Opis ksiązki
Okładka - Zapora
Kup Teraz

Zapora

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-74-14420-9
Liczba stron: 544
Dodał/a książkę:Szczepanik
Ystad, jesienna noc. Dwie nastolatki napadają na taksówkarza. Mężczyzna ginie, a aresztowane dziewczyny twierdzą, że zabiły go dla pieniędzy. Wkrótce jednej z nich udaje się uciec. Tymczasem w innej części miasta przed bankomatem zostaje znaleziony martwy człowiek z rozległą raną na głowie. Zbrodnie jakich wiele – można by pomyśleć. Jednak Kurt Wallander podejrzewa, że kryje się za nimi coś więcej. Nieświadomy rozmiaru niebezpieczeństwa, osamotniony i nękany problemami osobistymi, wkracza w świat wielkich finansów i tajnych stowarzyszeń. Tym razem musi wykazać, że w cyberprzestrzeni jest równie skuteczny, co w realnym świecie. Czy pokonanie wirtualnej zapory przybliży go do prawdy? Zapora, ostatnia powieść z Kurtem Wallanderem w roli głównej, potwierdza klasę Mankella. Fascynująca intryga, w której pospolite przestępstwa łączą się ze spiskami na skalę światową, sprawia, że od książki nie można się oderwać. Mankell udowadnia, że jest wnikliwym psychologiem i obserwatorem współczesnego świata, w którym niczego nie można być już pewnym.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
W końcu nadeszło spotkanie z twórczością Mankella, z jego komisarzem Kurtem Wallanderem, w roku 1997.

Wallander ,,jest na takim etapie życia, że wie, że już na zawsze zostanie policjantem". Zmęczony życiem, czasami pracą, zdaje sobie sprawę, że świat zmienia się nieubłagalnie, a on nie nadąża nad wszystkimi zmianami. W jego kreacji podoba mi się dążenie do poznania zarówno prawdy o zdarzeniach, jak i motywów działań przestępców. Usiłuje zrozumieć: dlaczego dwie nastolatki zaatakowały taksówkarza, nie zadawalają go powierzchowne tłumaczenia. Komisarz cofa się do poszczególnych faktów, naświetlając je z coraz to innej strony.

,,Wallanderowi wydawało się to dziwne. Tak samo dziwne, jak jej pokój. Miał coraz więcej wątpliwości w związku z Sonią Hokberg."

Jest ludzki. W czasie śledztwa puszczają mu nerwy, traci cierpliwość, przez co czekają go nieprzyjemności, znajdzie się też w niebezpieczeństwie. Dotknięty i zgorzkniały, ale z poczuciem misji, bo ktoś musi ścigać morderców.

Jako wielbicielka kryminałów uwielbiam autentyczne śledztwo, które powoli odkrywa nowe wątki i wydarzenia, ze ślepymi uliczkami, znakami zapytania. Tutaj to znalazłam. Bo co wspólnego ma nieżyjący mężczyzna, którego znaleziono koło bankomatu z nastolatką która zaatakowała taksówkarza, a potem uciekła z aresztu? Do tego jeszcze dodajmy awarie sieci energetycznej, która pogrążyła w ciemnościach pół Skanii. Pisarz potrafi utrzymać stałe napięcie (ostateczne rozwiązanie jest długo ukryte), wprowadził elementy zaskoczenia, czytelnik również wraz z bohaterem szuka brakującego ogniwa, wspólnego mianownika dla pozornie odległych zdarzeń, walczy z zaporami. A czas goni, bo gdzieś w cyberprzestrzeni tyka zegar...

Książkę bezwzględnie polecam fanom gatunku, komisarza Wallandera- człowieka ,,starej daty" i ze słabościami, ale i tego, który widzi to, na co patrzy. Bo jest on ,,jak stary pies, który nigdy nie nauczy się nowych sztuczek." Nie będziecie zawiedzeni. Ja natomiast muszę nadrobić pozostałe kryminały z tego cyklu.
maciejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Śmieszna historia z tą książką. Kolega polecił mi kryminał. Podobno świetny. Z ciekawym wątkiem, trzymający w napieciu i zaskakujący. Myślę sobie: super! i czym prędzej zaopatrzyłam się w rzekomo znakomitą pozycję pod nic nie mówiącym mi tytułem "Zapora". Książkę przeczytałam i owszem. Nawet mnie zaciekawiła, wciągnęła i naprawdę nie była zła. Ale... nijak nie mogłam odnaleźć w niej wątków, które z fascynacją rysował przede mną
wspomniany już kolega. Po czasie okazało się bowiem , że jego "Zapora" i moja "Zapora" to dwie, zupełnie inne pozycje... "Zapora" Menkella Henninga (ta czytana przez mnie) to dość zaskakująca historia z intrygą na skalę światową w tle. Rzecz się dzieje w Szwecji, a opowiedziana historia konweniuje znakomicie z panującym tam klimatem. Przerażająca zbrodnia, której dopuszczają się dwie nastolatki, namysł nad przestępcząścią nieletnich i zmianach jakie dotykają społeczeństwo. Ciekawe. Ale to tylko namiastka. Głębiej mamy aferę na skalę światową i kolejne interesujące zagadnienie na dziś: globalizacja, wirtualizacja, postęp technologiczny, który zamiast do wielkiego rozwoju i rozkwitu doprowadza do krachu, słabości, nadużyć... Książka dość ciekawa, czyta się ją lekko i z zaciekawieniem. Drobiazgowy opis prowadzonego śledztwa pozwala na włączenie się w dochodzenie. A jednak czegoś mi zabrakło. Może jakiejś autentyczności w aspektach cyber-technologicznych? A może zaskakującego zaskoczenia? Sama nie wiem. Chyba sięgnę po inną pozycję z cyklu opowieści o policjancie Kurcie Wallenderze (okazało się, że jest ich więcej) dla porównania. I z pewnością podzielę się opinią. Ale póki co muszę w końcu przeczytać tę znakomitą "Zaporę", którą polecał mi kolega :) "Zaporę" Huberta Hendera :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agnieszkapolak Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
paulinka5234 Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2012-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
ilonar2301 Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2013-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki 2013,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2010-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
Okładka - Zapora Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Zapora Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Zapora Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Zapora Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Zapora Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów