Zrozumieć Hollywood. Równianie z niewiadomą

Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: brak danych
Dodał/a książkę:mrowka
Wspaniała historia Hollywood począwszy od wynalezienia filmu aż po dzień dzisiejszy, napisana przez cieszącego się powszechnym uznaniem Davida Thomsona, który posiada ugruntowaną pozycję "największego żyjącego krytyka i historyka filmu" ("The Atlantic Monthly"), "niezastąpionego" ("The New York Times") oraz po prostu "najlepszego autora piszącego o filmach" {"San Francisco Chronicle").

Teraz trzymamy w rękach jego mistrzowskie dzieło "Zrozumieć Hollywood", które, używając jego własnych słów, mówi "zarówno o morderstwach jak i majestacie, statystykach biznesowych jak i milionach ludzi wzruszonych filmem, sztuce i okropieństwach". Obejmuje ono "kariery artystyczne, życiorysy piratów praw autorskich, wzloty i upadki biznesu oraz wpływy socjologii - krótko mówiąc: tajemnice cudu, kalkulacje zza biurka oraz ich oszołamiający wpływ na kino amerykańskie. Wszystko to razem stanowi ciężką artylerię wytoczoną przez amerykańską kinematografię przeciwko światu."

Thomson opowiada, jak D. W. Griffith i Chartlie Chaplin tworzyli pierwsze filmy tak masowo przypadające do gustu publiczności. Pisze o Luisie B. Mayerze, który zrozumiał całość równania i czerpał z tego korzyści. Pokazuje nam, jak David O. Seleznik stanowi przykład próżności i pasji, która prowadzi do powstania niezapomnianych filmów; jak filmy, nadając sens wspólnym doświadczeniom, pomagały Amerykanom przejść przez trudny okres lat 30. i 40.; jak i dlaczego pogoń za szlagierem przeobraziła przemysł filmowy.

Autor analizuje filmy Capry, Wildera, Hitchkocka, Spielberga; Gable’a, Cagney’a, Crawford, Brando, Bogarta, Nicholsona, Kidman; Irvinga Thalberga, Lew Wassermana, Harveya Weinsteina - oraz wiele innych. Bierze pod lupę "czarne filmy" gangsterskie, czarne listy, agentów, metody działania. Opowiada historię powstania "Ojca Chrzestnego", "Chinatown" oraz "Szczęk". Podąża również tropem pieniędzy - to podróż o zasadniczym znaczeniu dla zrozumienia tego, co dla Hollywoodu jest źródłem najwyższej ekscytacji i głębokich rozczarowań.

David Thomson dał nam jednotomową historię Hollywood - jedną z najbardziej błyskotliwych, wnikliwych, zabawnych a przy tym pouczających książek, jakie kiedykolwiek zostały napisane na temat amerykańskiego filmu.

David Thomson wykładał nauki filmowe na Dartmouth College i pracował w komisji selekcyjnej Nowojorskiego Festiwalu Filmowego. Na stałe współpracuje z "The New York Times", "Film Comment", "Movieline", "The New Republic" oraz "Salone". Jest autorem scenariusza nagrodzonego filmu dokumentalnego "The Making Legend: Gone With the Wind". Napisał również inne książki: "Showman: The Life of David O. Seleznick", "Beneath Mulholland: Thouts on Hollywood and Its Ghosts" oraz trzy prace na temat fikcji. Urodzony w Londynie, mieszka w San Francisco wraz z żoną oraz dwójką ich synów.

"Zawsze chciałem przeczytać historię filmu, która zajęłaby się również całym ich środowiskiem - czym były, dlaczego powstały, kto je zrobił, kto je oglądał, jak wyglądało ich finansowanie i na co szły te pieniądze. I o tym właśnie jest ta książka. Jest zaangażowana i pasjonująca, porusza drażliwe tematy i zawiera dużo informacji, jest krytyczna, smutna i zabawna, oraz całkiem niesentymentalna."
Richard Eyre

iwona-w Linia koment