Zapomniane dzieci Hitlera

Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-287-0370-4
Dodał/a książkę:edytka222
Ta książka to osobiste wspomnienia osoby urodzonej w okresie drugiej wojny światowej, porwanej od rodziców ze względu na „aryjski” wygląd, przymusowo „adoptowanej” przez dobrze sytuowaną niemiecką rodzinę i zgermanizowanej. autorka opisuje powojenne losy – własne oraz przybranej matki, korzystając z odnalezionego dziennika tej ostatniej, a także poszukiwanie swoich korzeni i odkrywanie hitlerowskiego programu Lebensborn, wylęgania idealnych aryjskich dzieci. Jednocześnie jest to analiza historyczna, napisana w czasie, kiedy świat pęka, kiedy dzieli go coraz większa wrogość między narodami, regionami czy religiami. Część tej wrogości rozkwita w postaci wojen: jedna wspólnota etniczna wycina drugą, jedna grupa wyznaniowa wysadza w powietrze tych, których uważa za gorszych w oczach ich Boga.
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Chory nazistowski program Lebensborn, który miał "uleczyć" problem małego przyrostu naturalnego w Niemczech.
Ogromna wstrzemięźliwość w jego ujawnianiu i bezkarność funkcjonariuszy realizujących plany Himmlera.
Jednak najwyższą cenę zapłaciły dzieci- ofiary tego systemu, które całe życie borykały się z brakiem tożsamości.