Opis ksiązki
Kup Teraz

Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2013-05-09
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 978-83-62376-24-7
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:Ag
Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi — kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.

Książka Filipa Springera to opowieść o niebanalnych osobowościach, niezwykłych ludzkich losach, odważnej architekturze, ale także – a może przede wszystkim – o naszej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych. Rzecz wciągająca, dająca do myślenia i po prostu mądra.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Żeby zrozumieć Hansenów, trzeba przejechać się na Przyczółek Grochowski albo odwiedzić ich dom w Szuminie. Prostota i funkcjonalność, którą Oskar i Zofia Hansenowie propagowali, po latach daje się odnaleźć i w architekturze, i w meblach z Ikei. A oni sami jakby byli jakieś 40 - 50 lat przed innymi. I choć niektóre z ich wizji są bardzo futurystyczne, to jednak warto pamiętać, że dom, biurowiec czy dom użyteczności publicznej przede wszystkim ma być użyteczny, co niekoniecznie oznacza, że trzeba iść w kierunku betonu i szklanej konstrukcji na metalowych rusztowaniach.
mireu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Wyśmienita pozycja przeznaczona nie tylko dla miłośników architektury. Springer z ogromnym talentem, dowcipem i swadą kreśli portret dwójki bohaterów - niepokornych architektów, którzy pragnęli reformować sposób myślenia o architekturze w Polsce Ludowej, tak by użytkownicy - mieszkańcy budynków mogli w większym stopniu wpływać na swoje otoczenie. "Zaczyn" to opowieść o wielkich ideach, marzeniach, talencie i niezrealizowanych projektach. To opowieść o bolesnym niedocenieniu, rozgoryczeniu i niezgodzie na rzeczywistość. Autor wspaniale oddaje trudny charakter Oskara Hansena, jego bezkompromisowość, zawzięcie, skłonność do konfliktów, wybuchowy temperament, a zarazem szlachetność i idealizm. To książka pulsująca anegdotą, fascynująca i mądra. Prawdziwa perełka.
Ag plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
To nie jest książka o architekturze - to książka o dwójce architektów, którzy wierzyli, że ludzie są dobrzy i mądrzy, a odpowiednio zaprojektowane otoczenie może w nich tylko wyzwolić pozytywną energię. Hansenowie chcieli zmieniać świat - ten reportaż doskonale ukazuje zderzenie wielkich idei z rzeczywistością. Świetna pozycja.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów