klasówki. Jest to też idealna lektura dla nauczycieli, którzy nie mają pomysłu, jak zachęcić swoich uczniów do nauki i jak rozwinąć w nich pasję do przedmiotu. W trakcie tej opowieści autor podkreśla, jak ważna jest motywacja - inaczej zachowują się uczniowie na lekcji, inaczej w obliczu wyzwania postawionego przez nauczyciela. Podkreśla też znaczenie współpracy - żeby odnaleźć zabójcę każdy rozwiązuje inne zadania - korzystając z tego, w czym jest najlepszy, nie ma rywalizacji, a jedynie wspólne dążenie do jednego celu. Autor też w bardzo pozytywnym świetle stawia przedstawiciela grona pedagogicznego. Pan Romero widzi potencjał w swoich uczniach, postanawia dać im szansę, pomóc w pokonaniu własnych słabości. Nie skreśla i nie podcina skrzydeł swoim podopiecznym.

Książka została napisana w przystępny sposób. Jest przyjemna w odbiorze, ma bardzo dobrze skonstruowaną akcję i mimo matematycznych wtrąceń czyta się ją jak powieść przygodową. Dodatkowo daje możliwość zmierzenia się z zadaniami, które muszą rozwiązać uczniowie. Każdemu, kto zdecyduje się przeczytać, oferuje kilka godzin naprawdę dobrej zabawy.

Inne książki autora
Cienie w czasie
Jordi Sierra i Fabra0
Okładka ksiązki - Cienie w czasie

Rok 1949. Hiszpania nie otrząsnęła się jeszcze z szoku po wojnie domowej. W zrujnowanej Barcelonie żyje się trudno, ale przynajmniej nie brakuje...

Cztery dni w styczniu
Jordi Sierra I Fabra0
Okładka ksiązki - Cztery dni w styczniu

Styczeń 1939 roku. Tylko cztery dni dzielą Barcelonę od wkroczenia wojsk frankistowskich i ostatecznej klęski. Przegrana republikanów w bitwie nad Ebro...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy