Opis ksiązki
Kup Teraz

Zatrzymani w kadrze

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2016-08-31
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-7779-277-3
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:IzaaK

Subiektywny portret dziewięciu wybitnych polskich operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego, Mieczysława Jahody, Edwarda Kłosińskiego, Jacka Petryckiego, Piotra Sobocińskiego i Pawła Edelmana. Autor pokazuje twórców, którzy sprawili, że pewne kadry zostaną Mu w głowie do końca życia: Zygmunt Malanowicz „biegnący” po jeziorze w Nożu w wodzie Jerzego Lipmana i Romana Polańskiego, płonące lampki spirytusu w Popiele i diamencie Jerzego Wójcika i Andrzeja Wajdy, wisielcy z Rękopisu znalezionego w Saragossie Mieczysława Jahody i Wojciecha Jerzego Hasa, piękna, smutna twarz Lucyny Winnickiej w Pociągu Jana Laskowskiego i Jerzego Kawalerowicza, Elżbieta Czyżewska i rozpędzona karuzela we Wszystko na sprzedaż Witolda Sobocińskiego i Andrzeja Wajdy, Krystyna Janda i Bogusław Sobczuk na korytarzu telewizji w Człowieku z marmuru Edwarda Kłosińskiego i Andrzeja Wajdy, Jerzy Stuhr odwracający kamerę na siebie w Amatorze Jacka Petryckiego i Krzysztofa Kieślowskiego, Maja Komorowska i scena dziadów w Lawie Piotra Sobocińskiego i Krzysztofa Kieślowskiego czy Krystyna Janda nad Wisłą i w pustym pokoju w Tataraku Pawła Edelmana i Andrzeja Wajdy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ktrya plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-10, Na półkach: Przeczytałem,

Bartosz Michalak zrobił słuszną rzecz - przypomniał nam o roli operatorów filmowych. Niby wszyscy wiemy, że tacy istnieją, że to oni odpowiadają za piękne zdjęcia, ale w praktyce kiedy mówimy o filmie, jego autorstwo przypisujemy reżyserowi i scenarzyście. W recenzjach wspominamy także aktorów. A gdzie operatorzy, którzy odpowiadają za obraz, jego kolory, wyrazistość, kadry i ruch kamerą? Przyznaję, że sama zwracam na nich uwagę tylko wtedy, kiedy ruch kamery za bardzo mnie drażni.


Czy zatem jesteśmy w stanie wymienić nazwiska polskich operatorów? Ja miałam z tym problem, a jednak kiedy zobaczyłam nazwiska w książce Michalaka: Lipman, Edelman, Sobociński, Laskowskie… Brzmiały mi znajomo. Autor Zatrzymanych w kadrze poświęcił rozdziały także Jerzemu Wójcikowi, Mieczysławowi Jahodzie, Edwardowi Kłosińskiemu i Jackowi Petryckiemu. To był subiektywny wybór i taka miała być cała książka, jak zapewnia Michalak we wstępie. Chyba jednak zupełnie inaczej rozumiemy pojęcie subiektywności. 


Każdy rozdział poświęcony wybranemu operatorowi filmowemu składa się z „encyklopedycznych” informacji oraz masy cytatów wziętych z różnych publikacji z wypowiedziami twórców filmowych, w tym samych operatorów i ich współpracowników: reżyserów, producentów i aktorów. Własnej, subiektywnej perspektywy autorskiej tutaj nie ma. Ponadto Bartosz Michalak podał tylko część źródeł przytoczonych wypowiedzi. Nawet zaglądając do bibliografii, nie przeczytawszy wcześniej książki, można zauważyć, że jest zbyt skromna i niepełna, ponieważ wynika z niej, że przy pisaniu rozdziału o Jacku Petryckim i Witoldzie Sobocińskim autor nie korzystał z żadnych źródeł, a wszystkie rozmowy z wspomnianym osobami przeprowadził sam. Oczywiście nie jest to niemożliwe, ponieważ są to postacie wciąż żyjące i pewnie bym przyjęłabym takie założenie, gdybym podczas lektury nie miała wrażenia deja vu. A to dlatego, że w kilku rozdziałach natknęłam się na informacje i anegdotki o filmach, niemal tak samo sformułowane, jak w Manewrach miłosnych Wiesława Kota, książce, którą przeczytałam dwa tygodnie przed Zatrzymanymi w kadrze. Nie oznacza to, że Bartosz Michalak splagiatował książkę Wiesława Kota, ponieważ taką możliwości wyklucza fakt, że obie książki miały premierę w tym samym dniu. To jednak świadczy o tym, że obaj autorzy korzystali z tego samego źródła i rzetelność wymaga podania źródła, nawet jeśli parafrazujemy czyjąś wypowiedź.


Kolejnym problemem z książką Bartosza Michalaka jest to, że tekst jest podobnie skonstruowany jak biografia Ireny Kwiatkowskiej napisana przez Romana Dziewońskiego. Mimo że obie książki zawierają sporo interesujących nas historii i anegdot, nie tylko na temat postaci, której są poświęcone, ale też mówią wiele o życiu artystycznym w XX wieku, są trudne w odbiorze. Trudno połapać się, kiedy głos narratora przejmuje cytowany artysta, a kiedy po kilku wypowiedziach znowu narrację przejmuje autor książki. To jest zła praktyka biografów, ponieważ przez nią czytelnicy więcej czasu lektury poświęcają sprawdzaniu, kto jest autorem danej wypowiedzi, niż przyswajaniu treści książki.


Pomysł Bartosza Michalaka na temat książki był bardzo dobry, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia, co jest tym większą stratą dla nas, że publikacji o operatorskiej części twórców filmowych jest tak niewiele.  


 

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
CI POZA KADREM

Kiedy myślimy o filmach, w głowie mamy przede wszystkim ich - aktorów, których widzimy na ekranie i reżyserów, którzy tym wszystkim zarządzają. Rzadziej w sferze naszych zainteresowań znajdują się scenarzyści, ale na pewno bardziej są nam znani niż reszta osób odpowiedzialnych za obraz. ,,Zatrzymani w kadrze" skupiają się na jednej z takich grup - polskich operatorach filmowych, przybliżając sylwetki dziewięciu największych przedstawicieli w swoim zawodzie.

Kiedy o naszych rodzimych operatorach jest głośno? Kiedy zdobywają nagrody? Większość festiwali i przyznawanych w trakcie ich trwania wyróżnień sprawia wrażenie rzeczy tylko dla wtajemniczonych. Zresztą, jak myśli większość przeciętnych widzów, co właściwie ma za znaczenie jaki facet siedzi za kamerą, kiedy i tak o wszystkim decyduje reżyser. O polskich operatorach słyszy się najczęściej, kiedy zabłysną w hollywoodzkich hitach. Ale rozpatrywanie ich tylko przez taki pryzmat to wielki błąd. To im w końcu zawdzięczamy to, co i w jaki sposób widzimy na kinowym czy telewizyjnym ekranie, to dzięki nim (oczywiście we współpracy z reżyserami i scenarzystami) zapamiętujemy konkretne sceny. I chociaż są poza kadrem, chociaż nie zdobywają aż takiego rozgłosu, jak gwiazdy stąpające po czerwonym dywanie w blasku fleszy, warto ich poznać. a przynajmniej tych najważniejszych.
Dziewięć osób. Dziewięć historii życia. Całe mnóstwo filmów i opowieści z nimi związanych.

,,Zatrzymani w kadrze" to próba - i to bardzo udana - przybliżenia sylwetek dziewięciu operatorów: Jerzego Lipmana, Jerzego Wójcika, Witolda Sobocińskiego, Jana Laskowskiego, Mieczysława Jahody, Edwarda Kłosińskiego, Jacka Petryckiego, Piotra Sobocińskiego i (mojego prywatnego ulubieńca) Pawła Edelmana. Twórców zdjęć do takich filmów, jak ,,Tatarak", ,,Nóż w wodzie" czy ,,Rękopis znaleziony w Saragossie". Ale na równi z nimi, przybliża kulisy powstawania poszczególnych obrazów i pracy na planie. Dzięki temu książka pełna jest ciekawostek, a jej atmosferę przesyca bardzo sentymentalna nuta. W końcu każdy z nas zna chociaż część ze wspomnianych tu filmów, każdy z nas także kojarzy wiele scen, które przeszły do historii nie tylko kina, a szansa spojrzenia na nie nie przez obiektyw, a zza kamery to niezwykłe przeżycie.

Może się wydawać, że ,,Zatrzymani w kadrze" to pozycja głównie dla miłośników kina, którzy znają się na tej branży, choćby teoretycznie, ale nic bardziej mylnego. Bartosz Michalak, kolokwialnie mówiąc, odwalił kawał dobrej roboty przystępnej dla każdego, kto tylko zechce zaznajomić się z tematem. Nie trzeba tu znać specjalistycznej terminologii, nie trzeba być wtajemniczonym w kinowe tajniki. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, nie brak w niej emocji a bogactwo czarno-białych ilustracji dopełnia całości. Na miłośników kina natomiast czeka wiele smaczków. A więc: polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/09/09/zatrzymani-w-kadrze-bartosz-michalak/
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów