Opis ksiązki
Kup Teraz

Zbrodnia prawie doskonała

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2016-03-31
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-01-18520-6
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:IzaaK
· Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Jak zabezpieczyć rozebrane ciało ofiary przed wzrokiem niepowołanych osób, w tym dziennikarzy? Czy to zawód dla ludzi z mocnymi nerwami? Dlaczego wykrywalność sprawców zabójstw w Polsce jest tak wysoka? · Czy zdarza się, że ktoś jest niesłusznie oskarżony o tak straszną zbrodnię jak zabójstwo? · Ludzie zabijają, bo są bezradni, bo wpadli w chwilową wściekłość, bo szczerze nienawidzą kogoś? Jak to wygląda najczęściej? · Czy w przypadku składania zeznań przez dzieci nie ma ograniczeń wiekowych? · Czy musi istnieć podobieństwo w sposobie działania, uprowadzenia czy traktowania ofiary? Czy to też jest cecha wyróżniająca seryjnych zabójców? · Żyjemy w świecie, w którym zdarza się coraz więcej aktów terroru i zabójstw masowych. Czy te pojęcia są tożsame? Przestępstwo towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Ludzi fascynuje zbrodnia zabójstwa, oglądają filmy kryminalne, czytają książki o mordercach. To temat, który niezmiennie budzi zainteresowanie. W kolejnym tytule z serii „Bez tajemnic” Iwona Schymalla rozmawia z prof. Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni. O zabójstwie i różnych aspektach z nim związanych. O tym, że każdy sprawca przestępstwa może być wykryty, czasem po wielu latach, i ukarany. O tym, jakie prawa w procesie karnym ma pokrzywdzony i oskarżony, o metodach wykrywania i dowodzenia przestępstw, o tym, kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika. Książka z dziedziny kryminologii, przeznaczona dla osób zainteresowanych kryminalną historią współczesnej Polski. Książka ma charakter interdyscyplinarny, zawiera informacje z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, medycyny i psychologii sądowej.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martakaczmar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka ta, to bardzo ciekawe opracowanie. Wydana jest w formie wywiadu przeprowadzonego przez znaną dziennikarkę Iwonę Schymalle wraz ze specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego, prorektorem, profesorem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, z Panią Moniką Całkiewicz. Książka ta to skarbnica wiedzy, dla każdego kto pasjonuje się w kryminałach, thillerach i książkach oraz filmach sensacyjnych. To z lektury tej książki, można dowiedzieć się jaka jest różnica między sprawcą, podejrzanym, przestępcom i oskarżonym. Ponadto co wpływa, że pewne zdarzenia są przestępstwem, a inne zbrodnią lub tylko występkiem? Czym zajmuje się serologia, balistyka, traseologia i osmologia? Czym zajmuje się kryminologia, a czym kryminalistyka i jaka jest między nimi różnica? Z lektury książki można również dowiedzieć się chociażby czy dowody poszlakowe w procesie dotyczącym przestępstwa przeciwko życiu ważą inaczej niż w procesie dotyczącym innego rodzaju przestępstw, na przykład przeciwko mieniu. A wszystko to oparte o wiedzę naukową dotyczącą przestępstw i wykroczeń oraz poparte wieloma przykładami z życia wzięte. Pani profesor, bez ujawniania danych osobowych powołuje się w wielu przypadkach na prawdziwe wydarzenia i przypadki. Niektóre z nich są tak niesamowite, że mogło by wydawać się, że pochodzą z kart fikcyjnej książki sensacyjnej.

Książka ta to kompendium wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, kryminologii, medycyny i psychologi sądowej. Polecam wszystkim tym, którzy lubią książki kryminalne. A po lekturze tego opracowania wiele spraw nabierze innego, bardziej wyraźnego koloru.

www.lubieczytac.blogujaca.pl
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów